آزمایش اوریک اسید Uric Acid چرا درخواست می‌شود و چطور تفسیر می‌شود؟

0

نام آزمایش

Uric Acid

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

زمانی که پزشک به وجود سنگ کلیه شک کند، وقتی که فرد سابقه داشتن سنگ کلیه داشته باشد و در صورت وجود علائم بیماری نقرس این آزمایش در خواست می‌شود. این آزمایش بخشی از برنامه چکاپ سلامت می‌باشد.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی، یا نمونه ادرار ۲۴ ساعته

آمادگی قبل از انجام آزمایش آمادگی خاصی احتیاج ندارد، اما بعضی از مراکز (به علت استفاده از روش‌های مختلف) ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتایی را توصیه می‌نمایند. قبل از انجام آزمایش با پزشک خود در مورد مصرف دارو مشورت نمایید.

پورین‌ها ترکیبات نیتروژن داری هستند که در ساختار موادی چون DNA وجود دارند. یوریک اسید از شکستن ترکیبات پورینی به وجود می‌آید. از تجزیه بعضی از مواد غذایی که در رژیم غذایی روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرند نیز یوریک اسید تولید می‌شود. در نهایت بیشتر این ماده توسط ادرار و قسمتی نیز از طریق مدفوع از بدن دفع می‌گردد.

در صورتی که میزان زیادی از این ماده وارد بدن شود یا این ماده به درستی دفع نگردد باعث تجمع آن در بدن و ابتلا به بیماری نقرس یا سنگ کلیه می‌شود. از علائم ابتلا به بیماری نقرس التهاب مفاصل و رسوب بلور‌های یوریک اسید در محل مفاصل است. تجمع یوریک اسید در بدن می‌تواند به علت تولید زیاد این ماده در بدن و یا عدم دفع صحیح آن صورت گیرد. به طور مثال در درمان سرطان، به علت مرگ زیاد سلول‌ها، یوریک اسید به میزان بالایی تولید می‌شود. در شرایطی که فرد مبتلا به سنگ کلیه باشد دفع این ماده به علت مشکلات کلیوی کاهش پیدا می‌کند.

مقادیر بالای یوریک اسید در بدن می‌تواند شاخصی برای ابتلا به بیماری نقرس یا سنگ کلیه باشد مقادیر پایین این ماده در بدن زیاد متداول نیست اما در خانم‌های باردار و افراد مبتلا به بیماری‌های کبدی و کلیوی دیده می‌شود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.