عوارض سرطان‌ها: ترومبوز – سندرم ورید اجوف فوقانی – هیپرکلسمی

0

ترومبوز:

در بیماران مبتلا به سرطان، ریسک ترومبوآمبولی‌های وریدی و شریانی افزایش می‌یابد. حوادث ترومبوآمبولیک، دومین علت مرگ در مبتلایان به سرطان است. در بیماران مبتلا به کانسر، وضعیت افزایش انعقادپذیری وجود دارد (هیپرکواگولوپاتی). کانسر پانکراس، معده، ریه، لنفوم و مغز به صورت مشخصی با ترومبوآمبولی‌های وریدی مرتبط هستند.

فشار بر روی نخاع:

دومین عارضه نورولوژیک شایع پس از متاستاز مغزی است. به طوری که ۲۵٪ از بیماران مبتلا به سرطان از این عارضه رنج می‌برند. شایع‌ترین سرطان‌هایی که موجب فشار بر روی نخاع می‌شوند عبارتند از: پستان، ریه، پروستات و مولتیپل میلوما

هرگاه بیمار مبتلا به س رطان، دچار کمردرد شود باید به فشار بر روی نخاع شک کرد. در این حالت باید MRI کامل نخاع انجام شود. برای کنترل درد بیمار از کورتیکواستروئید‌ها استفاده می‌شود.

سندرم ورید اجوف فوقانی (سندرم SVC):

به علت انسداد جریان خون ناشی از فشار بر روی ورید اجوف فوقانی یا ترومبوزداخل عروقی ایجاد می‌شود (گزینه ج). دیواره ورید اجوف فوقانی نازک است، لذا به راحتی فشرده می‌شود. کانسر ریه و لنفوم شایع‌ترین علل سندرم SVC هستند. بیشتر بیماران دچار تنگی نفس و تورم صورت یا گردن می‌شوند. علایم بیماران با خم شدن به جلو و دراز کشیدن، شدت می‌یابد.

هیپرکلسمی:

در ۱۰٪ از بدخیمی‌ها (هماتولوژیک و تومور‌های Solid) رخ می‌دهد. شایع‌ترین بدخیمی‌هایی که موجب هیپرکلسمی می‌شوند عبارتند از: مولتیپل میلوما، کانسر پستان و اسکواموس سل کارسینوما

عوارض درمان کانسر‌ها

نوتروپنی تب دار: عارضه شیمی درمانی است و به صورت زیر تعریف می‌گردد: تب بیشتر از ۳۸ درجه سانتی گراد در همراهی با نوتروفیل کمتر از ۵۰۰ (یانوتروفیل کمتر از ۱۰۰۰ که پیش بینی می‌شود در عرض ۴۸ ساعت آینده به زیر ۵۰۰ خواهد رسید).

تهوع و استفراغ ناشی از شیمی درمانی:

این عارضه در بیماران جوان و زنان شایع‌تر است. تهوع و استفراغ شاید ترسناک‌ترین عارضه ناشی از شیمی درمانی باشد.

عوارض پوستی:

بسیاری از دارو‌های شیمی درمانی موجب عوارض پوستی می‌شوند و دو عارضه شایع پوستی رایج عبارتند از:

الف) ضایعات شبیه به آکنه: با مصرف دارو‌های Anti EGFR رخ می‌دهند

ب) اریتم کف دست و پا (سندرم دست و پا)

سندرم لیز تومور:

سندرم لیز تومور بعد از شروع شیمی درمانی سیتوتوکسیک در بدخیمی‌هایی که سرعت پرولیفراسیون بالایی دارند رخ می‌دهد. لوسمی و لنفوم مهاجم، شایع‌ترین بدخیمی‌هایی هستند که موجب ایجاد این سندرم می‌شوند. سندرم لیزتومور با هیپراوریسمی هیپرکالمی، هیپرفسفاتمی و هیپوکلسمی مشخص می‌گردد. به علت تولید زیاد اسید اوریک و رسوب آن در توبول‌های کلیوی ممکن است نارسایی حاد کلیه (افزایش کراتینین) رخ دهد. با هیدراتاسیون تهاجمی و مصرف آلوپورینول و Rasburicase می‌توان این عارضه را پیشگیری و درمان نمود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.