آزمایش Anti DS-DNA چیست و برای چه درخواست می‌شود؟

0

 نام آزمایش:

Anti Double Stranded DNA

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

Anti DS-DNA، DS-DNA، Anti DNA، Antibody to DS-DNA

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت تشخیص و پیگیری بیماری لوپوس (SLE)، زمانی که فردی نتیجه آزمایش ANA مثبت داشته باشد و علائم بیماری SLE را نیز نشان دهد.

نمونه مورد نیاز:

نمونه خون وریدی

 آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی نیاز ندارد.

لوپوس نوعی بیماری خود ایمنی است. در این نوع بیماری‌ها بدن انسان عواملی بنام آنتی بادی را بر علیه خود می‌سازد. در بیماری لوپوس، بدن آنتی بادی‌هایی بر علیه DNA‌های دو رشته‌ای می‌سازد. در بیماری‌های خود ایمنی، سیستم ایمنی فرد بیمار در تشخیص محصولات سلولی خودی و غیر خودی دچار خطا می‌شود. در لوپوس سیستم ایمنی به وسیله تولید آنتی بادی به مواد ژنتیکی خود حمله می‌کند و آن را از بین می‌برد.

گروهی از آنتی بادی‌ها که بر علیه هسته سلول‌ها ساخته می‌شوند ANA نامیده می‌شوند Anti DS-DNA نیز جزئی از ANA می‌باشد. علائم بیماری لوپوس التهاب، خستگی، نارسایی کلیه، درد مفاصل و تخریب بافت‌ها می‌باشد. این بیماری می‌تواند روی کلیه، مفاصل، رگ‌ها، پوست، قلب، ریه و مغز اثر‌گذار باشد.

لوپوس در خانم‌ها شایع‌تر است و به طور معمول طی سنین ۱۵ تا ۴۰ سالگی بروز می‌نماید. عوامل شیمیایی، نور شدید آفتاب، عفونت‌های ویروسی، بعضی از دارو‌ها و سوابق ژنتیکی می‌توانند احتمال ابتلا به بیماری را زیاد کنند. یکی از شایع‌ترین انواع لوپوس، لوپوس نفریتیس (التهاب کلیه) می‌باشد که منجر به دفع پروتئین از کلیه‌ها، فشار خون بالا و نارسایی کلیه می‌شود و در نهایت باعث تخریب کلیه می‌گردد.

آنتی بادی‌هایی که بدن بر علیه خود می‌سازد را اتو آنتی بادی گویند. در بیماری لوپوس اتو آنتی بادی‌های دیگری به جز آنتی DNA نیز دخیل هستند. زمانی که آزمایش ANA در یک فرد منفی باشد معمولا این آزمایش در خواست نمی‌شود. حضور این آنتی بادی وجود بیماری لوپوس را تأیید می‌کند ولی نبود آن وجود بیماری را رد نمی‌کند، ۵۰ تا ۶۰ درصد افرادی که لوپوس دارند دارای این آنتی بادی هستند. این اتو آنتی بادی در چند بیماری دیگر نظیر هپاتیت مزمن، مونونوکلوئوز عفونی و سیروز صفراوی اولیه وجود دارد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.