بیماری‌هایی که باعث درد شانه می‌شوند: تاندونیت روتاتور کاف – سندرم فشردگی – کپسولیت چسبنده

0

تاندونیت روتاتور کاف:

تاندونیت روتاتور کاف عامل اصلی درد شانه است و به دلیل التهاب تاندون‌ها ایجاد می‌گردد. شایع‌ترین علت درد شانه (شانه دردناک)، تاندونیت روتاتور کاف است.

روتاتور کاف از تاندون‌های عضلات سوپراسپیناتوس، اینفرا اسپیناتوس، ساب اسکاپولاریس و ترس مینور تشکیل شده و به توبروزیته‌های استخوان هومروس اتصال می‌یابد.

تاندون سوپراسپیناتوس ش ایع‌ترین تاندون مبتلا در تاندونیت روتاتور کاف می‌باشد.

تاندون اینفرا اسپیناتوس و تاندون سربلند عضله Biceps، کمتر گرفتار می‌گردند.

بورسیت ساب آکرومیون نیز همراه با این سندرم اتفاق می‌افتد.

علائم بیماری معمولا متعاقب تروما و یا استفاده بیش از حد، به ویژه در فعالیت‌هایی که طی آن بازو‌ها بالا آورده شده و چند درجه به سمت جلو فلکس (Forward Flexion) می‌شود، ایجاد می‌گردد.

سندرم فشردگی:

سندرم فشردگی (Impingement) در افرادی که بیس بال، تنیس یا شنا می‌کنند، و یا در کار‌هایی که نیاز به بالا بردن مکرر بازو دارند، ایجاد می‌شود. این اختلال در افراد بالای ۴۰ سال شایع‌تر است. بیماران از یک درد مبهم در شانه شکایت دارند که مزاحم خواب آن‌ها می‌باشد.

درد در هنگام ابداکسیون اکتیوبازو ایجاد می‌شود. حرکت در Arc ۶۰ – ۱۲۰ درجه بسیار دردناک است. بر روی طرف لترال سر استخوان هومروس درست زیراکرومیون تندرنس وجود دارد. مصرف دارو‌های NSAID، تزریق استروئید موضعی و فیزیوتراپی علائم بیمار را تسکین می‌دهند. در بیماران مقاوم به درمان کانسرواتیو، از جراحی برای کاهش فشار فضای ساب آکرومیال استفاده می‌شود.

کپسولیت چسبنده

در کپسولیت چسبنده یا Frozen shoulder هم حرکات اکتیو و هم حرکات پاسیو شانه مختل گردیده است. درد و محدودیت در تمام حرکات شانه وجود دارد. اکثر مبتلایان به کپسولیت چسبنده، زنان بالای ۵۰ سال هستند.

تاندونیت بای سپس

در تاندونیت بای سپس بیمار از درد قدامی شانه شکایت دارد که این درد به ساعد انتشار پیدا می‌کند. ابداکشن و External Rotation بازو، دردناک و محدود است. ناودان Biceps تندر و دردناک است. تست Yergason’ s Supination، مثبت است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.