استخوان‌های ما از چه درست شده‌اند؟

0

قدرت و استحکام یک استخوان سالم و طبیعی بسیار حیرت‌انگیز است. اینک گفته شده استخوان‌های ما ۲ برابر قدرت چوب بلوط قدرت دارند، از حقیقت دور نیست!

استخوان‌ها لازم است تا قوی و محکم باشند زیرا چارچوب و اسکلت‌بندی بدن را تشکیل می‌دهند، بدنرا ایستا کرده و در وضعیت ثابتی نگاه می‌دارند.

استخوان‌ها، بسته به نوع موجودی که به آن تعلق دارند، از نظر شکل و اندازه متفاوتند. ماهی‌ها و پرندگان، استخوان‌های کوچکی دارند. فیل‌ها دارای استخوان‌هایی می باشند که چند صد پوند وزن دارد. تمام استخوان‌ها ترکیب مشابهی دارند. استخوان: ماده‌ای سخت و به رنگ سفید مایل به خاکستری است.

آن را مواد غیرآلی یا معدنی تشکیل می‌دهد، مخصوصاً فسفات آهک که این ماده استخوان را سخت ولی در عین حال شکننده می‌سازد. بقیه شامل مواد آلی است که سبب دوام استخوان و مقاومت آن در برابر شکستگی می‌شود. در انواع معینی از استخوان‌ها: ماده چربی مانند مغز استخوان وجود دارد، که دارای مواد آلی، یا ارزش غذایی می‌باشد. نیز مقادیری اندکی آب در استخوان وجود دارد که با بالا رفتن سن از بین می‌رود. به دلیل کاهش آب موجود در استخوان و افزایش مواد معدنی، شکنندگی آن افزایش و ترمیم و بهبودی آن کاهش می‌یابد. هنگامی که استخوان بازوی شما بشکند، باید در جای خود محکم شود، بدین معنا که باید در جای خود محکم بسته شود، بطوریکه انتهای آن حرکتی نداشته باشد و استخوان ترمیم باید و دوباره بتوانید آن را به کار ببرید.

عمل ترمیم، توسط سلول‌های کوچکی بنام استئوبلاست انجام می‌شود، آن‌ها مواد آهکی ترشح کرده که باعث استحکام و ثابت استخوان می‌شوند. نیز این سلول‌ها به رشد طبیعی استخوان‌ها کمک می‌کنند. سلول‌های دیگر بنام استئوکلاست سلول‌های کهنه را از بین برده و بدینگونه به عمل رشد کمک می‌نمایند. مراحل تولید و از بین بردن سلول‌ها دائماً در استخوان‌ها در حال انجام است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.