آزمایش‌های هپاتیت B – تفسیر آزمایش‌های HBV DNA -HBs Ag- HBe Ag – Anti HBS – Anti HBC

0

نام آزمایش:

Hepatitis B Virus

نام‌های اختصاری:

آزمایش‌های مرتبط:

HBs Ab، HBc IgM، HBc Ab، HBV DNA، HBs Ag، Anti HBs، HBe Ag، HBe Ab، Anti HBe، Anti HBC، ALT، AST، Bilirubin، Hepatitis C

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت تشخیص و پیگیری بیماری هپاتیت B که به وسیله ویروس هپاتیت ایجاد می‌شود، بررسی آنتی بادی‌های ساخته شده توسط بدن (HBs Ab) که می‌توانند هم از طریق تحریک به وسیله واکسن هپاتیت تولید شده باشند و هم می‌توانند به علت ابتلا به بیماری هپاتیت به وجود آمده باشند.

نمونه مورد نیاز :نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

بیماری هپاتیت B، عفونت کبد است که به وسیله ویروس هپاتیت B ایجاد می‌شود. بیماری هپاتیت انواع مختلفی دارد. از علائم ابتلا به این بیماری بزرگ شدن و التهاب کبد می‌باشد. ویروس هپاتیت B یکی از پنج نوع ویروس هپاتیت شناخته شده است.

انواع دیگر این ویروس عبارتند از هپاتیت E، D، C، A. معمول‌ترین علت هپاتیت حاد و شایع‌ترین علت هپاتیت مزمن ویروس نوع B می‌باشد. ویروس هپاتیت B از طریق تماس خونی یا تماس با دیگر مایعات بدن فرد آلوده انتقال می‌یابد. به طور مثال از طریق سرنگ آلوده و رابطه جنسی منتقل می‌شود. عفونت از طریق مادر به جنین نیز منتقل می‌شود.

HBV از طریق دست دادن، بوسیدن، سرفه، عطسه یا غذا انتقال نمی‌یابد. در بعضی موارد عفونت هپاتیت B به سرطان کبد یا سیروز تبدیل می‌شود. مراحل مختلف ابتلا به هپاتیت B عبارتند از: عفونت حاد: وجود نشانه‌های مخصوص بیماری به همراه آزمایش غربالگری مثبت.

عفونت مزمن: عفونت ماندگار به همراه آزمایش مثبت و التهاب کبد.

ناقل: عفونت ماندگار بدون التهاب کبد (ناقل کسی است که از لحاظ ظاهری سالم به نظر می‌رسد ولی ویروس را در بدن خود حمل می‌کند و می‌تواند پتانسیل آلودگی افراد را داشته باشد).

عفونت بهبود یافته: هیچ نشانه‌ای از هیچ گونه عفونت با HBV وجود ندارد، آزمایش HBV DNA منفی است و نشانه‌ای از التهاب کبد وجود ندارد.

از علائم ابتلا به هپاتیت B (تمام انواع هپاتیت کم و بیش علائمی یکسان دارند) می‌توان خستگی، تب، تهوع، استفراغ، زردی و نقص عملکرد کبد را نام برد. زمانی که کبد در گیر بیماری می‌شود از تجزیه سموم و ضایعات بدن ناتوان می‌گردد و در این حالت قادر نیست این محصولات اضافی را از بدن دفع نماید.

یکی از این محصولات بیلی روبین است که باعث زردی می‌شود. در این حالت آنزیم‌های کبدی نیز بالا خواهند رفت. آزمایش‌های مختلفی برای تشخیص و پیگیری درمان هپاتیت وجود دارند.

آزمایش HBV DNA آزمایشی حساس و دقیق است که می‌تواند تعداد ویروس در بدن را نیز مشخص نماید.

آزمایش HBs Ab، آنتی بادی‌های تولید شده توسط بدن بر علیه ویروس هپاتیت B را ردیابی خواهد کرد. آزمایش‌های HBe Ag، HBe Ab، HBc Ab، HBs Ag نیز قسمت‌های مختلف ویروس را شناسایی خواهند کرد. خوشبختانه جهت جلو‌گیری از ابتلا به این بیماری واکسن موجود می‌باشد.

خلاصه‌ای از آزمایش‌های مربوط به هپاتیت B و چگونگی استفاده از آن‌ه

HBs Ag

پروتئینی است که روی س طح ویروس وجود دارد و در هپاتیت حاد و مزمن دیده می‌شود. اغلب برای تشخیص و غربالگری HBV استفاده می‌شود، سریع‌ترین نشانه ابتلا به هپاتیت B

Anti HBS (HBs Ab)

آنتی بادی است که بدن در پاسخ به وجود عفونت HBV می‌سازد

جهت بررسی ابتلا به عفونت هپاتیت B در گذشته و بررسی موفقیت‌آمیز بودن واکسیناسیون بر علیه هپاتیت

Anti HBC (HBc Ab)

آنتی بادی ای است که بدن انسان بر علیه آنتی ژن هسته ویروس هپاتیت می‌سازد. این آنتی ژن در خون قابل شناسایی نیست و فقط در سلول‌های آلوده شده کبد یافت می‌شود.

اولین آنتی بادی که توسط بدن انسان بر علیه ویروس هپاتیت ساخته می‌شود و برای تشخیص عفونت حاد درخواست می‌شود.

HBe Ag

پروتئینی که به وسیله ویروس هپاتیت فعال و در حال تکثیر، در خون آزاد می‌شود.

تعداد گونه‌هایی از ویروس نیز هستند که آنتی ژن e تولید نمی‌کنند. فراوانی این ویروس‌ها بیشتر در خاورمیانه می‌باشد. از این رو این آزمایش در این مناطق

چندان توصیه نمی‌شود.

Anti HBe (HBe Ab)

آنتی بادی که بدن انسان بر علیه آنتی ژن e آزاد شده از ویروس می‌سازد.

در بیمارانی که از عفونت حاد هپاتیت بهبود یافته‌اند به همراه Anti HBe و Anti HBs مشاهده می‌گردد. در افراد مبتلا به نوع مزمن می‌تواند در پیگیری و درمان بیماری کاربرد داشته باشد.

HBV DNA

ماده ژنتیکی ویروس هپاتیت به وسیله این آزمایش شناسایی می‌شود.

به وسیله این آزمایش می‌توان آلودگی فعال هپاتیت را تشخیص داد. استفاده اصلی این آزمایش جهت پایش بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن طی درمان است.

آزمایش‌های نام برده در جدول بالا همگی تخصصی هستند و برای پایش بیماری می‌توان آزمایش‌هایی نظیر آنزیم‌های کبدی ALT و AST و یا بیوپسی کبد را نیز درخواست نمود. از علائم ابتلا به بیماری می‌توان به تب، احساس خستگی، کم شدن اشتها، تهوع و استفراغ، درد ناحیه شکمی، درد مفاصل و زردی اشاره کرد. نشانه‌های اولیه این بیماری شبیه یک سرماخوردگی معمولی است. آزمایش‌هایی که از آن‌ها نام برده شد ممکن است تنها یا در ترکیب با یکدیگر درخواست شوند.

آزمایش HBV DNA: این آزمایش می‌تواند تعداد ویروس موجود در خون بیمار محاسبه کند و آن را با عدد بیان نماید. همچنین می‌تواند تشخیص دهد که ویروس در مرحله تکثیر می‌باشد یا خیر. این آزمایش ریسک تخریب کبد را نیز مشخص می‌کند. نوزادان، کودکان و بزرگسالان می‌توانند با استفاده از واکسن هپاتیت B در جلو‌گیری از شیوع این بیماری نقش داشته باشند.

درمان خاصی برای هپاتیت B وجود ندارد، دارو‌های ضد ویروس مانند اینترفرون، تنوفاویر، انتکاویر می‌توانند در جلوگیری از عود علائم مؤثر باشند. افراد مبتلا به نوع مزمن هپاتیت B باید مرتب پایش شوند تا مبتلا به سیروز یا سرطان کبد نشوند.

مقادیر طبیعی: تمام آزمایش‌های مربوط به هپاتیت B و زیر مجموعه‌هایش باید منفی باشند.  البتهآزمایش HBs Ab در صورتی که واکسیناسیون علیه ویروس هپاتیت انجام شود و پاسخ بدن را به همراه داشته باشد مثبت خواهد شد.

   

پستهای اخیر

تصاویر سوررئال و پرمعنی لیزا آیساتو

لیزا آیساتو یک هنرمند و نویسنده شناخته شده در زمینه کتاب‌های کودکان در نروژ است. سابقه کار او به سال 2008 برمی‌گردد، زمانی که تعدادی از کتاب‌هایش را منتشر کرد و نیز به دیگر نویسندگان در زمینه تصویرگری کتاب‌هایشان کمک کرد و آثاری را هم به…

تویوتا تصویر واضح و با کیفیتی از پیکاپ توندرا ۲۰۲۲ منتشر کرد

در چند روز اخیر، تصاویری از خودروی توندرا ۲۰۲۲ در اینترنت منتشر شد اما شرکت تویوتا در اقدامی جالب، به جای رد این تصاویر یا اعلام موضعی خنثی، تصمیم گرفت آتش طرفداران این پیکاپ اندازه بزرگ را با انتشار یک عکس رسمی با کیفیت و وضوح بالا،…

مردی که ۴۰ سال بود نابینا شده بود، به کمک ژن منتقل شده توسط یک نوع جلبک، بینایی در حد تشخیص اشیا…

مطابق خبر جالبی که مدتی پیش منتشر شده، یک مرد 58 ساله که نابینا بود، درمان امیدبخشی دریافت کرده که شاید در آینده نزدیک، زندگی افرادی زیادی شبیه او را تغییر بدهد. شدت بینایی این مرد در حدی بود که تقریبا قادر به تشخیص اشیا در روز و شب نبود.…

خشم شهروندان تگزاسی: ترموستات‌های هوشمند با دخالت شرکت‌های توزیع انرژی، دمای خانه‌ها را ۴ درجه بالا…

در فضای مجازی کاربران ایرانی، لطیفه‌ها در مورد حساسیت‌ پدرهای خانواده در مورد مصرف برق زیاد به واسطه استفاده زیاد از کولر و تجهیزات برودتی زیاد است. اما جالب است بدانید که برخی شهروندان تگزاسی هم متوجه شده‌اند که اختیار کنترل دمای منزل خود…

چگونه از اینستاگرام ۴۰۰ هزار دلار درآمد کسب کردم – سرگذشت اریکا کرامر

در دسامبر ۲۰۱۸، من (اریکا کرامر) و شوهرم به طور کامل ورشکسته شدیم. برخی از هفته‌ها توانایی خرید مایحتاج اولیه زندگی را هم نداشتیم؛ چه برسد به هزینه‌های تجملاتی. یک روز صبح، مدام دور صندلی عقب ماشین می‌چرخیدم تا بتوانم راهی برای خرید یک قرص…

چرا ایلان ماسک بسیار موفق است؟ همه‌چیز به این ۵ ویژگی اصلی شخصیت او برمی‌گردد

موفقیت‌های ایلان ماسک بی‌پایان هستند و هریک برای یک کارآفرین خواب رویایی: بنیان‌گذار غول مالی پی‌پال، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا که به معنای واقعی کلمه دنیا را تغییر داد؛ بنیان‌گذار شرکت اسپیس‌ایکس که سعی دارد ما را وارد جهان…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.