چرا تمام قهوه‌ها دارای طعم یکسان نیستند؟

0

در حدود هزار سال است که قهوه یک نوشیدنی مطبوع برای انسان است. در ابتدا قهوه در بین مردم عرب کشف و مشهور گردید و تا قرن شانزدهم به اروپا نرسید. ورود آن به اروپا آشوبی به پا کرد، زمانی آنرا توقیف کرده و زمان دیگر آنرا بعنوان دارو بکار بردند تا سرانجام مجالس قهوه در انگلستان آنرا بعنوان یک آشامیدنی عمومی برقرار ساخت.

هنگامی که یک قوطی از آن را می‌خرید، چیزی جز قهوه در آن نیست ولی انواع مختلف آن طعم متفاوتی دارد. علت این امر ممکن است در نحوه تهیه، روش بو دادن و غیره باشد. ولی مهمترین دلیل اختلاف در مزه قهوه مربوط به ترکیب دانه هاست.

قهوه‌ای که در کشور‌های مختلف پرورش می‌یابد از نظر شکل و درجه متفاوت است. بعنوان مثال قهوه در ارتفاع ۵۰ تا ۱۸۰۰ متری پرورش می‌یابد. توافق بر این است که بهترین قهره از بالاترین ارتفاع ۱۰۰ تا ۱۸۰۰ متری تهیه شود.

اما این تنها اختلاف در قهوه‌ها نیست، قهوه در کشتزار‌های مختلف یک بخش از کشور ممکن است ویژگی‌های متفاوتی را دارا باشد. در تجارت قهوه آن‌ها به دو گروه عمومی تقسیم می‌شوند. یک نوع آن که در برزیل پرورش یافته و به قهوه برزیلی موسوم است و دیگری قهوه‌ای که در سایر کشور‌ها کشت شده و قهوه ملایم نامیده می‌شود.

بطور کلی نوع ملایم «Mild» بهتر از قهوه‌های برزیلی است، اما بسیاری از قهوه‌های برزیلی حقیقتا مرغوب ترند. هر نوع قهوه‌ای که می‌خرید ترکیب خاص خود را داراست. کار ترکیب و تهیه قهوه به مهارت زیادی نیاز دارد ولی می‌توانید ببینید که چگونه ترکیبات مختلف طعم متفاوتی را ایجا می‌کند.

دلیل مهم دیگر برای اختلاف در مزه مهارت در نحوه بو دادن یعنی اینکه نه زیاد بو داده شود و نه کم و نیز روش آسیاب نمودن است. طبیعت قهوه را تهیه و انسان به آن طعم مطبوع را می‌دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.