چند نوع آب و هوا در زمین وجود دارد؟

0

انواع مختلفی از آب و هوا در زمین وجود دارد. آب و هوا ترکیبی از درجه حرارت، رطوبت، باد و تابش خورشید در ناحیه‌ای در یک دوره چندین ساله می‌باشد. آب و هوای دنیا می‌تواند براساس عرض جغرافیایی و نوع گیاهانی که در آنجا می‌رویند تقسیم‌بندی شود. گیاهان مختلف به میزان مختلف رطوبت و حرارت جهت رشد نیازمندند، بنابراین پوشش گیاهی یک منطقه نشاندهنده درجه حرارت و شرایط بارندگی آن مکان در مدت زمان طولانی می‌باشد. بطور کلی ۵ نوع تقسیم‌بندی برای آب و هوا وجود دارد که این پنج نوع دارای تقسیمات فرعی نیز می‌باشند که عبارتند از: آب و هوای مناطق استوایی «حاره یا گرمسیری»، آب و هوای مناطق تحت استوایی «تحت حاره آب و هوای مناطق با عرض جغرافیایی متوسط، آب و هوای مناطق با عرض جغرافیایی بالا و آب و هوای مناطق مرتفع و با ارتفاع زیاد.

نواحی استوایی بین عرض جغرافیایی ۳۵۰ درجه شمالی و ۳۵۰ درجه جنوبی قرار دارند. در جنگل‌های گرمسیری پر باران «نزدیک خط استوا » شرایط آب و هوای گرم و بارانی در تمام سال و پوشش انبوهی از درختان در آنجا وجود دارد.

سرزمین‌های استوایی «گرمسیری» شامل نواحی مرطوب، خشک، دشت‌های گرمسیری که آب و هوای این نواحی گرم‌تر از آن است که برای جنگل مناسب باشد و جلگه‌های گرمسیری که خیلی خشک بوده و صحرا‌های گرمسیری نیز وجود دارند، می‌باشند.

مناطق تحت استوایی غالبا بین عرض جغرافیایی ۳۰ و ۴۰ درجه شمالی و جنوبی قرار گرفته‌اند و شامل نواحی زیر می‌باشند:

مناطقی با آب و هوای گرم مدیترانه‌ای که تابستان‌های خشک و معتدل و زمستان‌های مرطوب دارند مناطق دارای آب و هوای گرمسیری مرطوب که تابستان‌های گرم و زمستان‌های معتدل با باران کافی در تمام فصول، که برای ایجاد جنگل مناسب بوده، می‌باشند. مناطق دارای آب و هوای معتدل «با عرض جغرافیایی متوسط» بین ۴۰ و ۶۰ درجه شمالی و جنوبی قرار دارند، این مناطق شامل نواحی ساحلی «سواحل غرب آمریکای شمالی» می‌باشند. و مناطق جلگه‌ای خنک با آب و هوای صحرایی خنک و مناطق تار‌های مرطوب که هر کدام دارای الگوی مختلف پوشش گیاهی و بارندگی است.

مناطق با عرض جغرافیایی بالا، از ۶۰ درجه شمالی و جنوبی آغاز شده و تا قطبین ادامه دارند. این مناطق زمستان‌های بسیار سرد و تابستان‌های خنک داشته و شامل نواحی تایگا «با زمستان‌های بسیار سرد » توندرا که تنها علف خزه و گل۔ سنگ در آن می‌روید و نواحی قطبی که کلاهک‌های یخی بزرگ در آنجا وجود داشته، می‌باشد.

مناطقی با آب و هوای مرتفع در بالای کوه‌های بلند دنیا حتی در استوا نیز وجود دارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.