آیا تا به حال مارماهی‌ها به خشکی مهاجرت کرده‌اند؟

0

مارماهی‌ها گونه‌ای ماهی‌اند. هنوز بعضی از مارماهی‌های آب شیرین به خشکی مهاجرت می‌کنند.

چون دیگر ماهی‌ها دارای ستون فقرات بوده و در آب زندگی و بکمک آبشش تنفس می‌کنند. بیشتر آن‌ها در دریا زندگی کرده و برخی از انواع آن تا مدت‌های مدید در آب‌های شیرین بسر می‌برند، اما بخشی از زندگیشان را در آب‌های شور سپری می‌کنند. تمام مارماهی‌ها در آب شور تخم ریزی با تولید مثل می‌کنند و بدین علت است که بعضی از آن‌ها به خشکی مهاجرت می‌کنند.

مارماهی‌های آب شیرین اغلب برای تخم ریزی مسافت‌های طولانی را می‌پیمایند. برای رسیدن به آب شور تعدادی از آن‌ها ممکن است از طریق خشکی مهاجرت کنند تا بتوانند موانع موجود در آب را پشت سر بگذارند.

هنگامی که در خشکی بسر می‌برند، ماده لزج بدنشان به آن‌ها در تنفس از طریق پوست کمک می‌نماید و نیز مانع از خشک شدن پوست بدن می‌شود.

احتمالاً مارماهی‌ها را در خشکی نخواهید دید، زیرا آن‌ها در شب مسافرت می‌کنند. اما ممکن است آن‌ها را در دریاچه‌ها و با چشمه‌هایی که دور از آب‌های جاری هستند، پیدا کنید.

مارماهی‌هایی که در نواحی دور دست می‌بینید، ماده می‌باشند. مارماهی‌های نر کوچکتر بوده و طول آن‌ها معمولاً بیشتر از ۰.۳ یا ۰.۵ متر نیست.

ماده‌ها به نرها ملحق شده و همگی به دریا می‌روند. مارماهی‌ها نوری و پر چربیند «گوشت پر چربی دارند» و برای مهاجرت‌های طولانی به آب‌هایی که محل تولد آن‌هاست آماده می‌باشند.

آن‌ها در فصل پاییز ساحل دریا را ترک و صدها مایل در عمق آب‌های آرام جنوب شرقی برمودا شنا می‌کنند. این منطقه بعنوان دریای «سارگاسو» شناخته شده است. در آنجا تخم ریزی می‌کنند. آن‌ها عرض اقیانوس را شنا کرده و تخم‌ها را می‌ریزند. هنگامی که تخم‌ها به مرحله «لارو» رسیدند جریان اقیانوس، لاروها را به طرف شرق حمل می‌کند.

در حدود ۲.۵ تا ۳ سال طول می‌کشد تا لاروها به دهانه رودخانه‌های اروپا برسد، جایی که آن‌ها به نوزاد مارماهی تبدیل می‌شوند. به این معنی که بدن آن‌ها مانند بدن مارماهی بالغ می‌شود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.