آزمایش ایدز یا HIV چطور انجام می‌شود؟ تفسیر HIV Ab، Anti HIV، AIDS Test

0

* نام آزمایش:

Human Immunodeficiency Virus Antibody

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

HIV Ab، Anti HIV، AIDS Test

 آزمایش‌های مرتبط:

HIV Viral Load، HIV P۲۴، HIV Western Blot

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت بررسی وجود آلودگی به ویروس HIV در بدن، قبل از بارداری و اگر قبل از بارداری آزمایش انجام نشده باشد در هنگام بارداری، در صورت مواجهه با محیط یا افرادی که مشکوک به ابتلا باشند و یا تماس جنسی مشکوک این آزمایش درخواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی و یا ممکن است روی مایعات دیگر بدن مثل بزاق نیز این آزمایش انجام شود.

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

زمانی که عوامل خارجی وارد بدن انسان می‌شوند، بدن بر علیه آن‌ها آنتی بادی می‌سازد این امر در مورد ویروس HIV نیز صدق می‌کند. زمانی که ویروس وارد بدن می‌گردد بدن بر علیه آن آنتی بادی می‌سازد. در آزمایش HIV Ab میزان آنتی بادی تولیدی بدن بر علیه ویروس سنجیده می‌شود. در صورتی که آنتی بادی وجود داشته نشانه وجود ویروس در بدن است.

آلودگی به HIV در ابتدا علائم خاصی ندارد یا می‌تواند علامتی شبیه به ابتلا به آنفولانزا داشته باشد که طی یک تا دو هفته بهبود می‌یابد. سپس مرحله دیگری آغاز می‌شود که مرحله نهفته است و ممکن است یک دهه (ده سال) یا بیشتر طول بکشد.

اگر درمان در این دوره شروع نگردد ویروس با سرعت زیادی تکثیر خواهد شد.

دو نوع از این ویروس شناسایی شده‌اند نوع ۱ و نوع ۲، نوع ۲ بیشتر در آفریقا مشاهده می‌شود. ۲ تا ۸ هفته بعد از آلودگی، بدن آنتی بادی تولید می‌کند و نتیجه آزمایش مثبت خواهد بود. قبل از آن اگر آزمایشی هم انجام شود به علت ناچیز بودن میزان آنتی بادی‌ها، نتیجه به صورت غیر واقعی منفی خواهد بود. آلودگی به این ویروس سیستم ایمنی را تضعیف می‌نماید و باعث می‌شود بدن در برابر آلودگی‌ها و عفونت‌های دیگر بی‌دفاع باقی بماند.

بدون در نظر گرفتن نوع HIV هر آزمایش آنتی بادی که مثبت اعلام می‌شود باید توسط روش‌های پیشرفته‌تری نیز بررسی شود. یکی از این روش‌ها که باعث کاهش نتایج مثبت کاذب می‌گردد Western Blot می‌باشد. درمان کاملی برای این ویروس در دسترس نمی‌باشد.

درمان‌های موجود فقط باعث کند شدن روند رشد ویروس می‌شوند.

آنتی ژن P۲۴: زمانی که ویروس وارد بدن می‌شود شروع به تکثیر خود می‌کند و محصولات مختلفی را تولید می‌کند. آنتی ژن P۲۴ پروتئینی است که جزء ساختار اصلی ویروس می‌باشد.

بررسی پروتئین P۲۴ باعث می‌شود که عفونت HIV زودتر تشخیص داده شود. پزشک برای اینکه بتواند دقیق‌تر و بهتر وجود آلودگی را تشخیص دهد آزمایش HIV Ab و P۲۴ Antigen را همزمان درخواست می‌کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.