آنمی‌ میلوفتیزیک چیست و چطور تشخیص داده می‌شود؟

0

تعریف:

فیبروز مغز استخوان غالب سبب ایجاد لکواریتروبلاستوز در لام خون محیطی می‌گردد. چنانچه فیبروز مغز استخوان به صورت اولیه رخ دهد، میلوفیبروزیا متاپلازی میلوئید نامیده می‌شود و در صورتی که ثانویه باشد، میلوفتیزی یا میلوفیبروز ثانویه واکنشی نام می‌گیرد.

 اتیولوژی:

کانسر‌های متاستاتیک از پستان، ریه، پروستات و نوروبلاستوم به مغز استخوان می‌توانند موجب آنمی میلوفتیزیک شوند. سل، عفونت‌های قارچی و HIV از علل عفونی این آنمی‌ها هستند.

تشخیص:

در میلوفیبروز ثانویه آنمی غالبأ نورموکروم نورموسیتیک است و تشخیص بیماری با مشاهده لکواریتروبلاستوز، در نمونه خون محیطی انجام می‌گیرد. اریتروسیت‌ها دارای ظاهر غیرطبیعی بوده و گلبول‌های قرمز هسته دار، قطره اشکی و تغییر شکل یافته مشاهده می‌شوند نکته سئوال). گلبول‌های س فید افزایش یافته و می‌توانند حالتی شبیه به واکنش لوکوموئید ایجاد نمایند. در این حالت میلوسیت، پرومیلوسیت و میلوبلاست در خون محیطی وجود دارند. پلاکت‌ها نیز ممکن است افزایش یافته و در اندازه‌های Gaint دیده شوند.

نمونه خشک (Dry tap) در آسپیراسیون مغز استخوان، تشخیص بیماری را پیش از دکلسیفیکاسیون بیوپسی، مطرح می‌کند.

سیر بیماری با اتیولوژی، مرتبط می‌باشد.

درمان:

علل قابل درمان ایجاد‌کننده بیماری مانند سل و عفونت‌های قارچی ابتدا باید تشخیص داده شده و درمان شوند. انتقال خون به بیمار می‌تواند در بهبود علائم، مؤثر باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.