آزمایش پرولاکتین یا Prolactin یا PRL چیست و تفسیر و دلیل درخواست آن چیست؟

0

 نام آزمایش:

Prolactin

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

PRL

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

در صورت وجود‌ترشح شیر از پستان فرد غیر باردار، جهت بررسی ناباروری در مردان و زنان، برای پیگیری مقادیر هورمون تستوسترون در مردان و برای پایش تومور‌هایی که پرولاکتین تولید می‌کنند این آزمایش درخواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: توصیه می‌شود نمونه حداکثر ۳ تا ۴ ساعت بعد از بیدار شدن از خواب شامگاهی گرفته شود.

پرولاکتین هورمونی است که به وسیله بخش قدامی هیپوفیز تولید می‌شود. هیپوفیز عضوی به اندازه یک حبه انگور است که در قاعده مغز قرار دارد. ‌ترشح و مهار‌ترشح این هورمون در مغز توسط دوپامین کنترل می‌شود. در مردان و زنان غیر باردار میزان کمی از این هورمون به صورت طبیعی موجود می‌باشد.

نقش اصلی پرولاکتین تولید شیر در زنان می‌باشد. معمولا طی دوران شیردهی و بعد از تولد نوزاد سطح هورمون پرولاکتین بالا می‌باشد. هورمون‌های دیگری نیز در تولید شیر دخیل هستند نظیر پروژسترون اما بعد از تولد نوزاد هورمون پرولاکتین است که باعث‌ترشح شیر از پستان‌ها می‌گردد. اگر زنی به هر دلیل به نوزاد خود شیر ندهد، سطح هورمون پرولاکتین او به میزان قبل از بارداری باز خواهد گشت.

مکیدن پستان توسط نوزاد نیز نقش مهمی در‌ترشح این هورمون ایفا می‌کند.

تومور‌های‌ترشح‌کننده پرولاکتین که در هیپوفیز به وجود می‌آیند از شایعترین تومور‌های آن ناحیه می‌باشند و اغلب خوش خیم هستند.  این تومور‌ها در زنان بیشتر دیده می‌شوند و در صورت توسعه یافتن می‌توانند باعث اختلالات بینایی و عصبی شوند و همچنین می‌توانند باعث اختلال در تولید و‌ترشح هورمون‌های دیگر این ناحیه شوند.

از عوارض دیگر این هورمون‌ها در زنان می‌توان به ناباروری و اختلالات عادات ماهیانه اشاره کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.