کروم چیست و چه ویژگی‌ها و کاربردی دارد؟

0

کروم فلزی است سخت و شکننده و در مقابل ترکیب با اکسیژن هوا بسیار مقاوم، و هنگامی که جلا داده می‌شود سفید مایل به نقره‌ای است، و هدایت‌کننده ضعیف الکتریسیته و گرما می‌باشد. و کروم هر گز بصورت فلز در طبیعت یافت نشده و در بسیاری از مواد معدنی که اکثرا رنگ روشنی دارند موجود می‌باشد.

کروم از یک ماده معدنی استخراج می‌شود. این ماده سیاه تیره کرومیت نام دارد. بزرگترین ذخایر این ماده در افریقای جنوبی، اتحاد جماهیر شوروی، فیلیپین و دزیا کشف شده‌اند. اکثرا کروم را می‌شناسیم، زیرا بصورت یک روکش درخشان در روی سپر‌های اتومبیل و سایر وسایل فلزی استفاده می‌شود.

مهمترین استفاده این عنصر در آلیاژ‌های فلزی است. اضافه کردن تکه کوچکی از کروم، فلز را قویتر، سخت‌تر و مقاوم‌تر در مقابل زنگ زدن می‌کند.

کروم باعث مقاومت  در برابر زنگ زدن می‌شود و بنابراین کاربردهای متنوعی پیدا کرده. از کروم در تهیه چاقو، چنگال، قاشق ماهی تابه و دیگ، ظرفشویی آشپزخانه و ابزار و تجهیزات ساخت لبنیات و حتی وسایل جراحی استفاده می‌شود.

فلز کروم برای تهیه پوشش محافظ درخشان روی وسایل فلزی بکار می‌رود. این پوشش در طی یک مرحله بنام رو کش دادن انجام می‌شود. با روکش‌گذاری با کروم ابتدا برای تزئین و حفاظت ساعت‌ها، جواهرات و اسباب خانه بکار می‌رفت. سازندگان موتور اتومبیل شروع به استفاده از روکش کروم بر روی سپر‌ها کردند و تا سال ۱۹۲۵ ادامه دادند. صنعت ماشین بزرگترین استفاده‌کننده از روکش کروم است. و قسمت‌هایی از ماشین که باید مقدار زیادی سائیدگی و مالش را تحمل نمایند مانند «دنده‌ها»، اغلب با روکش کروم پوشیده می‌شوند. چنین نقاط متحرک پوشیده شده با کروم می‌توانند بر روی روغن با‌ گریس حرکت کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.