فیلم جان سپرده (مرحوم) – داستان کلی، نقد و بررسی – The Departed 2006

0

مارتین اسکورسیزی، کارگردان شصت و چهار ساله‌ نیویورکی، با فیلم جان سپرده (مرحوم) به همه‌ یادآوری کرد که چه فیلمساز بزرگ و یگانه‌ای است. جان سپرده، فیلم اسکورسیزی، شاهکاری است که در کنار دیگر شاهکار‌های این فیلمساز اسطوره‌ای مانند رفقای خوب، کازینو، دوران معصومیت، راننده تاکسی و گاو خشمگین جا می‌گیرد.

سال‌ها مطالعه و کار و تامل در زمینه‌ی سینما باعث شده تا اسکورسیزی درک بسیار عمیقی از اصول روایی کلاسیک و ژانر‌های سینمایی به خصوص انواع آمریکایی‌اش به دست بیاورد، اما همچنان که رابین وود به خوبی تشریح کرده وجه تمایز اسکورسیزی در بازنگری این ژانر‌ها و ترکیب آن‌ها به صورتی است که بیش از هر چیز تصویر خشن و واقع‌گرایانه‌ی او را از ناهنجاری‌های جامعه آمریکا به معرض نمایش بگذارند. به این ترتیب اسکورسیزی انتظارات بیننده را به نحو معکوسی برآورده می‌کند و چشم انداز متفاوت و بهت‌آوری از خشونت‌های آشکار و پنهان جامعهی آمریکا ارایه می‌کند. این رویکرد به همان اندازه که خلاقانه می‌نمایاند، شجاعانه هم هست و مسلما نظر موافق همه را جلب نمی‌کند. آنگونه که گروهی از منتقدان و در راس آن‌ها اندرو ساریس، برخورد مخالفت‌آمیزی با آثار اسکورسیزی داشته‌اند و او را به نبود ساختار در فیلم‌هایش متهم کرده‌اند. اسکورسیزی همواره مضامین واقعی و مشخص را سرلوحه‌ی کار خود قرار می‌دهد.

یک شخصیت، یک رابطه، تغییر در سرنوشت و دلبستگی ادم‌ها و تعمیم‌پذیری خشونت زندگی (آنچنان که در همین فیلم اخیرش می‌بینیم) در اکثر فیلم‌های اسکورسیزی قهرمان‌های قصه آدم‌های متفاوت و تک افتاده‌ای هستند که دیدگاه‌هایشان نسبت به زندگی با آدم‌های اطرافشان فرق دارد و منشا همه‌ کشمکش‌ها و تنش‌های آن‌ها با محیط اطراف از همین اختلاف نشأت می‌گیرد.

بیلی کاستیکان (لئوناردو دی کاپریو) و کالین سالیوان (مت دیمون) دو تا از همین آدم‌های تک افتاده‌اند. بیلی و کالین هر دو در محله‌ آمریکایی‌های ایرلندی تبار بوستون متولد و بزرگ شده‌اند. این محله تحت تسلط و فرمانروایی فرانک کاستلو (جک نیکلسون) است. کاستلو یک رئیس اهریمنی است که گانگستر‌های بسیاری زبردست او کار می‌کنند. بیلی و کالین در بزرگسالی راه‌های متفاوتی را در پیش می‌گیرند. بیلی با هدف تبدیل شدن به یک سپاهی ایالتی در آکادمی پلیس ثبت نام می‌کند. کالمن هم به پلیس می‌پیوندد اما هدف او خبرچینی از اداره‌ پلیس است. کالین در واقع دست راست کاستلو است و به تشکیلات مافیایی او وفادار است.

در همین زمان، کاپیتان کوئیتان (مارتین شین) و سرجوخه دیگنام (مارک والبرگ) بیلی را فرا می‌خوانند تا ماموریت مهمی را به وی محول کنند. آن‌ها از بیلی می‌خواهند که در قالب بدلی وارد تشکیلات کاستلو شود و خبر‌های آنجا را به اداره پلیس مستقل کند. به این ترتیب هر دو پلیس‌ها و گنگستر‌ها دارای یک جاسوس در تشکیلات یکدیگر می‌شوند. به مرور زمان، بیلی پی می‌برد که فردی در اداره‌ پلیس مشغول جاسوسی است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

کالین هم پی می‌برد که فردی در داخل تشکیلات کاستلو به جاسوس پلیس مشغول است. با این وجود، کالین و بیلی از ماموریت و هویت واقعی همدیگر اطلاعی ندارند. هر کدام از آن‌ها در تلاش است که ما چه زودتر فرد جاسوس را پیدا کند.

فیلمنامه‌ی جان سپرده بر اساس فیلمنامه‌ی Infenal Affairs نوشت شده است. این فیلم هنگ کنگی محصول سال ۲۰۰۲ است. فیلم مذکور در هنگ کنگ و دیگر کشور‌های شرق آسیا به فروش‌های بسیار بالایی دست یافت تا آنجا که در دنباله‌ی دیگر برای آن ساختند.  کمپانی میرامکس هم Infernal Affairs را برای پخش در آمریکا خریداری کرد.

ویلیام موناهان، فیلمنامه‌نویس جان سپرده، طرح اصلی داستانی را از فیلم هنگ کنگی گرفته و ژرفا و عمق بیشتری به داستان فیلم داده است. پیچیدگی‌های شخصیتی هم در نسخه‌ آمریکایی به مراتب بیشتر شده؛ علاوه بر این جان سپرده پنجاه دقیقه بیشتر از مدت زمان فیلم هنگ کنگی است. یک فیلمنامه و داستان خوب موتور اصلی فیلم جان سپرده است؛ موتوری که هم فیلمساز و هم بازیگران فیلم را به سوی درخشان‌ترین فراز‌های حرفه‌ای‌شان سوق داده است.

فهرست بازیگران جان سپرده، چشم‌ها را خیره می‌کند: لئوناردو دی کاپریو، جک نیکلسون، مت دیمون، مارتین شین، مارک والبرگ و الک بالدوین، اعتبار والای اسکورسیزی باعث شده تا بزرگانی همچون شین، والبرگ و بالدوین حاضر به بازی در نقش‌های مکمل شوند.

نیکلسون بدون این سعی داشته باشد که هر صحنه‌ای را از هم بازی‌های خود برباید، کاستلوی اهریمنی را بس مخوف‌تر از آن چیزی که این کاراکتر در فیلمنامه بوده، از کار درآورده.

دی کاپریو بازیگر محبوب اسکورسیزی است؛ بازیگری که اسکورسیزی درباره‌اش گفته: «چهره دی کاپریو میدان نبرد تعارض‌های اخلاقی است. » اما در کنار این بزرگان، بازی خوب و عالی ورا فارمیگا را نباید نادیده گرفت. این بازیگر مستعد و توانا در جان سپرده نقش دختری به اسم مدلین را بازی کرده که مابین بیلی و کالین گیر افتاده و نمی‌داند که باید کدام یک از این دو را انتخاب کند. جان سپرده یک فیلم حماسی تراژیک آمریکایی است، یک فیلم بزرگ با وجوه اپرایی، کاراکتر‌ها در جان سپرده به بهترین شکل ممکن پرداخت شده‌اند و موقعیت‌های داستانی از فرصت‌های لازم برای توسعه‌ی هر چه بیشتر برخوردار شده‌اند.

گام و ضرباهنگ هرگز دچار سستی و عدم انسجام نمی‌شود و فیلم تماشاگر را درگیر تعلیق‌ها و هیجان‌های متعددش می‌کند؛ تعلیق و هیجانی که تدریجا و آرام آرام رو به اوج می‌گذارد. جان سپرده به موضوعی می‌پردازد که در بسیاری از آثار اسکورسیزی در محوریت بوده موضوع پیوند‌های خونی و خانوادگی، و خیانت.

شخصیت‌های اصلی موجودات تک افتاده‌ای‌اند که دست به خیانت می‌زنند اما پرسش این است که آیا واقعا به چه کسی دارند خیانت می‌کنند.

   

پستهای اخیر

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.