داروی آدنوویر دی پی وکسیل Adefovir Dipivoxil- موارد مصرف و ممنوعیت – عوارض و آثار جانبی – شیوه مصرف

0

آدنوویر دی پی وکسیل  Adefovir Dipivoxil

رده بندی فارماکولوژیک : آنالوگ نوکلئوتید غیر حلقوی

رده بندی درمانی: ضد ویروس

رده بندی مصرف در حاملگی :گروه C

 فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک : با مهار ترانس کریپتاز معکوس ویروس هپاتیت B مانع تکثیر آن و اثر ضد ویروسی دارد. جذب کاملا گوارشی است و انتشار تا ۴% دارو به پروتئین پلاسما و سرم متصل می‌شود. سریعا به آدنوویر دی فسفات که یک متابولیت فعال است تبدیل می شود. از طرق کلیوی دفع می گردد.

اندیکاسیون های تجویز، راه مصرف، دوز اثر دارو :

عفونت مزمن هپاتیت B بالغین: ۱۰mg خوراکی یک بار در روز . در بیماران تحت همودیالیز ۱۰mg خوراکی ۷ بار در روز ، بعد از جلسه دیالیز تجویز می شود.

کنترا اندیکاسیون : حساسیت مفرط به دارو

موارد احتیاط : در بیماران با اختلال کار کرد کلیوی و مصرف هم زمان دارو با نفروتوکسیک ها افراد نسر ( به دلیل کاهش عملکرد کلیوی و قلبی )

عارضه جانبی :

مغز و اعصاب: سر درد، بی حالی ، تب

سیستم گوارشی: کرامپ شکمی ، سوء هاضمه ، تهوع ، استفراغ ، نفخ

EENT: سینوزیت ، فارنژیت

Hep: هپاتومگالی ، نارسایی کبدی

G.u: گلیکوزوری ، هماچوری ، نارسایی کلیوی ، عدم کفایت کلیوی

Met: اسیدوز لاکتیک ، تنفس

سیستم تنفس: سرفه

Derm: خارش ، راش ، کهیر

تداخلات دارویی : مصرف هم زمان با ابوپروفن ممکن است فراهم زیستی آدنوویر را افزایش دهد. مصرف هم زمان با داروهای نفروتوکسیک ( NSAIDs ، آمینوگلیکوزیدها ، سیلکوسپورنیها تاکرولیموس ، وانکومایسین ) خطر سمیت کلیوی را افزایش می دهد.

مسمومیت و درمان : در مصرف بیش از حد ، عوارض گوارشی ظاهر می شود. درمان به صورت حمایتی و علامتی می باشد، همودیالیز می تواند کمک کننده باشد.

مراقبت های پرستاری و توجهات ویژه :

۱) در بیمارانی که اختلال عملکرد کلیوی دارند، مراقب عملکرد کلیوی باشید ، یا در بیمارانی که داروی نفروتوکسیک دریافت می کنند

۲) عملکرد کبدی را پایش کنید . در صورت بروز شواهد اسیدوز لاکتیک و هپاتومگالی شدید همراه با استئاتوره ، ممکن است به توقف مصرف دارو نیاز شود.

۳) ممکن است توقف دارو منجر به بدتر شدن هپاتیت شود.

۴) آدنوویر در بیمار مبتلا به ایدز می تواند موجب مقاومت به داروهای ضد رتروویروسی گردد. لذا قبل از شروع درمان تست آنتی بادی HIV صورت گیرد.

مصرف در شیر دهی و کودکان : به مادر توصیه می شود شیر دهی را متوقف سازد. به دلیل کاهش عملکرد کلیوی و یا قلبی در سالمندان با احتیاط مصرف شود .

آموزش به بیمار و خانواده :

۱) آموزش دهید که توان دارو را بدون توجه به غذا مصرف نمود

۲) به بیمار آموزش دهید تا به محض مواجه شدن با هر یک از علایم زیر که عبارتند از ، ضعف درد عضلانی ، تنفس مشکل ، درد معده به همراه تهوع و استفراغ ، گیجی ، احساس سبکی سر، ضربان قلب سریع یا نا منظم و احساس سرما اطلاع دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.