چرا برف برای محصولات کشاورزی مفید است؟

0

همه می‌دانیم که تا چه اندازه برف می‌تواند زندگی اجتماعی را دگرگون نماید. اما می‌تواند مفید نیز باشد بخصوص برای محصولات.

آبی که در چشمه‌ها و رود‌ها جریان دارد از کجا می‌آید؟ میزان آب، در داخل زمین چقدر است؟ امروزه می‌دانیم که همه این آب‌ها «بجز قسم ناچیزی»، از باران و برف می‌آیند آبی که از ریزش باران و آب شدن برف‌ها ایجاد می‌شود و از لایه‌های سطحی زمین عبور کرده و تصفیه می‌شود، آب رودخانه‌ها، جویبار‌ها و چشمه‌ها را تأمین می‌کند.

آب همواره در اتمسفر بصورت بخار آب نامرئی موجود می‌باشد. تحت شرایط مساعد بخار آب کندانسه شده و تبدیل به قطرات آب یا بلور‌های یخ می‌شود که

بصورت ابر در آمده و در نهایت بصورت برف و باران می‌بارد. و در اغلب نقاط دنیا بیشتر بارندگی بصورت باران می‌باشد و بنابراین منبع عمده آب، باران است اما در نواحی خیلی سرد و در ارتفاعات، شکل عمده بارش معمولا برف است. در حقیقت برف‌هایی که کوه‌ها را پوشانده‌اند یک منبع ذخیره آب طبیعی برای مناطق خشک نزدیک به این کوه‌ها هستند که بزرگتر از هر منبع آبی است که بشر می‌تواند بسازد.

هنگامی که این برف‌ها در بهار و تابستان آب می‌شوند منبعی برای آبیاری بوجود می‌آورند که چنین مناطقی برف‌های ذوب شده تنها منبع آب در دسترس برای آبیاری محصولات هستند. در کوه‌های مناطق غربی ایالات متحده آمریکا بررسی برف‌ها، تعیین مقدار آب در دسترس برای آبیاری در فصول خشک را امکان‌پذیر می‌سازد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.