آزمایش PT و PTT و INR چیست و تفسیر و دلیل درخواست آن کدام است؟

0

نام آزمایش:

Prothrombin Time and International Normalized Ratio، Partial Thromboplastin Time

نام‌های دیگر آزمایش با نام‌های اختصاری:

PT، PTT، INR

چرا و چه موقع درخواست می‌شود؟

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

جهت بررسی وجود بیماری‌های مربوط به انعقاد خون و جهت پایش مصرف دارو‌های ضد انعقاد این آزمایش در خواست می‌شود.

نمونه مورد نیاز: نمونه خون وریدی

آمادگی قبل از انجام آزمایش: آمادگی خاصی احتیاج ندارد.

در صورتی که دارو‌های ضد انعقاد مصرف می‌کنید حتما پزشک را در جریان قرار دهید).

PT: در این آزمایش زمان تشکیل لخته در خون مورد بررسی قرار می‌گیرد. لخته شدن خون در بدن طی فرایندی که از واکنش‌های مختلفی تشکیل شده صورت می‌گیرد. هر کدام از این واکنش‌ها فاکتور‌هایی دارند که باید به میزان طبیعی وجود داشته باشند و به درستی عمل کنند.

نتیجه آزمایش PT به صورت ثانیه گزارش می‌شود و با میزان استاندارد مقایسه می‌گردد. میزان استاندارد PT از یک آزمایشگاه به آزمایشگاهی دیگر متفاوت است.

حتی یک آزمایشگاه ممکن است در زمان‌های متفاوت اعداد مختلفی را به عنوان استاندارد PT گزارش نماید. برای رفع این مشکل و به جهت اینکه بتوان نتایج قبلی و نتایج آزمایشگاه‌های مختلف را با هم مقایسه کرد معیاری به نام INR ایجاد شده است.

دو مسیر معمول برای لخته شدن خون وجود دارد مسیر داخلی و مسیر خارجی جهت بررسی صحت عملکرد مسیر خارجی از آزمایش PT و مسیر داخلی از آزمایش PTT استفاده می‌شود. زمانی که فردی از دارو‌های ضد انعقاد استفاده می‌کند پزشک با درخواست آزمایش PT و INR در فواصل زمانی مختلف از صحت عملکرد سیستم انعقاد و مصرف میزان صحیح دارو مطمئن می‌شود.

زمانی که فرد علائمی از قبیل خونریزی شدید عادت ماهیانه، خونریزی بینی، خونریزی لثه، وجود خون در مدفوع و ادرار و کم خونی مزمن دارد نیز پزشک این آزمایش را در خواست می‌نماید.

بیماری‌های کبدی و نقص عملکرد ویتامین K نیز موجب افزایش زمان لخته شدن خون می‌شوند. غذا‌ها و دارو‌هایی نیز وجود دارند که باعث تغییر در میزان PT می‌شوند از این رو حتما قبل از انجام آزمایش پزشک خود را در جریان نوع رژیم غذایی و مواد غذایی مورد مصرف خود قرار دهید.

PTT: زمانی که بافتی زخمی می‌شود یا دیواره رگی آسیب می‌بیند خونریزی آغاز می‌شود. در این حالت پلاکت‌های موجود در خون به سمت محل صدمه ‌می‌روند و به همدیگر می‌چسبند. این عمل باعث فعال شدن فرایند انعقاد می‌شود.

فاکتور‌های انعقادی یکی پس از دیگری فعال می‌شوند. فیبرینوژن تبدیل به فیبرین می‌شود و فیبرین شبکه‌هایی تور مانند را اطراف پلاکت‌ها تشکیل می‌دهد و به این طریق لخته خونی ایجاد می‌شود تا محل صدمه بسته شود.

نتیجه آزمایش PTT همانند PT به ثانیه گزارش می‌شود. پزشک جهت بررسی مسیر انعقاد داخلی از آزمایش PTT استفاده می‌کند. قبل از انجام اعمال جراحی نیز این آزمایش توسط پزشک درخواست می‌شود.

   

پستهای اخیر

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.