فیلم شبی با پادشاه – داستان کلی، نقد و بررسی – One Night with the King 2006

0

شبی با پادشاه فیلمی است که هر ایرانی علاقمند به تاریخ و فرهنگ این سرزمین باید حتما آن را ببیند. این فیلم فرصتی است برای آشنایی با خشایارشاه، معروف به شاه شاهان؛ اگرچه شخصیت محوری فیلم همسر خشایارشاه، ملکه استر، است. فیلم قصه‌ای است درباره‌ی تعصبات دینی و مذهبی در ایران باستان (یا به روایتی دیگر، رواداری مذهبی در امپراتوران ایران)، تاریخ به ما می‌گوید که خشایارشاه به ادیان ملت‌ها و کشور‌های مفتوح: احترام می‌گذاشت. برای مثال، وی به هنگام لشگرکشی به یونان در شهر تروآ هزار گاو نر را برای الهه‌ی یونانی آتنا قربانی کرد و…»

(به نقل از کتاب تاریخ باستان نوشته‌ی نادر میرسعیدی) و بی‌دلیل نبود که نام این سرزمین ایرانویچ مترادف بود با «سرزمین آزاد: نیایش. »

این‌ها را نوشتم تا با این توهم فیلم را نبینید که هر چه می‌گوید دقیقا برابر است: با واقعیت‌های تاریخی؛ هر چند که خشایارشاه فیلم شبی با پادشاه یک کاراکتر منفی نیست.

داستان فیلم شبی با پادشاه برگرفته از یک قصه‌ توراتی است؛ قصه‌ای که: تحت عنوان کتاب استر در تورات عبرانی با عهد قدیم ذکر شده است. در این قصه‌ مذهبی چگونگی ازدواج یک دختر یهودی به اسم «هاداسا» با خشایارشاه، امپراتور نامدار هخامنشی، شرح داده شده است. تورات از خشایارشاه به عنوان «اخشوروش» نام برده است. از کار‌های چشمگیر این پادشاه، حمله به مصر و سپس لشکرکشی عظیم‌اش به یونان بود که در سال ۴۸۰ قبل از میلاد رخ داد. بنا بر روایت هرودت (تاریخ‌نگار: یونانی) مجموع سربازانی ایرانی به حدود ۲.۳میلیون نفر می‌رسید که به عنوان یکی از بزرگترین لشکرکشی‌های تاریخ جهان ثبت شده است.

خشایارشاه که فرزند داریوش بزرگ بود حدود ۲۰ سال پادشاهی کرد و سرانجام در سال ۴۶۶ قبل از میلاد مسیح به دست اردوان، رئیس محافظان خود کشته شد.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در فیلم شبی با پادشاه تیفانی دوپونت در نقش هاداسا ظاهر می‌شود. هاداسا یک دختر یتیم یهودی است که توسط عمویش مردخای (جان رایس۔ دویویس) بزرگ شده. مردخای یک کاتب است. او از خشایارشاه (لوک کاس)، پادشاه امپراتوری بزرگ ایران، فرمان می‌برد و سخت به او وفادار است. در همین هنگام خشایارشاه که از دست همسر ازخود راضی‌اش عصبانی است، وی را از خود طرد می‌کند.

در کتاب‌های تاریخ آمده که همسر خشایارشاه زن خشن و بی‌رحمی بود به اسم کتایون، (البته مورخان یونانی اساسا معتقد بودند که همه‌ی ملکه‌های هخامنشی زنان بی‌رحم و خشنی بودند! ) خشایارشاه نوکر‌های خود را به گوشه و کنار امپراتوری ایران می‌فرستد تا همسر تازه‌ای را که لایق تصاحب عنوان ملکه‌ی ایران باشد برای وی انتخاب کنند. مردخای تصمیم می‌گیرد «هاداسا» را به عنوان یکی از کاندیدا‌های همسری پادشاه معرفی کند. مردخای از هاداسا می‌خواهد که تبار یهودی خود را پنهان نگه دارد. او همچنین نام برادر‌زاده‌ی خود را از «هاداسا به استر» تغییر می‌دهد تا کسی به تبار یهودی وی شک نکند.

اوضاع بر وفق مراد مردخای پیش می‌رود و استر مورد توجه هاگای (تامی لیستر)، رئیس خواجگان حرم پادشاه، قرار می‌گیرد. هاکای نیز به نوبه‌ خود همه سعی‌اش را می‌کند که استر در نظر پادشاه مقبول بیفتد. نهایتا خشایارشاه استر را به عنوان همسر خود و ملکه‌ی جدید ایران برمی گزیند. اما استر حالا که ملکه شده باید با دو آدم توطئه‌گر خطرناک مبارزه کند و نقشه‌های پلید‌ها را نقش بر آب سازد. این دو نفر عبارتند از: شاهزاده آدمانتا (جان نوبل) که چشم به تصاحب تاج و تخت خشایارشاه دوخته است و هامان (جیمز کالیس) که دشمن یهودی هاست و قصد دارد از طریق پادشاه یک برنامه‌ی نسل کشی را علیه آن‌ها راه بیندازد.

در این میان، شاهزاد ممیوکان (عمر شریف )، عضو وفادار دربار خشایارشاه، نقش مهمی را در تضعیف شاهزاده آرمانتا بازی می‌کند، اما خطر هامان بسیار فوری است زیرا او قصد دارد به زودی نقشه خود را عملی کند و باید دید که آیا ملکه استر می‌تواند پادشاه ایران را از این توطئه آگاه کند و مانع نابودی یهودیان شود یا خیر…

شبی با پادشاه با وجودی که از نمادگرایی افراطی در رنج است (برای مثال توجه کنید به علامت صلیب شکسته‌ی «هامان» که هدف از آن تاکید بر گرایشات شدید ضدسامی‌گرایانه‌ی هامان است) و گهگاه در چاله چوله‌های تک گویی‌ها و دیالوگ‌های طولانی و خسته‌کننده می‌افتد، اما در مجموع جذاب و تماشایی است.

بازیگران به درستی انتخاب شده‌اند و به ویژه دوپونت و لوک گاس در نقش‌های خود حسابی می‌درخشند ارزش‌های تولیدی این فیلم ۲۰ میلیون دلاری نیز در سطح بسیار بالایی است. ریتم و ضرباهنگ فیلم به رغم کند و بطئی بودن هرگز کسالت بار و خسته‌کننده نمی‌شود. علاوه بر این باید به طراحی صحنه و لباس نیتا لولا و آردانا ست اشاره کرد که فوق العاده زیبا و تماشایی از کار درآمده است، بدون این که زیادی پرزرق و برق باشد. شبی با پادشاه توسط مایکل او سایپل کارگردانی شده است.

فیلمنامه‌ این فیلم را استفان بلین بر اساس نوولی به اسم هاداسد (مبتنی بر کتاب استر عهد عتیق ) نوشته است. این فیلمنامه به شدت به منبع اصلی خود وفادار است. شبی با پادشاه در قیاس با دو فیلم قبلی شرکت سازنده‌اش ( رمز امگا و کارمن: قهرمان ) رویکرد بالنسبه عام‌تری را در پخش سراسری‌اش دارد. این فیلم نه فقط آدم‌های مذهبی را به خود جلب می‌کند بلکه توانایی آن را دارد که افراد به اصطلاح لائیک (غیرمذهبی) را به سالن‌های نمایش دهنده‌ی فیلم جلب کند. به ویژه حضور نو آمده‌ای به اسم تیفانی دوپونت، می‌تواند تماشاگران بیشتری را به سوی این فیلم بکشاند.

ژانر فیلم‌های حماسی / مذهبی زمانی در هالیوود بسیار محبوب بود اما در دهه‌های اخیر این ژانر به تلویزیون نقل مکان کرد و جایگاه والای خود را در سینمای آمریکا از دست داد. شبی با پادشاه فیلمی است که قصد احیای این ژانر قدیمی محبوب را دارد. موفقیت تجاری این فیلم قطعا باعث خواهد شد که فیلم‌های بیشتری در این ژانر سینمایی ساخته و عرضه شود.

در تورات آمده است که استر تلاش زیادی کرد تا جلوی جنگ را بگیرد. او موفق به انجام این کار نشد اما حداقل توانست یهودیان را مجهز کند تا آن‌ها بتوانند تلفات کمتری بدهند و بهتر از خود دفاع کنند. بنا به گفته‌ی تورات اقدامات استر باعث شد که جان بسیاری از یهودیان نجات یابد و به همین دلیل یهودیان جهان همه ساله با برگزاری عید «پوریم» از استر و خدمات‌اش قدردانی می‌کنند. به هر حال از شواهد امر پیداست که تاریخ ایران باستان ابهامات بسیاری را دارد. نباید فراموش کنیم که ما ملتی هستیم که پیشنیه‌ی فرهنگ شفاهی‌اش قوی‌تر از فرهنگ مکتوب‌اش است و به همین دلیل می‌بینیم که هیچ نوشته با سند مکتوبی از آن دوران باقی نمانده (به جز چند لوح سنگی ) تا بتواند تاریخ باستان واقعی ما را مشخص کند. اما قدر مسلم، شاهان امپراتوری ایران به رغم کشورگشایی ‌هایشان، حاکمان روادار و منصفی بودند و باز فراموش نکنیم که لوح استوانه‌ای کوروش کبیر، اولین بیانیه‌ی حقوق بشر در کره‌ی خاکی است.

   

پستهای اخیر

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

اگر می‌خواهید بدانید که آدم‌هایی با این مشکلات پزشکی، چگونه می‌بینند، عکس‌های تهیه شده توسط این…

همیشه دشوار است که ما خودمان را جای دیگران بگذاریم. این در مورد مشکلات پزشکی و بیماری‌ها هم صدق می‌کند. یعنی ما خیلی بعید است که بتوانیم درد و رنج ناشی از یک بیماری را تصور کنیم، مگر اینکه روزی خودمان به آن مبتلا شده باشیم. چند وقت پیش…

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

اپلیکیشن Messages اندروید مجهز به رمزنگاری دوسویه شد؛ حتما این ویژگی را فعال کنید

پروژه رمزنگاری انتها به انتهای گوگل برای اپلیکیشن Messages در اندروید از نسخه بتا خارج شده است. به این معنی که سرانجام می‌توانید اطمینان حاصل کنید هیچ‌کسی نمی‌تواند پیام‌های خصوصی شما با افراد دیگر را در بین راه شنود یا رهگیری کند. گوگل…

مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟! بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.