داروی آلومینیوم هیدروکساید Alumium Hydroxide- موارد مصرف و ممنوعیت – عوارض و آثار جانبی – شیوه مصرف

0

رده بندی فارماکولوژیک : نمک آلومینیوم

رده بندی درمانی: ضد اسید ( آنتی اسید ) ، پایین آورنده فسفات خون

رده بندی مصرف در حاملگی :گروه C

فارماکودینامیک و فارماکوکینتیک : با خنثی کردن اسید معده موجب کاهش اثر تحریکی اسید و کاهش فعالیت پپسین می شود و اثر آنتی اسیدی اعمال می کند. با فسفات در روده ها باند و تشکیل کمپلکس نامحلول غیر قابل جذب می دهد و اثر هیپوفسفاتیمی اعمال می کند. جذب اندک دارد. فاقد انتشار ، متابولیزه نمی شود و دفع از طریق مدفوع می باشد.

اندیکاسیون های تجویز، راه مصرف، دوز اثر دارو :

. به عنوان آنتی اسید ، درمان هیپرفسفاتمی . بالغین:  mg ۱۵۰۰-۵۰۰ خوراکی یک ساعت بعد از غذا و موقع خواب یا ، ml ۴۰ – ۵ از سوسپانسیون برحسب نیاز ، یک ساعت بعد از غذا و موقع خواب

کنترا اندیکاسیون : منع مصرف شناخته شده ای ندارد.

موارد احتیاط : در بیماران کلیوی با احتیاط مصرف شود.

عارضه جانبی :

مغز و اعصاب: آنسفالوپاتی

سیستم گوارشی: یبوست ، انسداد روده

MS: استئومالاسی

Met: هیپوفسفاتمی

تداخلات دارویی : داروهای دارای پوشش روده ای (E.C) : امکان آزاد سازی زودرس این داروها وجود دارد. با یک ساعت فاصله مصرف شوند. [در محیط قلیایی پوشش این داروها حل می شود . در نتایج آزمایشگاهی ممکن است باعث افزایش سطح گاسترین و کاهش فسفات گردد.

مصرف همزمان داروهای آنتی موسکارینی ، کلردیازپوکساید ، ضد انعقادی های کومارینی ، دیازپام دیگوکسین ، نمک های آهن ، ایزونیازید ، فنوتیازین ها ( به ویژه کلرپرومازین ) ، فسفات پتاسیم کینولون ها، فسفات سدیم ، تتراسایکلین ، ویتامین A با این دارو باعث کاهش جذب دارو ذکر شده می‌گردد.

مسمومیت و درمان : بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی در معرض خطر بیشتری از جهت اثر آلومینیوم بر مغز ، استخوان و غده پاراتیروئید هستند.

مراقبت های پرستاری و توجهات ویژه :

۱) بعد از تجویز از طریق NGTube برای جلوگیری از انسداد لوله ، مسیر آن را با آب تمیز نمائید.

۲) یبوست را با ملین های نرم کننده یا حجیم دهنده مدفوع درمان کنید. اگر بیمار مبتلا به بیماری کلیوی نیست تجویز آنتی اسیدهای حاوی منیزیوم را در نظر داشته باشید.

۳) به صورت دوره ای سطح کلسیم و فسفات اندازه گیری شود.

۴) مراقب شواهد هیپوفسفاتمی باشید ( بی اشتهایی ، ضعف عضلانی ، بی حالی )

۵) امکان تداخل با تست های تصویر برداری توسط Sodium Pertechnetate Tc 99 m برای بررسی دیورتیکول مکمل و نیز با تصویر برداری رتیکولو آندوتلیال کبد ، طحال و مغز استخوان با سولفور کلوئید technetium Tc 99 m وجود دارد. امکان آنتاگونیزه کردن اثر پنتاگاسترین طی تست های بررسی ترشح اسید معده وجود دارد.

مصرف در شیر دهی و کودکان : تا کنون مشکلی در دوران شیر دهی با توجه به ترشح دارو در شیر مشاهده نشده است. در کودکان کوچکتر از ۶ سال با احتیاط مصرف گردد. در سالمندان خطر بروز یبوست بیشتر است.

آموزش به بیمار و خانواده :

۱) آموزش دهید که دارو را به مقدار تعیین شده مصرف نماید

۲) آموزش دهید که قبل از مصرف دارو ، سوسپانسیون را به خوبی تکان داده و قرص ها کاملا جویده شود. و به دنبال آن مقداری آب یا شربت مصرف شود.

۳) آموزش دهید تا مصرف سدیم را محدود کرده و مصرف مایعات را افزایش دهد و رژیم حاوی فسفات کم را رعایت کند.

۴) آموزش دهید بدون تائید پزشک نوع آنتی اسید مصرفی را تغییر ندهد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.