آزمایش FSH چیست؟ چگونه تفسیر می‌شود و چرا توسط پزشک درخواست می‌شود؟

0

نام آزمایش:

Follicle Stimulating Hormone

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

FSH

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

جهت بررسی عملکرد غده هیپوفیز، به خصوص جهت بررسی علت ناباروری، مشکلات غددی، اختلالات بلوغ و تومور‌های وابسته به هیپوفیز و در صورت وجود اختلال در عادت ماهیانه این آزمایش در خواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد، اما بهتر است در خانم‌ها این آزمایش در زمان مشخصی از چرخه عادت ماهیانه انجام شود.

هورمون FSH توسط غده هیپوفیز تولید می‌شود. کنترل این هورمون توسط سیستم پیچیده‌ای که غدد و هورمون‌های مختلفی در آن نقش دارند صورت می‌گیرد. هورمون FSH باعث بلوغ جسم زرد در تخمدان، طی مرحله فولیکولار عادت ماهیانه می‌باشد ( عادت ماهیانه از دو فاز تشکیل شده است، فاز فولیکولار و فاز لوتئال).

هورمون FSH در مردان باعث تحریک بیضه‌ها می‌شود که در نتیجه آن اسپرم‌های بالغ تولید می‌شوند. این آزمایش جهت بررسی وجود بلوغ زودرس یا دیررس نیز مناسب می‌باشد. معمولا جهت تمایز اختلالات اولیه تخمدان و اختلالات ثانویه آن اختلالاتی که مربوط به اندام‌هایی غیر از تخمدان می‌باشند مثل هیپوفیز و هیپوتالاموس) بررسی هورمون FSH همراه با LH درخواست می‌شود.

در زنان، هنگام ورود به دوران یائسگی سطح FSH و LH بالا ‌می‌روند. جهت تعیین زمان تخمک‌گذاری برای استفاده از روش‌های بارداری غیر طبیعی ( IVF، IUI این آزمایش به همراه آزمایش LH در خواست می‌شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.