آیا سگ‌ها خواب می‌بینند؟

0

اگر در خانه خود یک سگ داشته باشید، شاید متوجه شده‌اید، هنگامی که سگ خوابیده است، صداهای ضعیفی را تولید می‌کند و پاهایش را حرکت داده و جمع می‌کنند، گویی اینکه چیزی را تعقیب می‌کند.

اغلب صاحبان سگ که چنین تجربه‌ای را دارند، معتقدند که این می‌تواند علامتی برای خواب دیدن سگ باشد. در حالیکه به صراحت نمی‌توانند بگویند که سگ‌ها خواب نمی‌بینند، اما دانشمندان به شما خواهند گفت که سگ‌ها احتمالاً خواب نمی‌بینند، برطبق نظریه آن‌ها، باید بخاطر داشته باشیم که انسان و حیوانات نئیجه تکامل می‌باشند. این بدین معنی است که در طی میلیون‌ها سال، تغییرات تدریجی صورت گرفته است. در حالیکه انسان و حیوانات شباهت‌هایی دارند، ساختمان مغزی و حسی حیوانات به شیوه‌ای متفاوت از ما تکامل پیدا کرده است. در نتیجه زندگی حیوانات با زندگی ما متفاوت است.

اگر احساسات و عملکرد ذهن حیوانات با ما تفاوت دارد، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که اعضا و مغز آن‌ها عملکردی مشابه اعضا و مغز انسان داشته باشد. هوش و شخصیت حیوانات یک کیسه کوچک از مدل هوش و شخصیت انسان نیست.

ما نمی‌توانیم بفهمیم که حیوانات چه افکاری دارند. بنابراین وقتی با دیدن اینکه سگ در خواب حرکت می‌کند و یا صداهایی ایجاد می‌کند، این فکر به ذهن ما خطور می‌کند که سگ خواب می‌بیند.

می توانیم فرض کنیم که این فکر درست است. سلول‌های مغزی ممکن است پیام‌های خود را به عضلات تجدید کنند و سگ در تمام مدت هیچ خوابی را ندیده باشد.

حیواناتی که ساختمان مغزی، شبیه انسان دارند، ممکن است افکاری شبیه ما داشته باشند، اما این افکار خیلی ساده‌تر خواهد بود.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.