آیا همه پرندگان به خواب زمستانی فرو می‌روند؟

0

وقتی که فصل سرما فرا می‌رسد، می‌توانیم در خانه گرم بمانیم، در کنار آتش بنشینیم و تا هر وقت که بخواهیم بیرون نرویم. با وجودیکه انسان موجود خونگرمی است،‌ نمی‌توانیم به خواب زمستان برویم. آیا می‌دانید، اگر انسان به خواب زمستان می‌رفت، قادر بود که مدت زیادی از زندگی خود را در آب و هوای خیلی سرد سپری کند. افسوس که پرندگان هم نمی‌توانند به خواب زمستانی فرو روند. اما می‌توانند در هر شرایطی، آب و هوای خیلی سرد را تحمل کنند و حتی یک قناری کوچک همانند آن قناری که شما در قفس نگه می‌دارید،‌ می‌تواند در هوای آزاد در ۴۵ درجه زیر صفر زندگی کند،‌ می‌تواند غذای خود را باندازه کافی تهیه کند. برای پرندگانی که می‌توانند غذای خود را بدست بیاورند و به مناطق گرمسیری، مهاجرت نمی‌کنند، نیازی به خواب زمستانی نیست.

چگونگی جریان خواب زمستانی، بوسیله مرکز کنترل حرارت در مغز تنظیم می‌شود. هنگامیکه هوا سرد می‌شود، موجود خونگرم بوسیله ارسال خون از پوست به داخل بدن واکنش نشان می‌دهد. پوشش بدن آن‌ها سیخ شده و بعنوان حفاظی در برابر سرما عمل می‌کند، و سپس بوسیله لرزش، حرارت تولید شده را افزایش می دهند.

موجوداتی که به خواب زمستانی فرو می‌روند، هنگام خواب زمستانی، این حرارت به بدنشان، باز گردانده می‌شود. آن‌ها در عمل موجوداتی خونسرد می‌شوند. این روند، با سرد شدن هوا، فقدان غذا، روزهای کوتاه و دیگر شرایط آغاز می‌شود.

جانوری که به خواب می‌رود، سیستم تنظیم کننده دمای بدنش ضعیف شده، هنگامیکه دمای بدنش پائین می‌آید، واکنش آن برای گرم نگه داشتن حیوان، طبیعی نمی‌باشد. در عوض دمای بدن جانور برای تطبیق با هوای محیط پائین می‌آید، تنفس کند و نامنظم می‌شود، جریان قلب کند و نامنظم شده و عملکرد رفلکس‌های عصبی مختلف متوقف می‌شود.

اگر دمای هوا تا درجه یخبندان پایین بیاید، در این صورت تنفس حیوانی که به خواب رفته، سریعتر شده و تولید گرما بمیزان کمی در آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. برخی بیدار می‌شوند، آن‌هایی که هیچگونه واکنشی نشان ندهند، ممکن است یخ زده و بمیرند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.