آسم چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

0

آسم به‌تنهایی یک بیماری نیست، بلکه نشانه و علامت سایر بیماری‌ها می‌باشد. فرد مبتلابه آسم، بسختی تنفس می‌کند، چون برای تنفس و جریان هوا، یکنوع گرفتگی در ریه احساس می‌شود. این گرفتگی ممکن است بدلیل تورم غشاء مخاطی و یا تنگی لوله هایی که از نای به ریه ها می‌روند، باشد. وقتی فرد دچار حمله آسم می‌شود، تنفس تنگ و سرفه عارض شده و توام با نوعی صدا نفس می‌کشد. حمله ممکن است تدریجا شروع‌شده و یا ناگهانی باشد.

تنها راه مبارزه با آسم: یافتن علت و از بین بردن آن می‌باشد. دلیل آسم ممکن است: آلرژی، شرایط جوی و یا ناراحتی های هیجانی باشد. چنانچه فردی قبل از ۳۰ سالگی به آسم مبتلا شود، اغلب بدلیل آلرژی است. در اینصورت شخص به ذرات، حیوانات، گرده گیاهان و یا غذاها و داروهای بخصوصی حساسیت دارد.

گرده گیاهان و بسیاری از ذرات دیگر، عامل آسم می‌باشند. کودکان بخصوص، بیشتر دچار آلرژی نسبت به مواد غذایی نظیر تخم مرغ، شیر و با فرآورده های گندم می‌شوند. پزشکان همچنین شاهد حملات آسم، در اثر ناراحتی های روحی بوده اند. برای مثال: اگر فردی دارای مشکلات خانوادگی و یا نگرانیهای مالی شود، ممکن است دچار حمله آسم گردد. در بسیاری موارد ناراحتی های روحی در اثر احساس اینکه فرد مورد توجه و علاقه اطرافیان نیست، بوجود می‌آید و این حالتی را بوجود می‌آورد که سبب بروز عکس‌العمل هایی می‌شود که منجر به حمله آسم می‌گردد.

بنابراین در مورد آسم، تشخیص پزشک، حائز اهمیت زیادی است. او سابقه درمانی بیمار را با دقت و بطور کامل بررسی می نماید و سؤالات متعددی در مورد عادات غذایی، بهداشتی و محیط فرد می پرسد. اگر کوچک‌ترین تغییری در برنامه روزمره فرد بوجود آمده باشد، وی بررسی می‌کند که آیا در رابطه با حمله آسم است یا خیر. ممکن است حمله در اثر ملاقات با فامیلی که دارای حیوانی خاص هستند و با رفتن به ساحل دریا و یا پس از خوردن نوعی غذای جدید بوجود آمده باشد. افراد مبتلابه آسم باید همیشه تحت رژیم های خاصی که توسط پزشک تجویز می‌شود قرار گیرند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.