آزمایش AFP یا آلفا فیتوپروتئین برای چه درخواست می‌شود و چه تفسیری دارد؟

0

نام آزمایش:

Alpha Fetoprotein

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

AFP

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت تشخیص و پایش درمان سرطان کبد، بیضه یا تخمدان، هپاتیت مزمن یا سیروز درخواست می‌گردد. همچنین جهت غربالگری سلامت جنین نیز این آزمایش توصیه می‌شود.

مونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

AFP پروتئینی است که به وسیله کبد جنین ساخته می‌شود تولید این پروتئین قسمتی از روند رشد جنین است در طول دوران بارداری میزان این پروتئین بالا می‌رود و بعد از تولد نوزاد به سرعت پایین می‌آید، آسیب‌های کبدی و بعضی از سرطان‌ها می‌توانند باعث افزایش AFP شوند.

زمانی که سلول‌های کبد باز تولید می‌شوند این پروتئین نیز ساخته می‌شود که در بیماری‌های مزمن کبدی به علت باز تولید زیاد و گسترده و سلول‌ها کبدی سطح AFP نیز افزایش می‌یابد. بعضی از تومور‌ها نیز غلظت‌های بسیار بالایی از AFP را تولید می‌کنند.

این پروتئین زیر مجموعه‌های زیادی دارد ولی وقتی پزشک آزمایش AFP را درخواست می‌نماید منظور تمام زیر مجموعه‌ها (Total AFP) می‌باشد. مقادیر خیلی بالای این پروتئین می‌تواند بیانگر وجود سرطان‌های کلون، ریه، پستان و لنفوم باشد.

همیشه بالا رفتن سطح AFP در خون بیانگر سرطان نیست. این آزمایش برای سرطان‌ها جنبه تشخیصی ندارد بلکه فقط یک نشانگر است. به همین دلیل جهت غربالگری سرطان آزمایش مناسبی نیست.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.