فیلم منشی همه کاره او His Girl Friday با بازی عالی رزا لیندراسلدر نقش هیلدی جانسون – داستان، نقد و بررسی

0

کمدی‌های اسکروبال محصول دوران رکورد اقتصادی و افسردگی بزرگ آمریکا بودند. کمدی‌هایی که قرار بود مردم را به زندگی امیدوار کنند؛ پر از اتفاق و دیالوگ و غالبا مبتنی بر اختلاف طبقاتی و ماجرا‌های اقتصادی بین قهرمان زن و مرد، مهم‌ترین ویژگی این فیلم‌ها بودند. از یک شب اتفاق افتاد شاهکار فرانک کاپرا در دهه۳۰ تا منشی همه کاره او هاوارد هاکس که در ابتدای دهه ۴۰ ساخته شد، در همه آن‌ها زنان برخلاف نسخه‌های کلاسیک‌تر، موجوداتی مستقل، آزاد و ر‌ها بودند که همپای مردان در اجتماع خودی نشان می‌دهند و گستاخ و شوخ‌طبع هستند. آن‌ها خودشان را به قید و‌بند‌هایی که شرایط اجتماعی و اقتصادی برای‌شان رقم می‌زد، محدود نمی‌کردند. هیلدی جانسون منشی همه کاره او یک ویژگی مهم دیگر هم اضافه بر همه این‌ها داشت: او صاحب یک شغل بود.

همان نمای اول فیلم منشی همه کاره او تحریریه شلوغ روزنامه را نشان می‌دهد که زن‌ها مشغول تایپ‌کردن و حرف‌زدن با تلفن و فعالیت هستند تا اینکه هیلدی جانسون در را باز می‌کند و به همراه نامزدش وارد تحریریه می‌شود. هیلدی سرحال و پرانرژی است و جوری قدم بر می‌دارد که انگار وارد خانه خودش شده. و اعضای تحریریه طوری از او استقبال می‌کنند که انگار ملکه‌شان است. این ملکه بودن نه به واسطه رابطه همسری سابق او با والتر، که به خاطر توانایی‌های هیلدی، شوخ‌طبعی‌اش و تسلط‌اش در روزنامه‌نگاری است.

همین‌جا اولین اتفاق درباره شخصیت هیلدی می‌افتد که باعث می‌شود از نامزدش بروس بالدوین فاصله بگیرد: او از یک در کوچک می‌گذرد و وارد تحریریه می‌شود. جهانی که به آن تعلق دارد. بروس پشت در می‌ماند. او در این دنیا جایی ندارد. با این حال هیلدی به سمت بروس برمی‌گردد و از او می‌خواهد منتظرش بماند. بروس با او مثل یه زن عادی برخورد می‌کند. از هیلدی همان‌طور تعریف می‌کند که مردان از همه زنانی که دوست‌شان دارند. ابراز دلتنگی می‌کند و هیلدی که مدت‌هاست با او مثل زن رفتار نشده از این جمله‌ها سرخوش می‌شود. بین این هیلدی که از شنیدن این جمله‌های ساده ابراز شادمانی می‌کند و هیلدی‌ای که مثل یک مرد وارد تحریریه شده و با بقیه روزنامه‌نگاران خوش و بش کرده بود تفاوت‌های بنیادینی هست که درک و دریافت‌اش کار پیچیده‌ای است. نمی‌شود منکر زنانگی هیلدی شد. نیازی که در نهایت خودش هم حس می‌کند: اینکه دل‌اش می‌خواهد با او مثل یک زن با ظرافت برخورد شود و نه مثل یک روزنامه‌نگار آن طور که شوهر سابق‌اش برخورد می‌کرد.

انگار در وجودش یک زن سنتی شیرین و اهل خانه با مردی قوی و اهل کار در جنگ‌اند. با این وجود هیلدی در اعماق وجودش پیش از اینکه زن باشد، یک روزنامه‌نگار است. ژورنالیست بودن در خون و وجودش است. بخشی از پیچیدگی شخصیت هیلدی از شغلش می‌آید. اگر در مورد بقیه زنان کارنامه هاکس مسئله فقط استقلال شخصیت بود اینجا روزنامه‌نگار بودن هم به آن اضافه‌شده تا پیچیدگی‌های هیلدی دو برابر شود. کار روزنامه‌نگاری هیجان‌انگیز و پر از چالش‌های اخلاقی است. برای به‌دست‌آوردن خبر زودتر از بقیه گاهی باید دست به کار‌های نامتعارفی بزنی. از رانت‌هایت استفاده کنی و بدهی‌های گذشته بقیه را به رخ‌شان بکشی. برای فاش‌کردن حقیقت در روزنامه‌نگاری گاهی باید چیز‌هایی را فدا کنی. حالا حساب کنید که هیلدی جانسون، دارای چنین شغل پیچیده‌ای است اما می‌خواهد برای حفظ ویژگی‌های زنانه‌اش و تشکیل دادن یک زندگی نرمال مثل همه آدم‌های عادی، از آن کنار بکشد. این می‌شود چالش بزرگ زندگی هیلدی. به‌خصوص که آدم سمجی مثل والتر هست که می‌داند موجودیت هیلدی با کارش‌گره خورده و نمی‌خواهد بگذارد چنین استعدادی تلف شود. (گیرم کمی احساس عاشقانه هم هنوز درگیر این احساس مسئولیت باشد. )

هیلدی جانسون نمونه‌ای‌ترین زن در کمدی‌های هاروارد هاکس است که از قضا از کاترین هپبورن بزرگ‌کردن بیبی گرفته تا کارول لومبارد قرن بیستم همه‌شان آدم‌هایی باهوش، جذاب و تحسین‌برانگیز بوده‌اند اما هیچ‌کدام پیچیدگی و چالش عمیق هیلدی را نداشتند هر چند شوخی‌های رگباری هاکس باعث می‌شود این دوگانگی بین زن بودن و روزنامه‌نگار بودن، بین کشش به زندگی عادی و هیجان زندگی حرفه‌ای خیلی مفرح و دوست‌داشتنی به نظر برسد. نما‌های برخورد هیلدی با کارمندان روزنامه والتر و بقیه روزنامه‌نگاران نشان می‌دهد که او در حرفه‌اش از احترام و اعتباری زیادی برخوردار است. هاکس می‌گوید برای‌اش اهمیت زیادی داشت که نشان بدهد هیلدی در شغل‌اش یک حرفه‌ای کامل است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

منشی همه کاره او در حقیقت برداشتی از نمایشنامه‌ای است که بن هکت و چارلز مک آرتور نوشته بودند. اما هاکس یک تغییر اساسی در نمایشنامه داد: هیلدی جانسون نمایشنامه در حقیقت مرد بود. با والتر رابطه رفاقت داشت اما از حقوق و کارش ناراضی بود. نامزد کرده بود و می‌خواست سراغ کاری بی‌دردسر با درآمد بیشتر برود اما والتر جلوی پایش سنگ می‌انداخت. داستان خیلی معروفی است که هاکس موقع روخوانی نقش هیلدی را داد منشی‌اش بخواند و به نظر‌ش رسید گفتن آن دیالوگ‌ها از زبان یک زن منطقی‌تر است.

بعد فیلمنامه را بر همین اساس بازنویسی کردند. نکته‌ای که هاکس به آن پی‌برد باعث شد شخصیت هیلدی نسبت به نسخه نمایشنامه و بعدتر نسبت به فیلمی که بیلی وایلدر از روی آن ساخت عمق و معنای بیشتری پیدا کند. زنی که به شغل‌اش آنقدر عشق میورزد که از زندگی طبیعی و خواسته‌هایی مثل ماه عسل و تعطیلات آخر هفته و تفریحات‌اش بگذرد، میان هم‌جنسان خودش آدم متمایزی است در حالی که بین مرد‌ها این میزان شیفتگی به کار چالش عجیب و غریبی نیست. از طرف دیگر حالا تمایل والتر برای نگهداشتن هیلدی هم معنای بیشتری پیدا می‌کند. هیلدی می‌تواند والتر را مثل کف دست بخواند. این از هوش زنانه‌اش می‌آید. از همان اول می‌داند والتر از چه راه‌هایی سعی می‌کند او را متقاعد کند یا به او نارو بزند. و در مبارزه با والتر پیروز هم می‌شود. چیزی که هیلدی پیش‌بینی‌اش را نمی‌کرد، رودست خوردن از خودش بود.

هیلدی جانسون زن توانا و باهوشی در کار و شناختن مرد‌ها بود که خودش را خوب نمی‌شناخت. هاکس دوست داشت برای این نقش از کارول لمبارد استفاده کند اما دستمزد لمبارد خیلی گران بود. جین آرتور و خیلی از گزینه‌های دیگر هم فیلمنامه را رد کردند چون به نظرشان نقش اصلی والتر بود نه هیلدی. در حقیقت رزالیند راسل گزینه نهایی و اجباری بود. هاکس اول از این اجبار دل خوشی نداشت و حتی راسل یک بار سر این موضوع با او مشاجره می‌کند. راسل که نقش را خوب فهمیده بود با خودش فیلمنامه‌نویسی سر صحنه آورد که دیالوگ‌های هیلدی را بیشتر کند.

راسل چنان بازی درخشانی در فیلم ارائه داد که حتی در صحنه‌های دو نفره مقابل ستاره‌ای مثل کری گرانت کم نیاورد. به خصوص توانایی‌اش در گفتن دیالوگ‌ها بود که باعث شد برای نقش هیلدی استثنایی شود. او قادر بود سریع و بی‌وقفه حرف بزند و وسط دیالوگ‌های گرانت بپرد. او باعث شد هیلدی در مقابل والتر باهوش، سریع‌الاانتقال، شوخ‌طبع و کاملا حرفه‌ای به نظر برسد. هیلدی جانسون زنی است که کافی‌ست یک ماشین تحریر و یک سوژه خبری به او بدهید تا همه احساسات زنانه‌اش و خواسته‌های معمول‌اش را فراموش کند. یک زن چقدر ممکن است عجیب و غریب‌تر و پیچیده‌تر از این در جستجوی خوشبختی باشد؟

نوشته صوفیا نصرالهی

   

پستهای اخیر

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.