آزمایش هپاتیت C چطور انجام می‌شود؟ تفسیر HCV، Anti HCV، HCV Ab در آزمایش

0

نام آزمایش:

Hepatits C Virus

نام‌های دیگر آزمایش

HCV، Anti HCV، HCV Ab

 آزمایش‌های مرتبط:

Bilirabin، Hepatit B، ALT، AST، HCV Viral Load

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت غربالگری و تشخیص آلودگی با ویروس هپاتیت C، جهت پایش و درمان بیماری، در صورت تماس با خون آلوده و با وجود علائم اختلالات کبدی، این آزمایش در خواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

هپاتیت C ویروسی است که باعث آلودگی کبد می‌شود و به وسیله التهاب و تخریب کبد خود را نمایان می‌سازد. این ویروس یکی از ۵ ویروس شناخته شده خانواده هپاتیت می‌باشد.

راه اصلی انتقال این ویروس از طریق استفاده از سرنگ مشترک بین افرادی که اعتیاد تزریقی دارند، می‌باشد. اما از طریق جنسی، انتقال خون آلوده، استفاده از وسایل پزشکی آلوده در مراکز درمانی و از طریق مادر به جنین هنگام تولد انتقال می‌یابد. برخلاف هپاتیت B برای پیشگیری از ابتلا به هپاتیت C واکسنی موجود نمی‌باشد.

این ویروس یکی از دلایل شایع ابتلا به بیماری مزمن کبدی می‌باشد. ابتلا به این ویروس می‌تواند علامت‌های خیلی خفیفی داشته باشد و یا بدون علامت باشد ولی در مراحل پیشرفته خود را نشان خواهد داد. حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد از افراد مبتلا به این ویروس وارد فاز مزمن می‌شوند و ۲۰ تا ۳۰ درصد نیز مبتلا به سیروز کبدی می‌شوند. البته ۴۵٪ از مبتلایان در نهایت (طی ۲۰ سال و بیشتر مبتلا به سیروز می‌گردند. در ۱ تا ۵ درصد از مبتلایان نیز باعث مرگ می‌شود.

آزمایش‌های مختلفی برای شناسایی، غربالگری و پیگیری روند درمان این بیماری موجود می‌باشد. این آزمایش در مرحله غربالگری می‌تواند برای افراد زیر مفید باشد. فردی که در محیطی حضور داشته که در آنجا یک یا چند نفر مبتلا به ویروس بوده‌اند، افرادی که تماس‌های جنسی نامطمئن را تجربه کرده‌اند، معتادان تزریقی، افرادی که آزمایش‌های کبدی آن‌ها دارای نتایج غیر طبیعی بوده است و افرادی که مبتلا به نارسایی‌های کبدی هستند.

در صورتی که آزمایش غربالگری نتیجه مثبت به همراه داشت. جهت بررسی‌های بیشتر باید آزمایش‌های دقیق‌تر انجام شود که نوع و تعداد ویروس موجود در بدن نیز تخمین‌زده شود و راحت‌تر بتوان نوع و میزان دارو را برای فرد مشخص نمود.

آزمایش HCV

Ab) Anti HCV) در مرحله غربالگری و آزمایش HCV Viral Load جهت تعیین میزان و نوع دارو و پیگیری درمان درخواست می‌شود. طی درمان، آزمایش‌های کبدی نیز در فواصل زمانی مختلف انجام می‌شود. به طور معمول ۲۵ درصد افرادی که مبتلا به ویروس HIV می‌باشند به ویروس هپاتیت C نیز آلوده می‌شوند.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.