پلاتین چیست و چه کاربردی دارد؟

0

پلاتین نوعی فلز است ولی چه فلز شگفت‌انگیزی! رنگ آن خاکستری متمایل بسفید بوده و نام آن از کلمه اسپانیائی پلات»: «بمعنای نقره کو چک» گرفته شده است.

پلاتین سخت‌تر از مس و تقریبا مانند طلا قابل خم شدن است. شما می‌توانید فقط از یک او نس (کمی بیش از ۲۸ گرم) پلاتین که آنرا کشش می‌دهید سیم ظریف و طویلی بدست‌آورید که از اروپای باختری و کلنی گذشته و به مسکو ختم شود. یک مکعب پلاتین که هر ضلع آن یک پا (فوت) باشد وزنی بیش از نیم تن خواهد داشت! پلاتین تقریبا دو برابر سرب وزن دارد.

معمولا پلاتین در سنگ‌های معدنی که اغلب با فلزات نادر مانند پالادیوم، ( رادیوم، ، ایریدیوم و او سمیوم، همراه می‌باشند یافت می‌شود که بهمگی آن‌ها فلزات پلاتینی می‌گویند، گاهگاهی هم با فلزاتی مانند طلا، مس، نقره، آهن، کرم و نیکل یافت می‌شود. پلاتین بصورت دانه‌ها، ورقه‌ها و تکه‌های کوچکی پیدا می‌شود.

در قرن هیجدهم ذخائر بزرگی از پلاتین برای اولین بار در آمریکای جنوبی کشف گردید. سال‌های زیادی آنرا فلزی بی‌فایده. تصور می‌کردند و بنا بر این قیمت آن ارزان بود. سپس هنگامیکه مردم به سودمندی و ارزش آن پی برده و ضمنا متوجه شدند که فلزی نادر و کمیاب می‌باشد. قیمت آن چنان بالا رفت که یک فوت مکعب آن، بیش از یک میلیون پوند ارزش پیدا کرد.

چیزی که مخصوصا پلاتین را آنقدر سودمند و مفید ساخته است همانا مقاومت آن در مقابل زنگ زدگی، اسید‌ها و حرارت می‌باشد. نقطه ذوب آن در حدود ۱۸۶۳ درجه سانتیگراد است. تقریبا برای مقاصد مختلف، پلاتین را با یکی از فلزات پلاتینی یا با نقره، طلا، مس، نیکل یا قلع مخلوط می‌کنند.

در حالیکه موارد استعمال عمده پلاتین در جواهر‌سازی است، ولی برای ساختن کلید‌های قطع و وصل در جاهائیکه مدار‌های الکتریکی باز و بسته هستند و نیز در ساختن ترازو‌های بسیار دقیق و حساس آزمایشگاهی و وسائل دقیق اندازه‌گیری درجه حرارت هوا و همچنین تهیه کلید دستگاه‌ها وسائل ظریف الکتریکی، نیز بکار برده می‌شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.