دیالوگ: فیلم شوالیه‌ تاریکی به کارگردانی کریستوفر نولان The Dark Knight

0

کارگردان: کریستوفر نولان

فیلمنامه‌نویس: کریستوفر و جاناتان نولان

سال تولید: ۲۰۰۸

جوکر: «مثل اون‌ها حرف نزن. تو مثل اون‌ها نیستی! حتا اگه دوست داشته باشی اونا تو رو از خودشون نمی‌دونن، برای اونا تو فقط یه موجود عجیب و غریبی، مثل من. الان بهت احتیاج دارن اما وقتی کارشون باهات تموم شه… طردت می‌کنن. مثل یه جذامی. می‌دونی، یه نگاه به موازین اخلاقی و قوانین انسانی‌شون بنداز… همش یه شوخیه، مسخره‌اس، یه سری شعار مضحکه… با اولین مشکلی که بوجود بیاد همش رو می‌ذارن کنار. اون‌ها فقط به اندازه‌ای خوبن که دنیا بهشون اجازه می‌ده. می‌تونم بهت ثابت کنم… وقتی این… مردم متمدن توی وضعیت بحرانی قرار بگیرن حتا حاضر میشن همدیگه رو بخورن. فهمیدی… من هیولا نیستم، من فقط جلوتر از برنامه عمل می‌کنم و یه وضعیت بحرانی به وجود می‌یارم. »

جوکر همواره در حال انجام بازی‌هایش نقشی برای بتمن در نظر می‌گیرد زیرا بر این باور است که حضور بتمن باعث تکمیل شدن شخصیتش است و مانند دیگر دشمنان متعدد بتمن او را به عنوان مزاحم بر سر راهش نمی‌بیند. گفتگوی جوکر و بتمن در بازداشتگاه شاید بیشترین گفتمان این دو با هم است و نقش مهمی که این گفتگو در برنامه‌های جوکر بازی می‌کند یکی از مهم‌ترین کلید‌های نقشه‌ای است که در سر دارد. جوکر با بیان این مونولوگ قصد دارد توجیهی منطقی برای بتمن بیاورد و از طرفی «هاروی دنت» و «ریچل» را دزدیده و هر کدام را جداگانه در نقاط مختلف شهر در معرض خطر مرگ قرار داده است. بتمن با وقت اندکی که بعد از این گفتگو دارد تنها باید یکی از این دو را نجات دهد. در این سکانس مخاطب برای اولین بار با منطق جوکر روبرو می‌شود.

او ادعا دارد که بد بودن مردم باعث وجود اوست و در اصل او شخصیت بد داستان نیست و فقط افراد را وادار به اتخاذ تصمیم‌های سخت می‌کند. طراحی صحنه و لباس در این سکانس به شکلی است که فضای سفید بازداشتگاه به همراه میز و صندلی‌های فلزی در مغایرت با لباس سیاه بتمن و طیف رنگ‌های مختلف ساطع شده از جوکر می‌باشد و حس «عجیب و غریب» بودن شخصیت‌ها که در مونولوگ به آن اشاره شده را به مخاطب القا می‌کند.

هیث لجر زمان ایفای نقش جوکر جوان‌ترین بازیگری بود که این نقش را بازی کرده است. او در خانه‌اش برای ایفای این نقش تست‌های مختلفی جلوی دوربین کوچک خانگی‌اش می‌زد و روزانه آن را برای کریستوفر نولان می‌فرستاد. کاراکتر جوکر خلق شده توسط باب کین (خالق مجموعه کتاب‌های مصور بتمن) دست لجر را برای اضافه کردن خصیصه‌های عجیب به کاراکترش باز گذاشته بود و بطور مثال هنگامی که لجر پیشنهاد رنگ کردن صورت و دستانش را مطرح کرد نولان به راحتی آن را پذیرفت. پروسه‌ی تکمیل شخصیت جوکر توسط لجر به تدریج کامل‌تر شد و در نهایت بازی به یادماندنی این بازیگر فقید در نقش جوکر پس از مرگش برای او جایزه اسکار بهترین نقش مکمل را به ارمغان آورد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.