آیا چپ دستی قابل اصلاح است؟

0

اگر شما چپ دست هستید و یا فرد چپ دستی را می‌شناسید، حتما متوجه شده‌اید که یک فرد چپ دست، باید خود را با دنیایی وفق دهد که در آن اکثر افراد، راست دست هستند.

با وجود ۹۶% مردم راست دست، طبیعی است که هر چیز، اعم از دستگیره در قفل، پیچ گوشتی، اتومبیل، ادوات موسیقی، ماشین آلات، تا چیز‌هایی نظیر دگمه روی لباس، همه و همه برای افراد راست دست، طرح‌ریزی شده است. ولی بطریقی، اکثر افراد چپ دست، بسیار خوب با زندگی ساز گار شده‌اند. برای مثال دو نابغه بزرگ دنیا، یعنی لئوناردو داوینچی و می‌کل آنژ، چپ دست بوده‌اند.

در حالیکه بعضی از والدین از چپ دستی فرزندانشان نگرانند، اکثر متخصصین پزشکی معتقدند که در این خصوص هیچگونه اقدامی لازم نیست. چپ دستی بعنوان یک نقص در فرد تلقی نشده و کودک نبایست سرزنش یا تنبیه شود، نیز عقیده دارند که تلاشی برای اصلاح این افراد و تبدیل آن‌ها به فرد راست دست نباید انجام گیرد!

حال چه چیز باعث می‌شود که اکثر افراد راست دست باشند؟ تا مدت‌ها، عقیده بر این بود که راست دستی، بواسطه تربیت، عادت و پذیرفتن این حقیقت که اکثر افراد، راست دست هستند، می‌باشد. بنابراین، برای فرد چپ دست اشکالاتی وجود داشت، زیرا نمی‌توانست کار‌ها را مانند سایر افراد انجام دهد.

امروزه عقیده براینست، از آنجائیکه مغز اکثر افراد بطریق خاصی عمل می‌کند، اغلب مردم نیز راست دست هستند که نیمی از مغز بر نیمه دیگر مسلط است. نیمه چپ مغز کنترل عملکرد قسمت راست بدن و نیمه راست مغز، کنترل طرف چپ را بعهده دارد، و در اکثر افراد نیمه چپ مغز غالب بوده و بهمین دلیل نیمه راست بدن آن‌ها مهارت بیشتری دارد. دست راست ما، بهتر از دست چپ کار می‌کند.

در افراد چپ دست، تکامل مغز برعکس بوده و نیمه راست آن غالب می‌باشد. بنابراین نیمه چپ بدن، بهتر و با مهارت بیشتری کار کرده و به همین دلیل این اشخاص چپ دست هستند و مشکل جدی در مورد آن‌ها وجود ندارد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.