آزمایش CRP چیست؟ تفسیر آن چیست و چرا درخواست می‌شود؟

0

نام آزمایش:

High Sensitivity CRP، C-Reative Protein

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

CRP Quantitative، Hs-CRP، CRP

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت بررسی وجود التهاب و یا پایش درمان بیماری‌های التهابی مانند عفونت‌های قارچی، باکتریایی و بیماری‌های خود ایمنی درخواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

پروتئین واکنشی CRP) C )، پروتئینی است که بعد از عفونت، التهاب و یا صدمات بافتی توسط کبد در جریان خون آزاد می‌شود. در شرایطی همچون حمله قلبی و ابتلا به بیماری‌های خود ایمنی نیز میزان این پروتئین افزایش می‌یابد. بعد از بالا رفتن میزان این پروتئین، علائمی از جمله تب و درد نیز بروز می‌نماید.

این آزمایش تشخیصی نمی‌باشد و پزشک باید برای تشخیص علت التهاب یا عفونت معاینات دقیق‌تر و آزمایش‌های دیگری را در خواست نماید. این آزمایش معمولا با آزمایش ESR درخواست می‌شود. مقادیر بالای این پروتئین نشان دهنده وجود التهاب یا عفونت می‌باشد اما مکان التهاب یا عفونت را مشخص نمی‌کند.

در اواخر دوران بارداری و در افراد چاق مقادیر این پروتئین ممکن است کمی بالاتر باشد. آزمایش ESR نیز می‌تواند وجود التهاب و عفونت را نشان دهد ولی معمولا CRP زودتر بالا می‌رود و با سرعت بیشتری نسبت به ESR پایین می‌آید. در آزمایش -Hs CRP مقادیر خیلی پایین پروتئین C تشخیص داده می‌شود.

جهت تشخیص وجود خطر بالقوه حمله قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این آزمایش معمولا در افرادی که از لحاظ بدنی سالم به نظر می‌رسند درخواست می‌شود.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.