پرده بکارت سوراخ‌ نشده چیست، چه علائمی دارد و چطور باید درمان شود؟

0

هایمن سوراخ نشده (imperforate Hymen)

اپیدمیولوژی:

در یک نفر از ۱۰۰۰ نفر ممکن است پرده بکارت (هایمن) سوراخ نشده باشد که به صورت باقی ماندن قسمتی از مامبران اوروژنیتال تظاهر می‌یابد.

علایم بالینی:

هایمن بدون سوراخ معمولا تا زمان بلوغ تشخیص داده نمی‌شود. در زمان بلوغ، دختران دچار آمنوره اولیه به همراه درد‌های سیکلیک لگنی می‌گردند. حتی ممکن است به شکل کمردرد یا بروز مشکل در دفع ادرار و مدفوع بروز نماید. زیرا تجمع خون و‌ترشحات در واژن موجب ایجاد توده با اثر فشاری و بروز اختلال در دفع ادرار و مدفوع می‌شود. در نوزادان تجمع‌ترشحات واژن موجب اتساع واژن و برجسته شدن مامبران هایمن می‌گردد؛ حتی ممکن است توده‌ای ایجاد شود که در دفع ادرار نوزاد اختلال ایجاد کند و یا با تومور‌های شکمی اشتباه شود.

تجمع‌ترشحات واژن در پشت پرده هایمن در نوزادان می‌تواند منجر به بروز Mucocolpus شود؛ در این حالت پرده هایمن ظاهری درخشان پیدا می‌کند و برجسته می‌شود.

تشخیص:

تشخیص در دخترانی مطرح می‌شود که با آمنوره اولیه و درد‌های سیکلیک لگنی مراجعه می‌کنند. در مشاهده، پرده هایمن به رنگ قرمز متمایل به بنفش و متورم و برجسته به خارج دیده می‌شود که به علت تجمع خون قاعدگی در واژن در پشت پرده هایمن می‌باشد (Hematocolpus). خون ممکن است سرتاسرحوزه رحم را پر کند (Hematometra) و حتی از سوراخ‌های فالوپ به داخل پریتوئن بریزد.

ممکن است به دلیل ریزش خون قاعدگی از لوله‌های فالوپ به داخل حفره پریتوئن، این دختران مستعد ابتلا به آندومتریوز و آدنوزیس واژن گردند.

درمان

۱- در نوزادان علامت دار، رزکشن هایمن توصیه می‌شود. می‌توان برای کاهش ناراحتی نوزاد ابتدا از بی‌حسی موضعی استفاده کرد و سپس بخش مرکزی مامبران مسدود‌کننده، برش داده شود. به علت خطر ایجاد عفونت‌های راجعه و صعودی، آسپیراسیون توصیه نمی‌شود.

۲- دختران بدون علامت را می‌توان تا زمان بلوغ پیگیری کرد. بهترین زمان برای جراحی هایمن سوراخ نشده، بلافاصله بعد از بلوغ و شروع قاعدگی می‌باشد.

۳- جراحی معمولا تحت بیهوشی عمومی و در وضعیت لیتوتومی انجام می‌شود. سوند فولی تعبیه می‌گردد تا محل پورترا (پیشابراه) مشخص شود. یک انسیزیون کوچک به شکل هلال در قسمت مرکزی برجستگی مامبران هایمن داده می‌شود. خون قدیمی تجمع یافته تخلیه می‌گردد و سوراخ ایجاد شده قدری بزرگتر می‌گردد چرا که سوراخ کوچک ممکن است مجددا بسته شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.