تفسیر آزمایش ALT یا SGPT یا آلانین ترانس آمیناز چیست و چه اطلاعاتی در مورد سلامت و بیماری می‌دهد؟

0

نام آزمایش:

Alanine Aminotransferase

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

Alanine Transaminase، ALT، SGPT، PT

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟ این آزمایش جهت بررسی عملکرد کبد در خواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز:

نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاص احتیاج ندارد

این آنزیم بیشتر در کبد و کلیه یافت می‌شود و به میزان خیلی کمی در ماهیچه‌ها و قلب نیز وجود دارد. قبل از اینکه کبد آسیب ببیند این آنزیم به داخل جریان خون آزاد می‌گردد. از این رو ALT آزمایش بسیار مهمی جهت بررسی عملکرد کبد می‌باشد. شرایط مختلفی می‌توانند روی بالا رفتن این آنزیم مؤثر باشند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان ابتلا به هپاتیت و اثر سمیت دارو‌های مختلف روی کبد را نام برد.

در صورتی که همراه این آزمایش، آزمایش AST درخواست شود بررسی شرایط موجود ساده‌تر خواهد بود. از علائم ابتلا به بیماری‌های کبدی می‌توان به ضعف، خستگی، کم اشتهایی، تهوع، استفراغ و زردی اشاره کرد. مقادیر خیلی بالای این آنزیم (تا ۱۰ برابر حد طبیعی) نشانگر بیماری هپاتیت حاد می‌باشد که بر اثر ویروس به وجود می‌آید.

در این حالت معمولا میزان آنزیم ۱ تا ۲ ماه بالا می‌ماند و طی ۳ تا ۶ ماه معمولا به حد طبیعی باز می‌گردد. در هپاتیت مزمن سطح آنزیم به اندازه نوع حاد بالا نمی‌رود (حدود ۴ برابر طبیعی). در شرایطی چون صدمات ماهیچه‌ای، حمله‌های قلبی، انسداد مجاری صفراوی و سیروز، سطح آنزیم بالا می‌رود. در اغلب بیماری‌های کبدی سطح ALT از سطح AST بالاتر می‌رود.

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.