آزمایش استرادیول Estradiol چیست و برای چه درخواست می‌شود؟

0

 نام آزمایش:

Estradiol

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

ET

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

در بانوانی که اختلالات عادت ماهیانه دارند، خونریزی زیاد یا غیر طبیعی دارند. خانم‌هایی که با مشکل ناباروری روبرو هستند و با نشانه‌هایی از یائسگی بروز می‌دهند درخواست می‌شود. جهت بررسی وجود صفات زنانه در مردان نیز این آزمایش در خواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

استرادیول هورمونی استروئیدی است که از دسته استروژن‌ها می‌باشد و مسئول تنظیم عادت ماهیانه است. انواع شایع استروژن‌ها، استرون (E1)، استرادیول (E۲) و استریول (۳) می‌باشد. استروژن‌ها مسئول توسعه صفات جنسی و اندام‌های جنسی زنانه هستند.

میزان E1 و E۲ در خانم‌های غیر باردار و E3 در بارداران بیشتر است. در بانوان غیر باردار میزان E۲ نسبت به E۱ بیشتر است. این هورمون توسط تخمدان‌ها و مقداری نیز توسط غده فوق کلیوی تولید می‌شود. در مردان نیز بیضه‌ها و غده فوق کلیوی مسئول تولید این هورمون می‌باشند. میزان این هورمون در ابتدای دوره عادت ماهیانه در کمترین میزان خود است و کمی قبل از آزاد شدن تخمک به بالاترین حد خود می‌رسد.

سطح طبیعی هورمون استرادیول نشانه تخمک‌گذاری طبیعی است. در بیماری‌هایی مانند سیروز، تومور‌های تخمدان و بیضه و یا غده فوق کلیوی میزان استرادیول بالا می‌رود. همچنین در بلوغ زودرس دختران، بروز صفات زنانه در مردان و پرکاری تیروئید، سطح استرادیول بالا می‌رود. در بانوانی که با مشکل ناباروری مواجه هستند ممکن است پزشک این آزمایش را به صورت سریالی، طی یک دوره ماهیانه در خواست نماید. در بیماری‌هایی مانند تخمدان پلی کیستیک، سندرم ترنر و بعد از یائسگی میزان این هورمون کاهش می‌یابد.

بعضی از دارو‌ها نظیر تتراسایکلین و آمپی سیلین می‌توانند روی میزان این هورمون تأثیر‌گذار باشند و نتایج آزمایش را به صورت کاذب بیش از مقدار واقعی نشان دهند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.