آزمایش‌های هپاتیت B – تفسیر آزمایش‌های HBV DNA -HBs Ag- HBe Ag – Anti HBS – Anti HBC

0

نام آزمایش:

Hepatitis B Virus

نام‌های اختصاری:

آزمایش‌های مرتبط:

HBs Ab، HBc IgM، HBc Ab، HBV DNA، HBs Ag، Anti HBs، HBe Ag، HBe Ab، Anti HBe، Anti HBC، ALT، AST، Bilirubin، Hepatitis C

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت تشخیص و پیگیری بیماری هپاتیت B که به وسیله ویروس هپاتیت ایجاد می‌شود، بررسی آنتی بادی‌های ساخته شده توسط بدن (HBs Ab) که می‌توانند هم از طریق تحریک به وسیله واکسن هپاتیت تولید شده باشند و هم می‌توانند به علت ابتلا به بیماری هپاتیت به وجود آمده باشند.

نمونه مورد نیاز :نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

بیماری هپاتیت B، عفونت کبد است که به وسیله ویروس هپاتیت B ایجاد می‌شود. بیماری هپاتیت انواع مختلفی دارد. از علائم ابتلا به این بیماری بزرگ شدن و التهاب کبد می‌باشد. ویروس هپاتیت B یکی از پنج نوع ویروس هپاتیت شناخته شده است.

انواع دیگر این ویروس عبارتند از هپاتیت E، D، C، A. معمول‌ترین علت هپاتیت حاد و شایع‌ترین علت هپاتیت مزمن ویروس نوع B می‌باشد. ویروس هپاتیت B از طریق تماس خونی یا تماس با دیگر مایعات بدن فرد آلوده انتقال می‌یابد. به طور مثال از طریق سرنگ آلوده و رابطه جنسی منتقل می‌شود. عفونت از طریق مادر به جنین نیز منتقل می‌شود.

HBV از طریق دست دادن، بوسیدن، سرفه، عطسه یا غذا انتقال نمی‌یابد. در بعضی موارد عفونت هپاتیت B به سرطان کبد یا سیروز تبدیل می‌شود. مراحل مختلف ابتلا به هپاتیت B عبارتند از: عفونت حاد: وجود نشانه‌های مخصوص بیماری به همراه آزمایش غربالگری مثبت.

عفونت مزمن: عفونت ماندگار به همراه آزمایش مثبت و التهاب کبد.

ناقل: عفونت ماندگار بدون التهاب کبد (ناقل کسی است که از لحاظ ظاهری سالم به نظر می‌رسد ولی ویروس را در بدن خود حمل می‌کند و می‌تواند پتانسیل آلودگی افراد را داشته باشد).

عفونت بهبود یافته: هیچ نشانه‌ای از هیچ گونه عفونت با HBV وجود ندارد، آزمایش HBV DNA منفی است و نشانه‌ای از التهاب کبد وجود ندارد.

از علائم ابتلا به هپاتیت B (تمام انواع هپاتیت کم و بیش علائمی یکسان دارند) می‌توان خستگی، تب، تهوع، استفراغ، زردی و نقص عملکرد کبد را نام برد. زمانی که کبد در گیر بیماری می‌شود از تجزیه سموم و ضایعات بدن ناتوان می‌گردد و در این حالت قادر نیست این محصولات اضافی را از بدن دفع نماید.

یکی از این محصولات بیلی روبین است که باعث زردی می‌شود. در این حالت آنزیم‌های کبدی نیز بالا خواهند رفت. آزمایش‌های مختلفی برای تشخیص و پیگیری درمان هپاتیت وجود دارند.

آزمایش HBV DNA آزمایشی حساس و دقیق است که می‌تواند تعداد ویروس در بدن را نیز مشخص نماید.

آزمایش HBs Ab، آنتی بادی‌های تولید شده توسط بدن بر علیه ویروس هپاتیت B را ردیابی خواهد کرد. آزمایش‌های HBe Ag، HBe Ab، HBc Ab، HBs Ag نیز قسمت‌های مختلف ویروس را شناسایی خواهند کرد. خوشبختانه جهت جلو‌گیری از ابتلا به این بیماری واکسن موجود می‌باشد.

خلاصه‌ای از آزمایش‌های مربوط به هپاتیت B و چگونگی استفاده از آن‌ه

HBs Ag

پروتئینی است که روی س طح ویروس وجود دارد و در هپاتیت حاد و مزمن دیده می‌شود. اغلب برای تشخیص و غربالگری HBV استفاده می‌شود، سریع‌ترین نشانه ابتلا به هپاتیت B

Anti HBS (HBs Ab)

آنتی بادی است که بدن در پاسخ به وجود عفونت HBV می‌سازد

جهت بررسی ابتلا به عفونت هپاتیت B در گذشته و بررسی موفقیت‌آمیز بودن واکسیناسیون بر علیه هپاتیت

Anti HBC (HBc Ab)

آنتی بادی ای است که بدن انسان بر علیه آنتی ژن هسته ویروس هپاتیت می‌سازد. این آنتی ژن در خون قابل شناسایی نیست و فقط در سلول‌های آلوده شده کبد یافت می‌شود.

اولین آنتی بادی که توسط بدن انسان بر علیه ویروس هپاتیت ساخته می‌شود و برای تشخیص عفونت حاد درخواست می‌شود.

HBe Ag

پروتئینی که به وسیله ویروس هپاتیت فعال و در حال تکثیر، در خون آزاد می‌شود.

تعداد گونه‌هایی از ویروس نیز هستند که آنتی ژن e تولید نمی‌کنند. فراوانی این ویروس‌ها بیشتر در خاورمیانه می‌باشد. از این رو این آزمایش در این مناطق

چندان توصیه نمی‌شود.

Anti HBe (HBe Ab)

آنتی بادی که بدن انسان بر علیه آنتی ژن e آزاد شده از ویروس می‌سازد.

در بیمارانی که از عفونت حاد هپاتیت بهبود یافته‌اند به همراه Anti HBe و Anti HBs مشاهده می‌گردد. در افراد مبتلا به نوع مزمن می‌تواند در پیگیری و درمان بیماری کاربرد داشته باشد.

HBV DNA

ماده ژنتیکی ویروس هپاتیت به وسیله این آزمایش شناسایی می‌شود.

به وسیله این آزمایش می‌توان آلودگی فعال هپاتیت را تشخیص داد. استفاده اصلی این آزمایش جهت پایش بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن طی درمان است.

آزمایش‌های نام برده در جدول بالا همگی تخصصی هستند و برای پایش بیماری می‌توان آزمایش‌هایی نظیر آنزیم‌های کبدی ALT و AST و یا بیوپسی کبد را نیز درخواست نمود. از علائم ابتلا به بیماری می‌توان به تب، احساس خستگی، کم شدن اشتها، تهوع و استفراغ، درد ناحیه شکمی، درد مفاصل و زردی اشاره کرد. نشانه‌های اولیه این بیماری شبیه یک سرماخوردگی معمولی است. آزمایش‌هایی که از آن‌ها نام برده شد ممکن است تنها یا در ترکیب با یکدیگر درخواست شوند.

آزمایش HBV DNA: این آزمایش می‌تواند تعداد ویروس موجود در خون بیمار محاسبه کند و آن را با عدد بیان نماید. همچنین می‌تواند تشخیص دهد که ویروس در مرحله تکثیر می‌باشد یا خیر. این آزمایش ریسک تخریب کبد را نیز مشخص می‌کند. نوزادان، کودکان و بزرگسالان می‌توانند با استفاده از واکسن هپاتیت B در جلو‌گیری از شیوع این بیماری نقش داشته باشند.

درمان خاصی برای هپاتیت B وجود ندارد، دارو‌های ضد ویروس مانند اینترفرون، تنوفاویر، انتکاویر می‌توانند در جلوگیری از عود علائم مؤثر باشند. افراد مبتلا به نوع مزمن هپاتیت B باید مرتب پایش شوند تا مبتلا به سیروز یا سرطان کبد نشوند.

مقادیر طبیعی: تمام آزمایش‌های مربوط به هپاتیت B و زیر مجموعه‌هایش باید منفی باشند.  البتهآزمایش HBs Ab در صورتی که واکسیناسیون علیه ویروس هپاتیت انجام شود و پاسخ بدن را به همراه داشته باشد مثبت خواهد شد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

شوخی با مجسمه‌ها – وقتی حال مردم خوش است!

شوخی و طنز هم حال و هوای خاص خودش را می‌طلبد. مردم اگر از نظر پیشبینی شرایط اقتصادی آینده و وضعیت رفاه اکنون، آرامش و اطمینان خاطر لازم را داشته باشند و اگر بتوانند خود مقوله فرهنگ و اخلاق و دانش خود را ارتقا بدهند، شرایظ ظاهری و باطنی دیگر…

یک عکاس از هوش مصنوعی برای تصور اینکه شخصیت‌ها و سلبریتی‌های تاریخی امروز چه شکلی می‌شدند، استفاده…

یک عکاس از هوش مصنوعی (AI) استفاده کرده است تا تصور کند شخصیت‌های تاریخی مانند آل کاپون، بنجامین فرانکلین و شارون تیت اگر امروز به دنیا می‌آمدند چه شکلی بودند.این عکاس به نام آلپر یسیلاتس که در استانبول ترکیه زندگی می‌کند، پرتره های فوق…

تصور شاهان صفوی بر اساس شرح متنی جهانگردان و افراد شاخصی که آنها را دیده و توصیف کرده‌اند

در حساب توییتر Cavid Ağa شاهان صفوی را بر اساس نوشته‌های قدیم به دقت و به صورت گرافیکی و چشم‌نوازی تصور شده‌اند.(توضیحات از ویکی پدیا) شاه اسماعیل بنا به نوشته‌های جیووانی ماریا دلی آنجیوللوشاه اسماعیل یکم (۱۷ ژوئیهٔ ۱۴۸۷ – ۲۳ مه…

مجموعه‌ای از تصاویر عجیب و غریبی که در گوگل مپ و گوگل استریت دیده شده‌اند!

گوگل مپ بسیار کار راه‌انداز است و گوگل استریت اصلا اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد، اجازه جهانگردی مجازی به ما می‌دهد.اما برخی اوقات اشخاص به صورت تصادفی و یا حین وب‌گردی‌های طولانی تصاویری در این سرویس‌های گوگل شکار کرده‌اند که بسیار بامزه…

اگر قرار بود در طراحی بدنه و اجزای داخلی خودروها، فرهنگ و هنر هر کشور در نظر گرفته می‌شد

طراحی خودرو فرآیند پیچیده ای است که شامل عوامل مختلفی است تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی& ایمن، کارآمد , زیباست و نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. فاکتورهای زیر برای مثال موثرند:ایمنی: ایمنی در طراحی خودرو از…

اگر ابرقهرمانان‌ها و شرورهای فیلم‌ها و کامیک‌ها در دوره ویکتوریا می‌زیستند!

عصر ویکتوریا دوره‌ای از تاریخ بریتانیا بود که از سال 1837 تا 1901 همزمان با سلطنت ملکه ویکتوریا بریتانیا ادامه یافت. این دوره، دوره تغییرات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی قابل توجهی بود که نه تنها بریتانیا، بلکه سایر نقاط جهان را عمیقاً…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.