پلانکتون چیست؟

0

لغت پلانکتون از یک لغت یونانی به معنای سرگردان شدن یا شناور شدن گرفته شده است.  پلانکتون یک توده شناور حیات می‌باشد که از بیلیون‌ها موجودات زنده ریز تشکیل شده. بعضی از موجودات که تشکیل پالانکتون می‌دهند مانند گیاهان سبز ریز، همیشه پلانکتون بر جای می‌گذارند. سایرین مانند ماهیان و خرچنگ‌ها فقط زمانی که بسیار جوان هستند پلانکتون می‌باشند. بعضی مواقع پلانکتون‌ها شامل ستاره‌های دریایی بزرگ بوده و دیگر مواقع از موجوداتی بسیار ریز که حتی با میکروسکوپ معمولی هم دیده نمی‌شوند تشکیل می‌شود.

ولی همه پلانکتون‌ها وسائلی برای شناور ماندن داشته و زندگی شناوری دارند.

کوچکترین موجودات پلانکتون، گیاهان تک سلولی بنام «آلگ‌های میکروسکوپی» هستند.

یکی از متعدد‌ترین آن‌ها نوع الگ بنام دیاتومه است. در دو لیتر آب ممکن است یک میلیون دیاتومه باشد. زندگی جانورانی که تشکیل پانکتون می‌دهند، بسیار جالب است. یک نوع آن «Copepod» گلابی شکل است. «Copepode» بمعنای پا‌های پارو شکل می‌باشد. یک «Copepode» بوسیله حرکات نامنظم و پارو مانند ساق‌های نازکش شنا می‌کند. بزرگترین آن‌ها کمتر از ۱۳ میلیمتر طول دارد.

سخت پوستان جوان از بسیاری از انواع پلانکتون‌ها هستند. این‌ها شامل میگو‌ها، خرچنگ‌ها، «باند» (جانوریکه به ته کشتی می‌چسبد ) در آب‌های شور و خرچنگ آب شیرین و کک‌های آبی در آب‌های تازه هستند. لارو سخت پوستان ریز یا حتی میکروسکوپی است و در طی این دوران آن‌ها به خودی خود نمی‌توانند حرکت کنند، بنابراین با سایر اجزای پلانکتون شناورند.

این مسئله در مورد نوزاد نرم تن مانند حلزون‌ها، صدف‌های خوراکی و دو کپه‌ای که نوعی نرم تن است صادق است. آن‌ها در اولین مراحل زندگی قسمتی از پلاکتونند. پلاکتون همچنین ممکن است شامل تخم‌ها و لارو‌های ماهی‌های بسیاری باشد.

در آب‌های تازه، جانوران پلانکتون اغلب شامل حشرات تکامل یافته

می‌باشند. «mayflies» ، سنجاقک‌ها، پشه‌ها، سوسک‌های دریایی و بسیاری از حشرات دیگر در آب تخم می‌گذارند. وقتی که لارو آن‌ها از تخم بیرون آید بر روی پلانکتون‌های گیاهی تغذیه و زندگی می‌کنند.

این تنها قمستی از آنچه بود که پلانکتون را تشکیل می‌دهد. بنابراین می‌توانید ببینید این طبقه‌بندی تا چه اندازه را شامل شده و تا چه حد برای مطالعه جالب می‌باشد.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.