آزمایش Anti TPO چیست و دلیل درخواست و تفسیر آن کدام است؟

0

نام آزمایش:

Thyroid Peroxidax Antibody

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

TPO Ab، Anti TPO

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

این آزمایش جهت تشخیص و پایش بیماری‌های خودایمنی تیروئید در خواست می‌گردد. در بیماری‌هایی نظیر گواتر و یا نقص عملکرد

TSH، T3، T۴، برای بررسی‌های بیشتر این آزمایش در خواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

 آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

در بدن بعضی از افراد به علت خطای سیستم ایمنی، آنتی بادی‌هایی بر علیه تیروئید با پروتئین‌های آن ساخته می‌شود که باعث التهاب مزمن غده تیروئید (Thyroiditis)، تخریب بافت تیروئید و یا اختلال در عملکرد این غده می‌گردد. این آزمایش به همراه آزمایش‌های کمکی دیگر قادر است تا وجود این آنتی بادی‌ها را در بدن تشخیص دهد.

این آنتی بادی‌ها باعث اختلال در عملکرد طبیعی تیروئیدی می‌گردند و موجب بیماری‌های گوناگونی می‌شوند که از جمله این بیماری‌ها پر کاری و کم کاری تیروئید، بیماری هاشیموتو  و گریوز Hashimoto و Graves می‌باشند. ب

یماری‌های دیگری نیز وجود دارند که در آن‌ها بدن بر علیه خود آنتی بادی (Auto Antibody می‌سازد که به این بیماری‌ها اتوایمیون (Autoimmune) گفته می‌شود و می‌توانند تیروئید را نیز در گیر نمایند (مانند لوپوس). از این رو ممکن است پزشک برای تشخیص بهتر، آزمایش‌هایی دیگر نیز اضافه بر ATPO درخواست نماید.

وجود این آنتی بادی‌ها در خانم‌های باردار می‌تواند خطر ابتلای جنین به کم کاری یا پرکاری تیروئید را افزایش دهد. جهت دست‌یابی به نتیجه دقیق‌تر و قابل اعتمادتر توصیه می‌شود این آزمایش به صورت سریالی در چند نوبت با فواصل زمانی یکسان انجام شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.