اقمار سیاره مشتری کدامند؟

0

اکنون که در حال خواندن مطالبی راجع به قمرها و سفر به فضای خارج هستیم، کنجکاوی ما در مورد دیگر سیارات منظومه شمسی خودمان نیز تحریک می‌شود. به‌استثنای سیاره مریخ، احتمالاً جالب‌ترین سیاره برای ما مشتری است. در ابتدا به نظر می‌رسد که خود سیاره مشتری به‌تنهایی یک منظومه شمسی کوچک باشد! سیاره غول‌آسای مشتری دارای ۷۹ قمر شناخته‌شده‌است. بر این اساس مشتری دارای بیشترین تعداد قمر با مدار به نسبت پایدار در منظومه شمسی است. بزرگ‌ترین و پرجرم‌ترین این قمرها چهار قمر گالیله‌ای هستند، که به صورت مجزا در سال ۱۶۱۰ میلادی توسط گالیلئو گالیله و زیمون ماریوس کشف شدند و برای بشر اولین اجرام کشف شده‌ای بودند که در مدار زمین یا خورشید قرار نداشتند. در اواخر قرن نوزدهم، تعدادی دیگر از قمرهای کوچک‌تر مشتری کشف شدند و بر روی آنها اسامی معشوقه‌ها، فتوحات و دختران خدای روم ژوپیتر یا معادل یونانی آن زئوس گذاشته شد. قمرهای گالیله‌ای با اختلاف پرجرم‌ترین اجرام در مدار مشتری هستند، در حالی که دیگر ۶۵ قمر این سیاره به همراه حلقه‌های آن با یکدیگر ۰٫۰۰۳٪ از کل جرم مداری این سیاره را تشکیل می‌دهند.

مشتری بزرگ‌ترین سیاره است و حجم آن ۱۳۰۰ برابر زمین می‌باشد. هنگامی که با چشم غیر مسلح به آن نگاه می‌کنید، چون منظره‌ای، زیبا و درخشان به نظر می‌رسد، در حالی که فاصله آن از زمین ۳۶۷ میلیون مایل است.

ستاره شناسان هر بار که با تلسکوپ به این سیاره نگاه کرده‌اند، با مناظر متغیری در آنجا روبرو شده‌اند مشتری یک خطوط سیاه با کمربند دارد که به‌وسیله فضاهای نورانی بنام مدار از یکدیگر، جدا شده است، که همیشه به یک شکل نبوده و اغلب به طریقی نامنظم تقسیم می‌شوند. مدارها نیز همیشه به یک شکل نیستند و اغلب با نقاط تاریک و مناطق روشن و سفید، ناگهان ظاهر می‌شوند. بعضی اوقات یک مدار یا قسمتی از آن برای هفته‌ها، ناپدید می‌شود. ستاره شناسان معتقدند که آنچه ما به عنوان کمربند یا مدار می‌نامیم، پوسته ابر و یا بخارهایی هستند که اغلب در یک وضعیت آشفته بسر می‌برند.

از عجایب این ستاره: ظاهر شدن رنگ‌های عجیب و جالب توجه در سطح آن است. دو تا از مدارهای مشتری تغییر رنگ داده و از قرمز به قهوه‌ای، خاکستری یا حتی آبی تبدیل می‌شوند. اینطور به نظر می‌رسد که این موضوع، مربوط به حرکت مشتری به دور خورشید است که ۱۲ سال به طول می‌انجامد. این تغییرات در رنگ‌ها به نظر می‌رسد که باید بدنبال چرخش به دور خورشید که هر ۱۲ سال تکرار می‌شود، باشد.

احتمالاً جالب‌ترین چیز در مورد مشتری، وجود لکه‌های بزرگ و قرمز در سطح آن است که طول آن ۳۰ هزار مایل و عرض آن ۸ هزار مایل بوده و از لحاظ رنگ شکل، سختی و حرکت متنوع است. در حقیقت در بعضی از سال‌ها به رنگ قرمز آجری، در سال‌های دیگر خاکستری است و بعضی اوقات به نظر می‌رسد که به‌کلی ناپدید شده و شاید این نقطه در داخل مشتری مانند یک جسم شناور در حرکت است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.