اولین تئاتر در کجا آغاز شد؟

0

تئاتر بصورتی که ما آنرا می‌شناسیم، برای پیشرفت، زمان زیادی را بخود دیده است. شروع نمایش را به تنهایی می‌توان در مذهب جستجو کرد. چینیان ابتدا نمایش‌های خود را شبیه رقص‌هایی، در معابد اجرا می‌کردند. بعدا یک محل نمایش مورد استفاده واقع شد، که تنها قسمتی از کف سالن یا محلی بود بدون پرده یا تغییر نور که سقف آن مانند سقف یک معبد تزئین شده بود. ژاپنی‌ها نیز در زمان‌های قدیم، نوعی از تئاتر را گسترش دادند، یک نوع از این نمایش «No» نامیده می‌شد.

و یک نوع نمایش مردمی دیگر «Kabuki». آن‌ها نمایش را در محلی روی یک سکویی که شبیه یک معبد بود، اجرا می‌کردند.

در هند باستان، نمایش‌ها بر روی محلی ساخته شده در بلندی با دورنمایی از پارچه‌های پرده‌ای اجرا می‌گشت، یونانیان نوع عظیمی از نمایش را بوجود آوردند، تماشاچیان در کنار تپه‌ای می‌نشستند، صحنه نمایش در یک زمین سبزه‌زار دایره شکل اجرا می‌شد. آنجا محلی بود بنام “Skene “که برای ورود بازیگران، پوشیدن لباس‌ها و عملیات و تدارکات پشت صحنه مورد استفاده قرار می‌گرفت.

در قرون وسطی، کلیسا‌های مسیحی هر گونه نمایشی را محکوم کردند ولی بعد نمایش‌های مذهبی بخش مهمی از فعالیت‌های کلیسا را در بر گرفت. کشیش‌ها در این دوره داستان‌های انجیل را بعنوان بخشی از مراسم کلیسا اجرا می‌کردند. در مدت سلطنت الیزابت اول، تئاتر در انگلستان گام‌های بلندی به جلو برداشت. در سال ۱۵۶۷ هنرپیشه‌ای بنام «James Burbage» اولین محل نمایش را ساخت، آن با نام تئاتر ساده شناخته شد، و مطابق با صحنه‌هایی که در حیاط مسافرخانه‌ها تربیت داده می‌شد، طراحی گشت.

بزودی تئاتر‌های دیگری ساخته شدند، که عبارت بودند از: تئاتر بزرگ لندن: جائیکه بسیاری از نمایشنامه‌های شکسپیر اجرا می‌شد، «Red Bull» و« Black Friars» بودند. تماشاگران در کف تماشاخانه در قسمت جلو یا اطراف صحن ایستاده و با در لژ‌هایی در اطراف و بالا صحنه می‌نشستند. منشأ تئاتر‌های امروزی، همین تئاتر‌های اولیه انگلیسی می‌باشد.

موسیقی را مینوازند. بطور استاندارد، یک ارکستر، حداقل دارای ۷۵۰ الی ۱۰۰ نوازنده می‌باشد، و بیش از نیمی از این عده ساز‌های زهی که اساس یک ارکستر را تشکیل می‌دهند، نواخته و سایرین ساز‌های بادی و ضربی مینوازند ویک ارکستر به این شکل ارکستر سمفونی نام دارد.

ارکستری که ۱۵ الی ۳۰ نوازنده دارد، ارکستر مجلسی نامیده می‌شود، این ارکستر برای اجرا در یک سالن یا مجلس کوچک به اندازه کافی می‌باشد.

یک ارکستر ساز‌های زهی فقط از ساز‌های زهی موجود در ارکستر سمفونی، تشکیل می‌شود.

ارکستر سمفونی امروزی بیش از صد‌ها سال است که گسترش یافته، تغییرات زیادی در این ارکستر رخ داده است و حقیقتا آهنگسازان نقش مهمی در ترکیب و هماهنگی ارکستر داشته‌اند. اولین پیشقدم در تصنیف آهنگ برای ارکستر، یک آهنگساز ایتالیایی بنام: ”Claudio Monteverdi”، ۱۵۶۷ – ۱۶۴۳ بود. او همچنین اولین آهنگساز بزرگ اپرا بود. در یکی از کار‌هایش: از ارکستری با ۳۵ نوازنده viola، گیتار، Harpsichord، ارگ، ترومپت، ترومبون و فلوت استفاده کرد. در قرن نوزدهم، هنگامیکه ویولون کامل شد، ساز‌های زهی قسمت عمده آلات موسیقی در ارکستر را تشکیل دادند. آهنگساز بزرگ اپرا در فرانسه بنام” “Raeau ۱۶۸۳ – ۱۷۶۴، یکی از اولین آهنگسازانی بود که قره‌نی را در ارکستر استفاده کرد. او همچنین «Bassoon» و شیپور را نیز بار‌ها در ارکستر بکار برد.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.