کتاب جزیره اسرارآمیز- نوشته ژول ورن – بریده‌ای کوتاه برای تجدید خاطره

0

ساعت چهار بعد از ظهر روز بیست و سوم مارس سال ۱۸۶۵ توفان عظیمی در اقیانوس آرام شروع شد. بر روی این اقیانوس بالنی پرواز می‌کرد که در آن چهار مرد، یک پسر بچه کوچک و یک سگ دیده می‌شدند. بالن مثل بادبادکی این طرف و آن طرف کشیده می‌شد.

یکی فریاد زد:

– کیسه‌های شن را خالی کنید تا بالن سبک شود و بالا برود.

دیگری جواب داد: – همه کیسه‌ها را خالی کرده‌ایم.

آنه اهر چه داشتند خالی کردند: تفنگ، غذا و حتی ده هزار فرانک پول‌شان را به امواج اقیانوس سپردند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

– انگار بالن بالا می‌رود.

– بله، با این همه خیلی به دریا نزدیک هستیم و ممکن است سقوط کنیم.

– آیا چیز دیگری هم هست که بیرون بریزیم؟ – نه، دیگر چیزی نمانده. – چطور است سبد را جدا کنیم و به طناب آویزان شویم؟

همین که سبد را جدا کردند، بالن بالا رفت ولی ناگهان بدنه آن سوراخ شد و گاز به شدت بیرون زد. سگی که همراه صاحبش بود زوزه‌های دردناکی کشید.

صاحبش گفت:

– لابد چیزی دیده که پارس می‌کند.

– بله آنجا خشکی است.

با خشکی فاصله‌ی چندانی نداشتند ولی بالن دیگر توان کشش آن‌ها را نداشت و از پهلو در آب افتاد و مثل قایقی روی امواج اقیانوس پیش رفت.

هاردینگ و سگش از بالن جدا شدند و داخل آب افتادند. سرنشینان دیگر بالن هم خود را از طناب‌ها جدا کردند و بالن به طرف آسمان رفت و در ابر‌ها پنهان شد.

مسافران بالن اسیران جنگی بودند و از شهر ریچموند فرار کرده بودند.

نام یکی از آن‌ها هاردینگ و دیگری اسپیلت خبرنگار روزنامه نیویورک تایمز بود. اسپیلت در جنگ‌های انفصال آمریکا برای روزنامه‌اش گزارش تهیه می‌کرد. این دو نفر در ریچموند باهم آشنا شده و تصمیم گرفته بودند فرار کنند.

هاردینگ برده‌ای را که با خانواده‌ی او زندگی می‌کرد آزاد کرده بود ولی برده که سخت به هاردینگ علاقه داشت وقتی خبر اسارت او را شنید نزد ارباب سابق خود برگشته بود.

محاصره شهر ریچموند هر روز بدتر می‌شد و مقامات شهر بالنی را آماده کرده بودند که در صورت وخامت اوضاع بتوانند به وسیلهی آن فرار کنند. بالن را در وسط شهر آماده پرواز گذاشته بودند.

روزی هاردینگ با ملوانی به نام پانکراف آشنا شد و او بود که پیشنهاد فرار با بالن را مطرح کرد. قرار شد پسر خوانده پانکراف هربرت – هم همراه آن‌ها برود و به این ترتیب مسافران بالن مشخص شدند.

چند روزی به خاطر توفان نتوانستند حرکت کنند ولی سرانجام در شبی تاریک که همه‌ی اهالی شهر به خواب رفته بودند و همه‌ی جا را تاریکی محض فرا گرفته بود، پنج سرنشین شجاع داخل سبد بالن رفتند و می‌خواستند حرکت کنند که صدای پارس سگ باوفای هاردینگ به گوش رسید.

پانکراف طناب‌های بالن را باز کرد و پرواز شروع شد.

چهار روز بعد، پس از پیمودن شش هزار فرسنگ آن‌ها به ساحلی دور افتاده رسیدند.

هنگام صبح، چهار تن از سرنشینان بالن دوازده ساعت بعد از سقوط از هوا به خشکی قدم گذاشتند. آن‌ها در حالی که از شدت گرسنگی نزدیک بود از پا در بیایند به جستجوی هاردینگ پرداختند.

نب برد‌ه آزاد شده هاردینگ تاب و توان از کف داده بود و می‌خواست به قیمت جانش هم که شده منجی خود را پیدا کند. او سراسیمه به هر طرف می‌دوید و هاردینگ را صدا می‌زد و معتقد بود که چون هاردینگ فقط دو دقیقه قبل از آن‌ها به دریا افتاده است، نباید زیاد از ساحل دور باشد. همه در ساحل می‌دویدند و هاردینگ را صدا می‌زدند.

طول آن جزیره بیش از دو مایل نبود و به خاطر مه غلیظی که همه جا را پوشانده بود، نمی‌توانستند جزیره‌ی بزرگتری را که آن سوی جزیره‌ی کوچک قرار داشت ببینند. با طلوع آفتاب هوا روشن‌تر شد و مه غلیظ اندکی از بین رفت و آن‌ها جزیره‌ی بزرگی را با درختان سرسبز و تپه‌های فراوان دیدند. این جزیره با کانالی به جزیره‌ی کوچکی که آن‌ها در آن بودند وصل می‌شد. نب خود را به آب انداخت تا به هر قیمتی که شده هاردینگ را پیدا کند.

او توانست فاصله دو جزیره را در نیم ساعت طی کند. سپس از صخرهی بزرگی بالا رفت و سایر همراهانش دیگر نتوانستند او را ببینند. اسپیلت می‌خواست دنبال نب برود ولی پانکراف که دریانورد با تجربه‌ای بود، جلوی او را گرفت و به او هشدار داد که تا قبل از فرو نشستن آب دریا صبر کند. آن‌ها به جستجو برای غذا مشغول شدند، ولی فقط توانستند چند صدف کوچک دریایی پیدا کنند، هر چند در …

   

پستهای اخیر

ویژگی Easy Mode در گوشی‌های گلکسی سامسونگ چیست و چه زمانی باید آن را فعال کرد؟

پوسته One UI سامسونگ یکی از بهترین نرم‌افزارهای شخص ثالث ساخته شده برای اندروید است. اگر تجربه کار با اندروید اصلی گوگل را از دست داده‌اید؛ باز این پوسته ویژگی‌های بسیار خوبی دارد. برخی از این ویژگی‌ها در عمق اپلیکیشن Settings پنهان شدند و…

کیا سراتو ۲۰۲۲ فیس‌لیفت در استرالیا عرضه شد: طراحی مدرن‌تر و لوکس‌تر

کیا سراتو ۲۰۲۲ فیس‌لیفت که چند ماه پیش به طور رسمی معرفی شده بود؛ اکنون عرضه خود را از کشور استرالیا و با قیمت ۲۰.۱۵۷ دلار استرالیا آغاز کرده است. این خودرو در چندین مدل از جمله نسخه پایه، اسپورت، اسپورت پلاس، GT و هاچ‌بک عرضه می‌شود.…

ویدئوی بی‌نظیر گذر زمان و با وضوح ۸K که این عکاس با ترکیب ۵۰ هزار عکس از طبیعت نیوزیلند ایجاد کرد

مایکل شینبلوم، یک عکاس با قریحه، دست به کار جالب و وقت‌گیری زده است. او با ترکیب کردن 50 هزار عکس از طبیعت نیوزیلند، توانسته یک ویدئوی گذر زمان یا time-lapse با وضوح 8K درست کند! حالا این ویدئوی زیبا را به رایگان با دنیا به اشتراک…

اگر نام شبکه وای فای این باشد، قابلیت اتصال به شبکه آی‌فون یا آی‌پد شما از کار می‌افتد تا زمانی که…

به تازگی یک پژوهشگر امنیت متوجه شده که اگر برای نامگذاری یک شبکه وای فای از نام خاصی استفاده شود و آی دیوایس‌های پیرامون تلاش برای اتصال به آن شبکه کنند، توانایی اتصال آنها به همه شبکه‌های وای فای کلا از کار می‌افتد و این مشکل تا زمان…

معرفی کتاب: همه ماجرا‌های ریچارد فاینمن

من ریچارد فاینمن را با مجله دانشمند شناختم. مخصوصا آن زمان که فاجعه شاتل چلنجر رخ داده بود و فاینمن در نقش یک قهرمان و دانشمند -کارآگاه سرپرستی تیمی را به عهده داشت که متوجه علت بروز فاجعه شده بود. یک سری مقالات از او خواندم و در ذهنم تبدیل…

خودروی مفهومی جیلی ویژن استاربرست معرفی شد؛ طراحی مدرن، فضایی و آینده‌نگرانه (گالری عکس)

جیلی با رونمایی از خودروی مفهومی Vision Starburst، نقشه راه آینده طراحی خودروهای خود را ترسیم کرد. خودروی ویژن استاربرست توسط استودیوی طراحی جیلی در شانگهای خلق شده است و از المان‌های کاملا مدرن و آینده‌نگرانه‌ای مبتنی بر نورپردازی‌های…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.