تفسیر آزمایش فریتین یا Ferritin چیست و چرا این آزمایش توسط پزشک درخواست می‌شود؟

0

نام آزمایش:

Ferritin

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت بررسی میزان ذخایر آهن بدن، جهت بررسی وجود کم خونی و برای تأیید علت التهاب در بعضی از اندام‌ها و وجود علائمی از بیماری‌های مختلف این آزمایش در خواست می‌گردد.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: معمولا نیاز است که ۱۰ تا ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش، شرایط ناشتایی رعایت شود. در طی ساعات ناشتایی فقط نوشیدن آب مجاز می‌باشد.

فریتین پروتئینی حاوی آهن می‌باشد که درون سلول‌ها ذخیره می‌شود مقدار ناچیزی از این پروتئین از سلول‌ها به داخل خون آزاد می‌شود که اندازه‌گیری آن می‌تواند در بررسی ذخائر آهن موجود مفید باشد. فریتین در کبد، مغز استخوان، طحال و ماهیچه‌های اسکلتی به میزان بیشتری موجود می‌باشد.

زمانی که میزان آهن در بدن کافی نباشد بدن برای جبران آن، از فریتین استفاده می‌نماید که این امر باعث کاهش سطح فریتین می‌شود. عدم کفایت آهن ممکن است به دلایلی از جمله رژیم غذایی نامناسب، افزایش احتیاج به آهن بارداری و جذب ناکافی از طریق دستگاه گوارش رخ دهد. افزایش سطح آهن در بدن موجب افزایش ذخیره آهن به صورت فریتین در بافت‌ها می‌شود. در صورتی که این روند ادامه پیدا کند باعث صدمات مختلفی به بافت‌ها می‌شود. معمولا این آزمایش همراه با Iron و TIBC درخواست می‌گردد.

در شرایطی مانند کم خونی فقر آهن میزان فریتین نیز پایین می‌آید. در صورتی که کاهش ذخایر آهن ادامه پیدا کند علائمی از قبیل اختلالات تنفسی، زنگ زدن گوش، خواب آلودگی و کج خلقی ممکن است ظهور نماید. فریتین ممکن است در شرایطی همچون التهاب، بیماری‌های کبد، عفونت مزمن، بیماری‌های خود ایمنی و بعضی از سرطان‌ها افزایش یابد. در این شرایط به علت صدمه دیدن بافت‌ها فریتین موجود در آن‌ها به داخل خون آزاد می‌شود و سطح فریتین خون بالا می‌رود.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.