پیشگیری از هپاتیت B بعد از تماس چگونه صورت می‌گیرد؟

0

برای کسانی که واکسینه نشده‌اند وبا HBV تماس داشته‌اند، باید پیشگیری بعد از تماس با ترکیبی از HBIG (ایمنوگلوبولین) و واکسن هپاتیت B صورت گیرد. این افراد عبارتند از:

۱- نوزادانی که از مادران HBsAg مثبت به دنیا آمده‌اند، بلافاصله بعد از تولد یک دوز HBIG در داخل عضله ران تزریق شده و بعد، سه تزریق واکسن هپاتیت B طبق برنامه انجام می‌شود که اولین واکسن درطی ۱۲ ساعت اول بعد از تولد می‌باشد.

در مادران حامله با سطح بالای HBV- DNA ، اضافه کردن یک آنالوگ نوکلئوزیدی مثل تنوفویر در طی سه ماهه سوم حاملگی، انتقال پری ناتال را بیشتر کاهش می‌دهد.

۲- اشخاصی که از طریق تلقیح پوستی با مخاطی، خون یا سایر مایعات HBs Ag مثبت را دریافت نموده‌اند (فرورفتن سرسوزن، بلع مواد و …) بایدیک دوز HBIG عضلانی بلافاصله بعد از تماس دریافت نمایند. سپس دوره کامل واکسیناسیون طی هفته اول شروع می‌شود.

٣- افرادی که با مبتلایان به هپاتیت حاد B، تماس جنسی داشته‌اند، باید یک دوز HBIG عضلانی طی ۱۴ روز بعد از تماس دریافت نموده و سپس دوره کامل واکسیناسیون انجام شود.

هنگامی که هم واکسن و هم ایمنوگلوبولین (HBIG) توصیه می‌گردد، می‌توان هر دو را در یک زمان تزریق نمود، ولی در محل‌های جداگانه.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.