آیا مورچه حس بویایی دارد؟

0

مورچه‌ها حشرات شگفت انگیزی می‌باشند، که اگر بخواهیم از داستان‌های عجیب راجع به زندگی آن‌ها در اینجا صحبت نمائیم، زمان بسیار زیادی لازم است. بنابراین اجازه بدهید فقط حقایقی چند را در مورد زندگی آن‌ها مد نظر قرار دهیم.

با این موضوع شروع می‌کنیم که می‌توانید مورچه‌ها را در شنزارهای بیابان، چمنزارها، ساحل دریاها، لجن زارهای کوهستان، جنگل‌ها و عملاً در هر جای دنیا، شاید باستثنای بلندترین قله کوه‌ها بیابید. آن‌ها در برابر هر نوع آب و هوایی مقاومند.

هزاران نوع مختلف از مورچه‌ها وجود دارد، اما همه منسوب به زنبورهای عسل و زنبورهای معمولی می‌باشند. که آن‌ها نیز متعلق به گروه حشراتند.

مورچه‌ها زندگی اجتماعی دارند، به این معنی که بصورت گروهی زندگی می‌کنند. هر گروه «کلونی» ۳ نوع مورچه دارد که عبارتند از: نرها، ماده‌ها یا ملکه و کارگران.

نرها و ملکه بیشتر گونه‌های مختلف مورچه بال دارند. اما کارگران فاقد بال می‌باشند. ملکه‌ها بال‌های خود را بعد از پروازی که بمنظور جفت‌گیری انجام می‌شود، از دست می‌دهند.

گروه مورچه‌ها از نظر تعداد تفاوت زیادی با هم دارند. در بعضی از آن‌ها ممکن است فقط دوجین مورچه با هم زندگی کنند، و در بعضی دیگر ممکن است صدها با هزاران مورچه در یک گروه یا کلونی وجود داشته باشند. اگر چه مورچه‌ها از لحاظ اندازه متفاوتند ولی همه از نظر ظاهر کم و بیش یکسانند.

یک جفت شاخک یا دیده‌بان از سر مورچه‌ها آویزان است. این‌ها بطور مداوم تکان می‌خورند که به علاوه بر دیده بانی بعنوان ارگان‌های بویایی نیز هستند. بنابراین با وجود اینکه مورچه‌ها فاقد بینی هستند، ولی حس بویایی دارند.

این شاخک‌ها همچنین به مورچه در شناسایی و برقراری ارتباط با دیگر اعضا کمک می‌کند. سر مورچه‌ها علاوه بر شاخک، شامل مغز، یک جفت چشم مرکب و آرواره‌های قوی و دهان،‌ می‌باشد. علاوه بر چشم‌های مرکب، مورچه‌ها ارگان‌های بینایی دیگر بنام چشم ساده با چشمک که شاخک روی آن قرار می‌گیرد، دارند.

مورچه‌ها چرخه زندگی جالبی دارند. مورچه‌های ماده یک گروه کلونی در هوا پرواز کرده و نرها نیز بدنبال آن‌ها می‌روند، بعد از این پرواز که بمنظور جفت‌گیری است، مورچه‌های نر تقریباً همه در یک لحظه می‌میرند و مورچه ماده یا ملکه به تنهایی بازگشته و کلونی جدیدی را آغاز می‌کند.

او لانه‌ای حفر کرده و تعدادی تخم در آنجا می‌گذارد، بعدا این تخم‌ها به نوزادان کوچکی که فاقد پا هستند، تبدیل می‌شوند. که در اصطلاح به آن «لارو» گفته می‌شود. ملکه به هر یک از نوزادان کمک می‌کند تا پیله‌ای بتنند، وقتی مورچه‌ها رشد کردند، ملکه سوراخ انتهای پیله را شکافته و مورچه را از داخل پوسته بیرون می‌آورد. تقریبا در این هنگام است که مورچه‌های کارگر تازه متولد شده، زندگی خود را که خدمت به مادر خودشان «ملکه» و دیگر افراد است آغاز می‌کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.