چگونه حفاری انجام می‌شود؟

0

حفاری فرآیندی است که طی آن سنگ‌ها از روی زمین کنار‌زده می‌شوند. صخره‌ها ممکن بصورت بلور‌های جامد و یا بصورت خرده سنگ‌های شکسته شده حفاری شوند. بلوک‌ها و قطعات سنگی معمولا جهت احداث ساختمان و سنگ‌های خرد شده اغلب برای بستر جاده‌ها استفاده می‌شوند. انواع مختلفی از سنگ‌های معدن موجود می‌باشد، در برخی، سنگ‌ها بزرگ و بصورت توده جامد بوده و در بعضی دیگر بصورت لایه‌هایی از ضخامت‌های مختلف می‌باشند. معادن سنگ در واقع حفره‌های بزرگی در زمین هستند اغلب آن‌ها عریض و کم عمق بوده و گاهی مواقع عمیق و کم پهنا می‌باشند و کارگران معادن سنگ مجبورند که از نردبان یا پلکان یا ممکن است از شیو‌های مکانیکی جهت پائین رفتن استفاده کنند.

در معادن سنگ اغلب مشکل آب وجود داشته زیرا که آن‌ها مانند کاسه‌های بزرگ سنگی بوده که آب باران در آن‌ها جمع می‌شود و در این مواقع باید آب بیرون کشیده شود.

بعضی هنگام صخره‌هایی جهت حفاری یافت می‌شوند که در سطح بالاتر از زمین قرار دارند که معادن قاره‌ای نام دارند. در اینگونه معادن ماشین‌ها می‌توانند در سطح معدن حرکت کرده و عمل حمل و نقل می‌تواند مستقیما در آن انجام شود.

چگونه تصمیم می‌گیرند که کجا برای حفاری معدن مناسب است؟ ابتدا بایست آزمایشاتی انجام گرفته، زمین‌شناسان می‌توانند بگویند که شانس پیدا کردن چنین معادنی کجا بیشتر است و سپس سنگ‌ها باید آزمایش شوند. در آزمایش چند حفره در نقاط مختلف ایجاد شده، مته‌های مخصوص برای شکاف درون سنگ‌ها به اندازه ۵ سانتیمتر بکار می‌رود. هسته مرکزی سنگ‌ها بیرون آورده شده و آنالیز می‌شود، چنین مته‌هایی می‌توانند باندازه ۸۵۰ متر یا بیشتر از نیم مایل پائین روند. آزمایش نشان می‌دهد که سنگ مورد استفاده باندازه کافی برای حفاری وجود دارد یا نه.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.