آزمایش فسفر یا P چیست و چرا درخواست می‌شود؟

0

نام آزمایش:

Phosphorus

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

P، POF، Phosphate

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

زمانی که سطح کلسیم خون غیر طبیعی باشد، فرد مبتلا به بیماری‌های کلیوی یا دیابت باشد و زمانی که فرد از مکمل‌های غذایی یا دارویی حاوی کلسیم و فسفر استفاده کند این آزمایش در خواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی، ادرار و یا ادرار ۲۴ ساعته

آمادگی قبل از انجام آزمایش: نیاز است فرد قبل از انجام آزمایش بین ۱۰ تا ۱۲ ساعت ناشتایی را رعایت نماید.

فسفر ماد‌های معدنی است که برای تولید انرژی، عملکرد ماهیچه‌ها، اعصاب و رشد استخوان‌ها ضروری است. این ماده نقش مهمی را در تعادل اسید و باز بدن ایفا می‌کند. فسفر از طریق رژیم غذایی وارد بدن می‌شود و توسط روده جذب می‌گردد. ۷۰ تا ۸۰ درصد فسفر موجود بدن در ترکیب با کلسیم، استخوان‌ها و دندان‌ها را می‌سازند. حدود ۱۰ درصد از فسفر بدن در ماهیچه‌ها و حدود ۱ درصد نیز در بافت‌های عصبی یافت می‌شود و بقیه نیز در سلول‌های بافت‌های مختلف بدن یافت می‌شود.

مقادیر غیر طبیعی فسفر در شرایط زیر دیده می‌شود: سوء تغذیه، سوء جذب فسفر، عدم تعادل اسید و باز افزایش غیر طبیعی میزان کلسیم و بیماری‌هایی که روی عملکرد کلیه تأثیر می‌گذارند.

افزایش و کاهش ناچیز مقدار فسفر علائم خاصی ندارد اما کاهش شدید آن باعث ضعف، خستگی، گیجی و افزایش شدید آن، باعث گرفتگی عضلات می‌شود. برای بررسی عملکرد کلیه‌ها آزمایش فسفر در ادرار نیز در خواست می‌شود. مقادیر بسیار بالای فسفر باعث صدمات به بافت‌ها و اندام‌های مختلف می‌شود. به طور طبیعی میزان فسفر در کودکان به علت استخوان‌سازی بالا است.

مقادیر طبیعی بر حسب سن ممکن است میزان اندکی تغییرات در مقادیر طبیعی وجود داشته باشد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.