التهاب مفصل یا آرتریت چیست و چرا ایجاد می‌شود؟

0

لغت آرتریت، برای بیان بیماری‌هایی که در تمام آن‌ها، مفاصل بدن بگونه‌ای صدمه می‌بینند، بکار می‌رود.

دو نوع متداول این بیماری، خوردگی مفاصل و آرتریت روماتوئید یا شبه روماتیسم می‌باشند. در خوردگی مفاصل روند فرسودگی بدن «مرحله پیری» نقش دارد. در آرتریت روماتوئید، التهاب و گرفتگی در بعضی از قسمت‌های بدن ایجاد می‌شود. در خوردگی مفاصل، تب، از دست دادن وزن، خشکی مفاصل و تغییر شکل اعضای بدن دیده نشده و مفاصل ملتهب نمی‌شوند. این یک بیماری مخصوص سنین بالاست و معمولا بعد از ۴۰ سالگی شروع می‌شود. غضروف استخوان‌ها سائیده شده و می‌شکند. بطوریکه سطح استخوان‌ها در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می‌گیرند. این مسئله به این دلیل است که غضروف مانند یک مانع برای جلوگیری از ضربت به مفاصل عمل می‌کند.

از علائم آن خشکی یا درد، در محل حرکت است. برآمدگی‌هایی در انتهای‌بند اول و دوم انگشتان ظاهر شده و معمولا احساس خستگی و درد در زانو وجود دارد.

در آرتریت روماتوئید که به روماتیسم معروف است، مفاصل ملتهب و غشایی که آن‌ها را می‌پوشاند بزرگ می‌شود که باعث ایجاد سائیدگی در غضروف زیرین می‌شود.

در همین زمان، استخوان پائین غضروف شروع به تغییر نموده و مواد معدنی خود را از دست داده و مفاصل حالت سفتی را پیدا می‌کنند. در نهایت حرکت در مفصل از همه جهت از بین رفته، بطوریکه شخص فلج می‌شود.

دلیل بروز این نوع آرتریت، هنوز کاملا از نظر پزشکی شناخته نشده است. نظریه‌های متعددی در این زمینه وجود دارد: از جمله اینکه عفونت عامل ایجاد این نوع آرتریت می‌باشد. قربانیان این عارضه به امید یافتن راه درمان با یک داروی اعجاز‌آور برای پایان دادن به رنج آن‌ها، می‌باشند ولی هنوز هیچ راهی پیدا نشده است. متخصصین پزشکی می‌خواهند مردم به این مسئله پی ببرند که هنوز علت این آرتریت شناخته نشده و حتی بعضی دارو‌ها که مؤثر بنظر می‌رسند، تنها تا زمان مصرف، باعث تسکین می‌شوند و با قطع دارو دوباره علائم بروز کرده و بافت آسیب دیده، بهبود نخواهد یافت.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.