فیلم سقوط کاخ سفید – حلاصه داستان، نقد و بررسی – White House Down 2013

0

کارگردان: رولند امریچ

بازیگران: چینینگ تاتوم (کیل جنکینز)، جیمی فاکس (پرزیدنت سایر)، مگی جیلنهال (فینرتی)، جیسون کلارک (استنز)، ریچارد جنکینز (رافائلسون)، جیمی سیمپسون ذ(تایلر)، جیمز وودز (واکر). ۱۳۱ دقیقه. درجه نمایشی: ۱۳-PG.

آیا بدون داشتن فیلمنامه‌های احمقانه هم می‌توان فیلم‌های اکشن پرهیجان ساخت؟

سقوط کاخ سفید پس از فیلم فروپاشی اُلمپ دومین فیلم هالیوودی در سال میلادی جاری است که سوژه‌اش درباره‌ی حمله‌ی تروریست‌ها به کاخ سفید است. نمایش این دو فیلم با فاصله‌ی کوتاهی از یکدیگر باعث شده تا به ناگزیر مورد مقایسه قرار بگیرند. در فروپاشی اُلمپ جرارد باتلر نقش مأمور مغضوب سرویس مخفی را بازی می‌کرد که یکه و تنها به جنگ تروریست‌ها می‌رفت و جان رئیس جمهوری را نجات می‌داد.

در سقوط کاخ سفید چینینگ تاتوم نیز کهنه سربازی است که خیلی دل‌اش می‌خواهد مأمور محافظ رئیس جمهوری آمریکا باشد و عاقبت نیز طی حوادثی مجبور می‌شود که برای نجات جان رئیس جمهوری و چه بسا جهان وارد عمل شود. در فروپاشی اُلمپ جان اکهارت نقش رئیس جمهوری را بازی می‌کرد و در سقوط کاخ سفید جیمی فاکس این نقش را بازی می‌کند. در هر دو فیلم صحنه‌ی وقوع حوادث در کاخ سفید و محوطه‌ی اطراف‌اش است. از حیث داستانی هر دو فیلم تقریباً مشابه یکدیگرند اما دو تا تفاوت عمده با یکدیگر دارند. فروپاشی اُلمپ یک فیلم تیره و تار با داستانی منطقی و صحنه‌های اکشن واقع‌گراست در حالی که سقوط کاخ سفید پر از صحنه‌های اکشن غیرواقعی، دیالوگ‌های تک‌ضرب و بدلکاری‌های آنچنانی است.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در فیلم نخست، که درجه‌اش R بود، تماشاگر واقعاً خودش را در درون صحنه‌های اکشن فیلم احساس می‌کرد اما در فیلم دوم که درجه‌اش ۱۳-PG است تماشاگر همواره از بیرون شاهد صحنه‌های اکشن است. سقوط کاخ سفید را رولند امریچ ساخته که با فیلم‌های روز استقلال و گودزیلا معرف حضور همه‌ی سینمادوستان، على‌الخصوص اکشن دوستان، است. دو فیلم اخیر امریچ، ۱۰۰۰۰ سال قبل از میلاد و ناشناس فیلم‌های ناموفقی بودند. اینطور به نظر می‌رسد که سقوط کاخ سفید قرار بوده که نقطه‌ی بازگشتی برای امریچ باشد.

این فیلم گرچه از دو فیلم اخیر سازنده‌اش بهتر است اما چیز زیادی برای ارائه کردن ندارد و تقریباً می‌توان با اطمینان گفت که سقوط کاخ سفید به محض پائین آمدن از اکران فراموش خواهد شد. چینینگ تاتوم که علاوه بر بازیگری در نقش اول فیلم در تهیه‌کنندگی آن مشارکت داشته است نقش کیل جنکینز را بازی می‌کند. کیل خیلی طالب شغل محافظت از رئیس جمهوری است. او برای دیداری از کاخ سفید، دختر یازده ساله‌اش امیلی (جوئی کینگ) را همراه خود می‌برد. کیل در کاخ سفید با فینرتی (مگی جیلنهال) مأمور سرویس مخفی روبه‌رو می‌شود و با او یاد روز‌های گذشته را می‌کند. سپس از کیل و دخترش دعوت می‌شود که جا‌های مختلف کاخ سفید را ببینند.

آن‌ها ضمن گشت و گذارشان در کاخ با پرزیدنت سایر (جیمی فاکس) مواجه می‌شوند. پرزیدنت به امیلی اجازه می‌دهد که از او فیلم بگیرد تا در کانال یوتیوب‌اش بگذارد. کمی بعد، یک گروه تروریستی به رهبری استنز (جیسون کلارک) به کاخ سفید حمله می‌کنند و همه‌ی افراد داخل کاخ و از جمله دختر کیل را به گروگان می‌گیرند. به زودی کاشف به عمل می‌آید که مغز متفکرِ پشت این حمله یکی از مدیران حفاظتی کاخ سفید است. این فرد که واکر (جیمز وودز) نام دارد با انگیزه‌های شریرانه‌ای که چندان مشخص نیست تصمیم دارد مقر حکومت آمریکا و رئیس جمهوری این کشور را نابود کند. در چنین شرایطی تنها امید رئیس جمهوری برای نجات یافتن، کیل است. کیل هم باید برای نجات جان دخترش از دست گروگان‌گیران تلاش کند و هم برای نجات جان رئیس جمهوری.

همان‌طور که می‌شود از چنین فیلمی انتظار داشت، قهرمان اصلی با کمین کردن و پنهان شدن در جا‌هایی مثل کانال آسانسور، به قلع و قمع متجاوزان می‌پردازد. کسانی که دوست دارند جیمی فاکس را در قالب یک رئیس جمهوری سیاهپوست ببینند، خب به مراد دل‌شان می‌رسند. اما اگر کسی طالب تماشای یک بازی خوب از فاکس باشد بهتر است که فیلم جنگوی ر‌ها از‌بند را ببیند. مگی جیلنهال بازیگر بزرگی است اما بازی‌اش در سقوط کاخ سفید افتضاح است. رولند امریچ هرگز در فیلم‌هایش نتوانسته کاراکتر‌های مونث قدرتمند بیافریند و این نقیصه را در فیلم تازه‌اش به وضوح مشاهده می‌کنیم. حداقل نیم ساعت سقوط کاخ سفید اضافی است (تازه اگر خیلی سخاوتمند باشیم! )

فیلم بعد از یک ساعت نخست‌اش به جایی می‌رسد که باید تمام شود اما فیلمساز و فیلمنامه‌نویس‌اش با چپاندن پوشال‌هایی مثل قصه‌ی فرعی دختربچه‌ی محبوب در معرض خطر، توئیست‌های زورکی و تصنعی، و آدم بَده‌ای که سعی دارد نقشه‌ی احمقانه‌ی خودش را توضیح بدهد، هفتاد دقیقه‌ی دیگر را به فیلم اضافه می‌کنند. صحنه‌ی پایان‌بندی فیلم یک مبارزه‌ی مُشت‌زنی است که برای عبور نکردن از خط قرمز ۱۳-PG حسابی آبکی از کار درآمده است. تصور می‌کنم تنها صحنه‌ی اکشن فیلم که ارزش تماشا کردن را دارد همان صحنه‌ى تعقیب اتومبیلی است که در محوطه‌ی چمن کاخ سفید اتفاق می‌افتد؛ حالا کاری نداریم که کل قضیه چقدر احمقانه است. صحبت از حماقت شد، من یکی نمی‌دانم که واقعاً هالیوود تا چه زمانی می‌خواهد به ساختن فیلم‌های احمقانه‌ی این‌چنینی ادامه بدهد.

ما فیلم‌های اکشن بسیار هیجان‌انگیزی داشته‌ایم که فیلمنامه‌هایشان هوشمندانه بوده است؛ و بهترین نمونه‌اش در ماه‌های اخیر همین فیلم فروپاشی اُلمپ. با این حال، ظاهراً اکثریت فیلمسازان هالیوودی بر این اعتقادند که بدون داشتن یک فیلمنامه‌ی احمقانه نمی‌توان یک فیلم اکشنِ هیجان‌انگیزِ درست و حسابی ساخت!

   

پستهای اخیر

نسخه ویژه‌ ۷۰ سالگی تویوتا لندکروز پرادو : زیبا، کارا و با استایل نوستالژیک

غول خودروسازی ژاپن می‌خواهد تولد ۷۰ سالگی لندکروز پرادو خود را جشن بگیرد و غافلگیر یبزرگ این مراسم، رونمایی نسخه ویژه‌ای از این خودروی شاسی‌بلند محبوب و معروف است. هفتاد سال پیش، تویوتا براساس فلسفه ساخت یک شاسی بلند شهری و کوچک‌تر نسبت…

اپلیکیشن Messages اندروید مجهز به رمزنگاری دوسویه شد؛ حتما این ویژگی را فعال کنید

پروژه رمزنگاری انتها به انتهای گوگل برای اپلیکیشن Messages در اندروید از نسخه بتا خارج شده است. به این معنی که سرانجام می‌توانید اطمینان حاصل کنید هیچ‌کسی نمی‌تواند پیام‌های خصوصی شما با افراد دیگر را در بین راه شنود یا رهگیری کند. گوگل…

مخترع اینترنت -تیم برنرز لی- کد منبع اصلی خود را به صورت NFT به حراج گذاشت

با این روندی که فروش چیزهای مختلف به صورت NFT طی می‌کند، شاید ما هم باید بگردیم و ببینیم چیزی را می‌توانیم در زندگی و دوران فعالیت خود پیدا کنیم که بشود به صورت NFT فروخت و باقی عمر را در آسایش گذارند؟! بعد از اخبار عجیب فروش چیزهایی…

ویندوز ۱۱ لو رفت – مرور تصویری برخی ویژگی‌های جدید ویندوز ۱۱ و البته صدای استارت‌آپ جدید…

خبر داغ امروز این است که یک نسخه از سیستم عامل بعدی مایکروسافت، یعنی ویندوز 11 به صورت آنلاین درز پیدا کرده است. روز سه‌شنبه -دیروز- یک کاربر چینی در سایت بایدو، اسکرین شات‌هایی که ادعا می‌کند از ویندوز 11 گرفته، منتشر کرده است. این نسخه…

فروش بالای مک با پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته است؛ بازار پی‌سی آتش زیر خاکستر است

مک در سالی به سر می‌برد که هر سازنده پی‌سی به آن حسادت می‌کند. به گزارش موسسه International Data Corp، محصول M1 اپل نسبت به مدت مشابه گذشته، با دو برابر ظرفیت فروش خود را آغاز کرده است. تیم کوک، مدیرعامل اپل در ماه آوریل گفت بیش از نیمی…

تصاویر جدیدی از سدان مفهومی جدید جتکو و ایران خودرو که «سمند جدید» نامیده می‌شود

مدت‌ها است شرکت جتکو با همکاری ایران خودرو مشغول طراحی و ساخت یک سدان جدید مفهومی است که «سمند جدید» نامیده می‌شود. ابتدا، یک سال پیش و در بازدید برخی نمایندگان مجلس از گروه صنعتی ایران خودرو، ماکت اولیه خودروی مفهومی جتکو به نمایش در…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.