اولین افرادی که از بادبان استفاده کردند چه کسانی بودند؟

0

از جمله کشفیات مهم بشر این بود که حرکت قایق در مسیر جهت باد، بسیار آسان است،  البته زمان دقیق آن معلوم نیست. آنچه که برای انجام این کار نیاز داشت: بالا بردن قطعه‌ای از پوست، پارچه و یا چیزی شبیه آن بر روی چوب بود. با چنین بادبان‌های ابتدایی قایق می توانست به آسانی حرکت نموده نیازی به استفاده از پارو نبود. البته کشتی بادبانی مزیت دیگری نیز دارد: این کشتی می‌تواند بر خلاف جهت باد نیز رانده شود، به همین دلیل لازم است بدانیم چگونه تغییر جهت داده یا با حرکت زیگزاگ مانند، به مقصد می‌رسد. این کار مدت‌ها قبل از آنکه کشتی‌ها و بادبان‌ها و اطلاعاتی در این زمینه به وجود آیند انجام می‌شد.

در نحوه استفاده ازبادبان‌ها، گام‌های زیادی برداشته شد. مصریان قدیم کشتی‌هایی داشتند که هم از پارو و نیز از بادبان‌های عظیم، استفاده می‌کردند. در ابتدا، کشتی‌های آن‌ها تنها در رودخانه نیل در حرکت بود، ولی بعدا به دریا و نیز راه پیدا کردند، و از بادبان‌ها فقط هنگام وزش باد استفاده می‌شد.

یونانیان و رومیان از کشتی به نام «galley» استفاده می‌کردند. اسیران عمل پارو زدن را به عهده داشتند و در آن بادبانی قرار داشت که با وزش باد مورد استفاده قرار می‌گرفت.

نوع دیگری کشتی که توسط آن‌ها به کار گرفته می‌شد، کشتی‌های گرد نام داشتند که برای حمل محموله‌های دریایی از آن ها استفاده می‌شد. در ابتدا این کشتی‌ها تنها یک بادبان بزرگ و یک دکل داشتند، ولی در حدود دوران مسیح این کشتی‌ها یک دکل کوچک اضافی و بادبان در قسمت دماغه کشتی و بعضی مواقع نیز یک بادبادک کوچک در بالا، شدند. این کشتی‌ها هنوز قادر به حرکت در خلاف جهت باد، نبودند ولی بعضی از آن‌ها می‌توانستند با کمک بادی که به طرف بدنه‌ها می‌وزد، حرکت کنند.

دزدان دریایی نیز از کشتی هایی با بادبان استفاده می‌کردند و تا سال A.D 800 کشتی‌هایی با بادبان‌های بزرگ گوشه دار را دارا شدند.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.