آیا مورچه حس بویایی دارد؟

0

مورچه‌ها حشرات شگفت انگیزی می‌باشند، که اگر بخواهیم از داستان‌های عجیب راجع به زندگی آن‌ها در اینجا صحبت نمائیم، زمان بسیار زیادی لازم است. بنابراین اجازه بدهید فقط حقایقی چند را در مورد زندگی آن‌ها مد نظر قرار دهیم.

با این موضوع شروع می‌کنیم که می‌توانید مورچه‌ها را در شنزارهای بیابان، چمنزارها، ساحل دریاها، لجن زارهای کوهستان، جنگل‌ها و عملاً در هر جای دنیا، شاید باستثنای بلندترین قله کوه‌ها بیابید. آن‌ها در برابر هر نوع آب و هوایی مقاومند.

هزاران نوع مختلف از مورچه‌ها وجود دارد، اما همه منسوب به زنبورهای عسل و زنبورهای معمولی می‌باشند. که آن‌ها نیز متعلق به گروه حشراتند.

مورچه‌ها زندگی اجتماعی دارند، به این معنی که بصورت گروهی زندگی می‌کنند. هر گروه «کلونی» ۳ نوع مورچه دارد که عبارتند از: نرها، ماده‌ها یا ملکه و کارگران.

نرها و ملکه بیشتر گونه‌های مختلف مورچه بال دارند. اما کارگران فاقد بال می‌باشند. ملکه‌ها بال‌های خود را بعد از پروازی که بمنظور جفت‌گیری انجام می‌شود، از دست می‌دهند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

گروه مورچه‌ها از نظر تعداد تفاوت زیادی با هم دارند. در بعضی از آن‌ها ممکن است فقط دوجین مورچه با هم زندگی کنند، و در بعضی دیگر ممکن است صدها با هزاران مورچه در یک گروه یا کلونی وجود داشته باشند. اگر چه مورچه‌ها از لحاظ اندازه متفاوتند ولی همه از نظر ظاهر کم و بیش یکسانند.

یک جفت شاخک یا دیده‌بان از سر مورچه‌ها آویزان است. این‌ها بطور مداوم تکان می‌خورند که به علاوه بر دیده بانی بعنوان ارگان‌های بویایی نیز هستند. بنابراین با وجود اینکه مورچه‌ها فاقد بینی هستند، ولی حس بویایی دارند.

این شاخک‌ها همچنین به مورچه در شناسایی و برقراری ارتباط با دیگر اعضا کمک می‌کند. سر مورچه‌ها علاوه بر شاخک، شامل مغز، یک جفت چشم مرکب و آرواره‌های قوی و دهان،‌ می‌باشد. علاوه بر چشم‌های مرکب، مورچه‌ها ارگان‌های بینایی دیگر بنام چشم ساده با چشمک که شاخک روی آن قرار می‌گیرد، دارند.

مورچه‌ها چرخه زندگی جالبی دارند. مورچه‌های ماده یک گروه کلونی در هوا پرواز کرده و نرها نیز بدنبال آن‌ها می‌روند، بعد از این پرواز که بمنظور جفت‌گیری است، مورچه‌های نر تقریباً همه در یک لحظه می‌میرند و مورچه ماده یا ملکه به تنهایی بازگشته و کلونی جدیدی را آغاز می‌کند.

او لانه‌ای حفر کرده و تعدادی تخم در آنجا می‌گذارد، بعدا این تخم‌ها به نوزادان کوچکی که فاقد پا هستند، تبدیل می‌شوند. که در اصطلاح به آن «لارو» گفته می‌شود. ملکه به هر یک از نوزادان کمک می‌کند تا پیله‌ای بتنند، وقتی مورچه‌ها رشد کردند، ملکه سوراخ انتهای پیله را شکافته و مورچه را از داخل پوسته بیرون می‌آورد. تقریبا در این هنگام است که مورچه‌های کارگر تازه متولد شده، زندگی خود را که خدمت به مادر خودشان «ملکه» و دیگر افراد است آغاز می‌کنند.

   

پستهای اخیر

فیلم‌هایی که بسیار خوب و عالی و احساس‌برانگیز هستند، اما به خاطر تاثیرگذاری زیاد روی روح و روانمان،…

وقتی در سایت‌های دانلود هستیم و فهرست فیلم‌ها را نگاه کنیم تا تصمیم بگیریم کدامشان را دانلود کنیم، نگاهی به اسم کارگردان و امتیاز فیلم و هنرپیشه‌ها و داستان کلی‌شان می‌ندازیم تا بتوانیم تصمیم بگیریم. اما شمار زیادی از فیلم‌هایی که دانلود…

فهرستی از چیزهایی که شاید تصور کنید که تنها شما را عصبی می‌کنند، اما عامل اضطراب خیلی‌ها در کشورهای…

چند روز پیش یک کاربر سایت اجتماعی ردیت، سوالی مطرح کرد که در کمال شگفتی خیلی از آن استبال شد و پاسخ‌های متعددی برای آن گذاشته شد. سوال این بود که چه چیز خاص و ویژه‌ای شما را عصبی می‌کند و صرف‌نظر اینکه بارها آن شرایط را تجربه کرده باشید،…

چگونه در اندروید و آیفون تماس‌های مزاحم را مسدود کنیم؟

براساس یافته‌های شرکت The Harris Poll (از طریق Statista)، کلاه‌برداری‌های تلفنی در سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۹.۷ میلیارد دلار ضرر زدند. برخی گزارش‌های دیگر هم نشان می‌دهد تا کنون نزدیک به ۲۲ میلیارد ربات تلفن مزاحم در سال ۲۰۲۱ برای کشور ایالات…

این بتن خودترمیم با برهم‌کنش گاز دی‌اکسیدکربن، در ۲۴ ساعت ترک‌های خود را پر می‌کند

در بتن می‌توان ردپای زیادی از کربن یافت. فناوری‌های زیادی به خدمت گرفته می‌شوند تا کارایی بتن را تقویت کرده و باعث دوام بیشتر آن شوند تا به طور غیرمستقیم فواید زیادی برای محیط زیست داشته باشد. یکی از این فناوری‌ها که در سال‌های اخیر مورد…

و حالا دیگر دوربین‌ساز مشهور و باسابقه -لایکا – هم گوشی موبایل اختصاصی خود را رونمایی کرده

لایکا، این شرکت آلمانی کهنه‌کار به سبب صنایع پیشرفته اپتیک و ساختن دوربین‌ها و لنزهای باکیفیت مشهور عام و خاص است. اما این شرکت سرانجام به صرافت ساخت یک گوشی موبایل هوشمند پرچم‌دار افتاده است. این گوشی موبایل Leitz Phone 1 نام دارد.…

اگر معماری داخلی خانه‌های نشان داده شده در انیمه‌های استودیو جیبلی، در دنیای واقعی ساخته می‌شدند…

دنیایی که استودیو جیبلی (Ghibli) در انیمه‌هاش به کودکان و آدم بزرگ‌ها نشان می‌دهد، جادویی، بی‌همانند و شگفت‌انگیز هستند. حتی روتین‌ترین جاهای نشان داده شده در این انیمه‌ها، زیبایی و نکات ظریفی در خود دارند. حالا تصور کنید که در بخش…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.