دیسفاژی اروفارنژیال یا دشواری بلع مرجله دهانی چیست؟

0

اتیولوژی:

در دیسفاژی اروفارنژیال حرکت غذا از دهان به مری دچار اختلال شده است؛ دو دسته اختلالات موجب این وضعیت می‌شوند:

۱- اختلالات ساختاری (Structural): اختلالات ساختاری غالبا در هیپوفارنکس قرار داشته و شامل استئوفیت‌های گردنی، دیورتیکول هیپوفارنژیال (زنکر)، تومور‌های سرو گردن، آسیب‌های ناشی از رادیاسیون و پرده‌های بعد از کریکوئید هستند. در این گروه، دیسفاژی به جامدات بیشتر وجود دارد.

۲- اختلالات نوروماسکولار: دیسفاژی‌های انتقالی به طور شایع‌تر در اختلالات نوروماسکولار ایجاد می‌شوند. در این گروه دیسفاژی به مایعات بیشتر وجود دارد.

الف) Stroke مغزی (به ویژه در مواردی که Brain stem درگیر است)

یکی از شایع‌ترین علل دیسفاژی اروفارنژیال است. این مورد به علت ریسک بالای پنومونی اسپیراسیون و دهیدراتاسیون، مرگ و میر بالایی دارد.

ب) هر بیماری که مغز را درگیر کند می‌تواند موجب دیسفاژی شود. شایع‌ترین بیماری‌های مغزی که موجب دیسفاژی اروفارنژیال می‌شوند، عبارتند از: اسکلروز آمیوتروفیک لترال (ALS)، پارکینسون و تومور مغزی

ج) بیماری‌های عضلانی که موجب این وضعیت می‌شوند، عبارتند از: دیستروفی میوتونیک، می‌استنی گراو، دیستروفی عضلانی اوکلوفارنژیال و دیس کینزی تأخیری.

علائم بالینی:

در این بیماران غذا بلافاصله بعد از بلع در گلو گیر می‌کند. این بیماران همچنین از احساس خفگی (Choking)، سرفه و برگشت غذا به بینی بلافاصله بعد از خوردن غذا شکایت دارند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.