فیلم آگیره خشم پروردگار- خلاصه داستان، نقد و تحلیل Aguirre, the Wrath of God

0

سال تولید : ۱۹۷۳
کشور تولیدکننده : آلمان‌غربی
محصول : ورنر هرتسوگ
کارگردان : هرتسوگ
فیلمنامه‌نویس : هرتسوگ
فیلمبردار : توماس موخ
آهنگساز(موسیقی متن) : پوپول ووه
هنرپیشگان : کلاوس کینسکی ، روی گوئرا،سسیلیا ریورا، هلنا روخو، دل نگرو، پتر برلینگ، آلخاندرو رپولس، آرماندو پولانا و ادوارد رولاند.
نوع فیلم : رنگی، ۹۵ دقیقه.


در سال ۱۵۶۰ «گونزالز پیزارو» (رپولس)، برادر فاتح بی‌رحم پرو، سرزمین اینکاها، که در جنگل‌های انبوه در دنبال شهر افسانه‌ای ثروت و طلا، ال دورادو، می‌گردد، تعدادی را به جلوداری گروه تحت فرمانش می‌فرستد. «دون‌پدرو» (گوئرا) که رهبر این گروه است به‌زودی به‌دست «آگیره» (کینسکی) جاه‌طلبی دیوانه، خلع می‌شود و او به‌رغم موانع طاقت‌فرسا، گروه را وادار به پیش‌روی می‌کند…


برمبنای خاطرات یکی از اسپانیائی‌های همراه پیزارو، این فیلم سرسلسله تکان‌دهنده‌ای برای فیلم به اصطلاح «جنگی» هرتسوگ – و معرفی او در سطحی بین‌المللی – بود که امتداد وسوسه‌های بشری را تا سرحد جنون در محیطی به دور از امنیت کاذب تمدن تصویر می‌کرد. کینسکی یک دیوانه واقعی است! و فضای خارق‌العاده جنگل و هم‌انگیز و پُرمخاطره، این سفر بدفرجام را به کاوشی حماسی در اعماق ضمیر پنهان بشر بدل می‌کند. دشواری‌های فیلم‌برداری در مناطق بکر آمریکای جنوبی به پیش‌زمینه اثر نیز کشیده می‌شود و قراردادهای داستان‌گوئی و شخصیت‌پردازی را به حاشیه می‌راند.


راجر ایبرت:

خداوند خلقت خود را در این رود هیچ‌گاه به پایان نبرده است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

سرخ‌پوست اسیر، با بازمانده‌های یک هیئت اعزامی اسپانیایی صحبت می‌کند که به دنبال شهر افسانه‌ای ال‌دورادو، شهر طلا، می‌گردند. پدر روحانی به او یک کتاب انجیل، «کلام خداوند» را می‌دهد. او آن را به گوش‌هایش نزدیک می‌کند اما چیزی نمی‌شنود. به دور گردنش یک گردنبند طلای بدل آویزان است. اسپانیایی‌ها آن را از گردنش پاره می‌کنند و در برابر چشمانشان می‌گیرند، به این امید که سرانجام به ال‌دورادو رسیدند. آن‌ها سر برده‌ی سرخ‌پوستی که به عنوان مترجم از او استفاده می‌کنند فریاد می‌کشند: «شهر کجاست؟ » او دستش را به شکل نامفهومی به سمت رود تکان می‌دهد. دورتر است، همیشه دورتر.

فیلم آگیره، خشم پروردگار (۱۹۷۳) ساخته‌ی ورنر هرتزوگ (Werner Herzog) 2 از ماندگارترین مناظر سینمایی برخوردار است. فیلم، داستان یک گروه جستجوی محکوم به نابودی به رهبری یکی از فاتحان اسپانیایی به نام گنزالو پیزارو است، او در جنگل بارانی پرو راهنمای افراد زیادی است که فریفته‌ی داستان‌های شهر گمشده‌اند. صحنه‌ی اول فیلم تصویر تکان‌دهنده‌ای است: در حالی که توده‌های مه قله را فرا گرفته‌اند، خطی پیوسته از مردان در حال حرکت، مانند ماری روی یک سراشیبی به سمت پایین دره دیده می‌شود. این مردان کلاه‌خود‌ها و زره‌هایی پولادین به تن دارند و زنان‌شان را بر تخت‌های پوشیده حمل می‌کنند. آن‌ها نه برای جنگ، بلکه برای نمایش درباری لباس پوشیده‌اند.

موسیقی متن، دارای قدرت فضاسازی و تسخیرکنندگی است و آوایی کلیسایی، انسانی و در عین حال فراانسانی دارد. موسیقی متن را فلوریان فریک (Florian Fricke) 3 ساخت و گروه او با نام پوپول ووه۴ (Popol Vuh) (نام الهه‌ی آفرینش در آیین سرخ‌پوست‌های مایا) در ساخت تعداد زیادی از قطعات فیلم‌های هرتزوگ همکاری کرد. هرتزوگ در مورد سکانس آغازین به من گفت: «ما از ساز عجیبی استفاده کردیم که به آن ارگ هم‌سرایی می‌گفتیم. در داخل این ساز سه دوجین نوار موجود است که در حلقه‌هایی موازی حرکت می‌کنند. همه‌ی این نوار‌ها هم‌زمان حرکت می‌کنند و یکی کی‌بورد دارد تا بتوانید آن را مانند یک ارگ بنوازید و آوایی را تولید کنید که مانند صدای یک گروه هم‌سرایی باشد و در عین حال بسیار مصنوعی و وهم‌آور. »

من روی موسیقی تأکید می‌کنم زیرا مفهوم فیلم هرتزوگ اساساً متأثر از آن است. داستان‌های او بی‌پرده شروع می‌شوند، اما نتیجه‌ی آن‌ها نامعلوم است و مشخص نیست که سرانجام به چه چیزی ختم می‌شوند: داستان‌ها او به یک «پایان» خاتمه نمی‌یابد بلکه با آفرینش یک حالت روحی، حس روحی و یا بصری، به نتیجه می‌رسند. من معتقدم که او می‌خواهد مخاطبانش احساس بیننده‌ای را داشته باشند که از همه‌چیز جدا مانده، خارج از زمان قرار گرفته، و از بی‌کرانی جهان که گویا بر رؤیا‌ها و اوهام بشریت سنگینی می‌کند افسرده شده است.

اگر نقش موسیقی در آگیره، خشم پروردگار تعیین‌کننده باشد، چهره‌ی کلاوس کینسکی (Klaus Kinski)1 نیز به همان میزان تأثیرگذار است. چشمان آبی و بزرگ سحر‌آمیز و لبان ضخیمی که اگر به دلیل چهره‌ی سودازده‌اش نبود جذاب به نظر می‌رسیدند. این جا او نقش یکی از سرسخت‌ترین رهبران را بازی می‌کند. هرتزوگ به من گفت هنگامی که برای نخستین بار کینسکی را دید، او پسری جوان بود: ندر آن لحظه می‌دانستم که سرنوشت من فیلم‌سازی است، و سرنوشت او ایفای نقش در فیلم‌های من. »

وقتی پیزارو نگران بی‌معنا بودن جستجویش می‌شود، گروه کوچکی را انتخاب می‌کند تا بالای رود را بررسی کنند. اگر آن‌ها نتوانند چیزی پیدا کنند او ادامه‌ی تلاش را بیهوده اعلام می‌کند. یک اشراف‌زاده به نام دُن‌پدر و دوارسوا و آگیره (کینسکی) به عنوان فرمانده‌ی دوم گروه کوچکی را رهبری می‌کنند. در بین اعضای گروه و همراه سربازان و بردگان، یک روحانی به نام گاسپر دو کاروایال، یک نجیب‌زاده ابله به نام فرناندو دوگازمن، فلورس همسر ارسوا، اینز دختر آگیره حضور دارند و همچنین یک برده‌ی سرخ‌پوست به نام بالتازار که به طرز غمیگنانه‌ای به یکی از زنان می‌گوید: «من یک شاهزاده به دنیا آمدم و حتی نگاه کردن به من ممنوع بود، و حالا در غل و زنجیر هستم. »

هرتزوگ در نشان دادن روند سفر آن‌ها شتابی ندارد و آن را با صحنه‌های مصنوعی تعلیق و حرکت، پر نمی‌کند. آن چه ماورای هر چیز احساس می‌کنیم بی‌کرانی رود و جنگل اطراف است؛ هیچ کرانه‌ی رودی که بتوان در آن جا ایستاد وجود ندارد زیرا آب بالا آمده و آن قسمت را گرفته است. ملاحظه کنید که چگونه هرتزوگ یک بحران زودهنگام را، وقتی یکی از کلک‌ها در مرداب گرفتار می‌شود به تصویر می‌کشاند. بردگان به سختی پارو می‌زنند اما از جایشان تکان نمی‌خورند. دوربین هرتزوگ در آن سوی رودخانه دور از کلک در خطر، باقی می‌ماند؛ به طوری که واهمه و اضطراب آن‌ها آرام‌نشدنی به نظر می‌رسد. آگیره به شکل تحقیرآمیزی هرگونه تلاش برای نجات آن‌ها را نقش بر‌آب می‌کند. اما گروهی فرستاده می‌شود تا از سوی دیگر رودخانه به آن‌ها برسد. صبح روز بعد کلک هنوز روی آب شناور است اما همه‌ی افراد آن مرده‌اند. آن‌ها چگونه جان دادند؟ من برای این پرسش، پاسخی دارم، شما هم همین طور. نکته این‌جاست که مرگ سرنوشت این سفر است. رهبر این هیئت، ارسوا، دستگیر می‌شود. آگیره شرایط انتخاب گازمن در مقام رهبر جدید را فراهم می‌کند و دیری نمی‌پاید که هر دو می‌میرند. آخرین وعده‌ی غذایی گازمن ماهی و میوه‌ای است که او آن را با ولع و درست مانند یک «امپراتور» می‌خورد، در حالی که افرادش چند دانه ذرت را بین خودشان تقسیم می‌کنند. اسبی رم می‌کند، او دستور می‌دهد که آن را به آب بیندازند و افراد با خودشان زمزمه می‌کنند که آن اسب می‌توانست گوشت یک هفته‌شان را تأمین کند. چندی بعد از آن رویداد، جسد بی‌جان گازمن پیدا می‌شود.

فرماندهی آگیرع با القاء وحشت و اضطراب به دیگران آغاز می‌شود. او با چنان حالت عجیب و نامتعادلی روی کلک قدم می‌زند، که انگار یکی از زانو‌هایش هرگز خم نخواهد شد. جنون در چشم‌های او آشکار است. وقتی که نجوای یکی از مردانش را در مود نقشه‌ی فرار می‌شنود، چنان سریع سر از تنش جدا می‌کند که جمله‌ی ناتمامش توسط سر جدا شده به پایان می‌رسد. صحنه‌های مرگ معمولاً خارج از کادر دوربین و یا خیلی سریع و بی‌سروصدا هستند، مانند تیر‌هایی که به نرمی از داخل جنگل در هوا پرتاب می‌شوند و در گردن و پشت افراد فرو ‌می‌روند. آخرین صحنه‌ی فیلم، که به نظرم یکی از خاطره‌انگیزترین صحنه‌هایی است که تا به حال دیده‌ام، آن‌جاست که آگیره بر روی کلک تنها مانده، اجساد و صد‌ها می‌مون کوچک پر سروصدا احاطه‌اش کرده‌اند و او هنوز دارد برای امپراتوری جدید خود نقشه می‌کشد. فیلم‌برداری آگیره در بین فیلم‌های دیگر، به مانند اسطوره است. هرتزوگ، کارگردان آلمانی که از «افسون مکان» صحبت می‌کند، بازیگران و اعضای گروه خود را به یک منطقه‌ی جنگلی دور افتاده می‌برد، جایی که در آن تب کردن متداول بوده و احتمال قحطی ممکن به نظر می‌رسیده است. گفته شده که هرتزوگ تفنگی را سوی کینسکی نشانه گرفت تا او را مجبور به ادامه‌ی بازی کند، هرچند که کینسکی در شرح حال خود این موضوع را رد می‌کند و به تلخی اضافه می‌کند که تنها تفنگ موجود در دست خودش بوده است. واقعاً تمام بازیگر‌ها، دست‌اندکاران و دوربین‌ها بر روی کلک‌هایی مانند آن چه دیدیم قرار داشتند و هرتزوگ هم به من گفت: «من دیالوگ را تا ده دقیقه پیش از ضبط صحنه نمی‌دانستم. »

به هر حال فیلم با تکیه بر دیالوگ‌ها و یا حتی شخصیت‌ها پیش نرفته است، البته به استثنای آگیره که شخصیتش را حالات صورت و بدن کینسکی و کلماتی که به کار می‌برد، آفرید. به نظرم آنچه هرتزوگ در این داستان می‌بیند همان چیزی است که در خیلی از فیلم‌ها او می‌توان یافت: آدم‌هایی که زندانی خیال یک پیروزی عظیمند، افرادی هستند که برای رسیدن به آن، مرتکب گناه و غرور می‌شوند و سرانجام توسط جهان بی‌رحم نابود می‌شوند. نمونه‌ی بارز، مستند او در مورد یک ورزشکار پرش با اسکی به نام اشنایدر که می‌خواست برای همیشه پرواز کند و آن قدر در کارش پیش رفت که در معرض خطر پرتاب به خارج از منطقه‌ی پیست و برخورد با درختان و سنگ‌ها قرار گرفت.

از میان فیلم‌سازان عصر مدرن، ورنز هرتزوگ بیش‌ترین میزان علاقه و دیدگاه را به موضوع‌های خاص و بزرگ دارد. کمی تعجب‌آور است که او نمایش‌های اپرای زیادی را هم کارگردانی کرده است. او نمی‌خواهد صرفاً یک داستان طرح‌ریزی شده را بازگو و یا دیالوگ‌هایی سرگرم‌کننده را ضبط کند؛ بلکه می‌خواهد ما را به قلمروی شگفتی‌ها ببرد. فقط دسته‌ی خاصی از فیلم‌های مدرن هستند که جسارت نشان‌دادن دیدگاهی شبیه به او را دارند. فکر می‌کنم فیلم‌های ۲۰۰۱ و اینک آخر زمان مصادیق آن باشند. در بین کارگردانان فعال، الیور استون (Oliver Stone) 1 تنها کسی است که به همین میزان مسیحایی می‌ماند. نوعی جنون قدیس‌وار در شیوه‌ی صحبت آن‌ها و در پیرامون کارهای‌شان وجود دارد؛ آن‌ها نگران یک موقعیت معمولی نیستند زیرا همواره در پی هدفی برتر هستند.

هم‌زمان با آگیره، هرتزوگ فیلم فیتز کارالدو (Fitzcarraldo)1 را با بازی کینسکی ساخت که آن هم در یک جنگل بارانی فیلم‌برداری شد و آن هم درباره‌ی انجام یک امر غیرممکن است: مردی که می‌خواهد یک کشتی بخار را با کشیدن آن بر روی زمین خشک، از رودی به رود دیگر منتقل کند. البته علی‌رغم هشدار‌هایی که مهندسین در مورد پاره‌گی طناب‌ها و خطر قطعه‌قطعه شدن همه داده بودند، هرتزوگ به راستی یک کشتی واقعی را روی زمین کشاند. لس بلنک (Les Blank)2 مستندی در مورد تهیه‌ی این فیلم ساخته که سنگینی رؤیا‌ها (۱۹۸۲) نام دارد و به اندازه‌ی خود فیلم دل‌خراش است.

   

پستهای اخیر

معرفی کتاب دوپامین، مولکولی با خواص شگفت‌انگیز، نوشته دانیل زد لیبرمن و مایکل ای. لانگ

نوروترنسمیترها یا  مواد شیمیایی میانجی، به ما انگیزه می‌دهند در پی رسیدن به چیز‌های بسیار دور برآییم؛ چه امور مادی و چه اموری مانند عشق و دانش و قدرت. یکی از مهم‌ترین میانجی‌های شیمایی در مغز، دوپامین نام دارد. این ماده چه بخواهیم نمکدان…

ویدئو: اگر اپل زمان معرفی نخستین نسخه کامپیوتر مک، فناوری ساخت تبلیغات ویدئویی به سبک الان داشت…

ویدئوهای تبلیغی این روزهای محصولات فناوری را در نظر بگیرید. همیشه کنجکاوم بدانم چه حسابگری‌هایی برای ساخت آنها صورت می‌گیرد؟ سناریوی ساخت آنها با چه حساسیت‌هایی دنبال می‌شود؟ چطور ویدئوهای گرفته شده با دوربین‌های پیشرفته و ویدئوهای سه‌بعدی…

افزایش ناگهانی بازیکنان بتلفیلد ۴ شرکت EA را وادار به نصب سرورهای اضافی کرد

بازی بتلفیلد ۴ همزمان با نزدیک شدن به هشتمین سالگرد انتشار خود؛ با هجوم گسترده و ناگهانی گیمرها مواجه شده است. البته، در این میان چندین عامل در دست یکدیگر باعث شدند تعداد بازیکنان به طور ناگهانی افزایش پیدا کنند. اعلام تاریخ انتشار نسخه…

چگونه حالت شب (Dark Mode) اینستاگرام را در اندروید و iOS فعال کنیم؟

ویژگی Dark Mode روی دستگاه‌ها و اپلیکیشن‌ها یک مزیت بزرگ است. حالت تاریک یا حالت شب می‌تواند امکان استفاده از دستگاه‌ها در نور کم را ممکن است و مانع از آسیب بیشتری به کره چشم شود. همین‌طور، مانع از مزاحمت و اختلال‌هایی می‌شود که با نور شدید…

شرکت هیوندای، بوستون داینامیکس -شرکت معروف سازنده روبات‌های حیوان‌نما- را خرید

گروه هیوندای موتور اعلام کرد بخش عمده‌ای از سهام شرکت Boston Dynamics را از شرکت فناوری ژاپنی Softbank خریداری کرده است. هیوندای با این خرید، گام بسیار بزرگی به سوی دنیای رباتیک موبایل برداشت. شرکت بوستون داینامیکس بیشتر به خاطر ساخت…

مینی‌سریال جدیدی که باید ببینید: کاتلا، رازهای شهر آتشفشانی

همان طور که قبلا هم در `پست‌های معرفی مینی سریال‌ها در «یک پزشک» نوشته بودم، در دوران همه‌گیری کرونا ما مدتی است که با فصل طلایی مینی‌سریال‌ها مواجه شده‌ایم و هر چند وقت یک بار یک مینی سریال دیدنی، غافلگیرمان می‌کند. برای همین است که من…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.