آزمایش تستوسترون Testosterone چیست و چرا درخواست می‌شود؟

0

نام آزمایش:

Testosterone

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت تشخیص علت ناباروری، مشکلات نعوذ، تأخیر یا اختلال در ظهور صفات ثانویه جنسی در مردان و تشخیص علت ظهور صفات ثانویه مردانه در زنان و تشخیص بیماری تخمدان پلی کیستیک، این آزمایش درخواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

تستوسترون هورمونی استروئیدی است که توسط سلول‌های لایدیک موجود در بیضه ساخته می‌شود. این هورمون در مردان و زنان توسط غده فوق کلیوی نیز ساخته می‌شود. در مردان‌ترشح این هورمون باعث ظهور صفات ثانویه جنسی نظیر رشد آلت تناسلی، رویش مو در بدن، رشد عضلات و بم شدن صدا می‌شود. در زنان تستوسترون به هورمون‌های جنسی زنانه تبدیل می‌شود.

تحریک و کنترل تولید این هورمون توسط هورمون LH که از هیپوفیز‌ترشح می‌شود صورت می‌گیرد. هورمون تستوسترون در ساعات اولیه صبح (۴ تا ۸ صبح) به بیشترین مقدار و عصر‌ها (۴ تا ۸ شب) به کمترین میزان خود می‌رسد. بعد از ورزش میزان آن افزایش می‌یابد و با افزایش سن از میزان‌ترشح آن کاسته می‌شود. ۱ تا ۴ درصد از این هورمون به صورت پیوند نشده با پروتئین در جریان خون گردش می‌نماید که آن را Free Testosterone می‌نامند.

در صورت وجود تومور‌های غده فوق کلیوی یا تخمدان نیز‌ترشح تستوسترون می‌تواند افزایش یابد. مردانی که مبتلا به سرطان پیشرفته پروستات هستند تحت درمان با دارو‌هایی قرار خواهند گرفت که سطح تستوسترون را پایین می‌آورند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.