باکتری‌ها چه هستند؟

0

رابطه انسان و باکتری بسیار جالب است. همه می‌دانیم که بیشتر باکتری‌ها زیانبارند. بیماری‌هایی نظیر تب، تیفوئید، دیفتری، ذات الریه و عفونت‌های زخم‌های باز، هر کدام به‌وسیله نوع مخصوصی از باکتری ها به وجود می‌آیند. بنابراین بشر همیشه با این باکتری‌ها در ستیز است.

ولی بدون فعالیت انواع دیگری از باکتری‌ها، زندگی بر روی زمین غیرممکن خواهد بود. در حقیقت بشر باکتری های مخصوصی را کشت می‌کند زیرا به آن‌ها نیاز داشته از آن‌ها استفاده می‌کند. باکتری‌ها به‌عنوان پست ترین رده گیاهان بشمار می‌آیند. هر باکتری، یک موجود زنده فاقد هسته می‌باشد. قطر متوسط آن‌ها تقریبا mm 0.001 است. بعضی از آن‌ها به‌قدری کوچکند که حتی با میکروسکوپ معمولی نیز دیده نمی‌شوند. باکتری‌ها معمولاً به سه شکل یافت می‌شوند: باکتری‌های کروی شکل، کوکسی، باکتری‌های میله‌ای که باسیل نام دارند و فنر مانند و پیچ خورده که اسپریل نامیده می‌شوند. آن‌ها به روش تقسیم ساده سلولی، تولید مثل می‌کنند.

در شرایط مطلوب آن‌ها به‌سرعت افزایش می‌یابند. خوشبختانه، طبیعت راه‌هایی را برای جلوگیری از این افزایش دارد، در غیر اینصورت بزودی باکتری‌ها تمام سطح زمین را می‌پوشاندند. باکتری‌هایی که جسد حیوانات و گیاهان را تجزیه می‌کنند، برای بشر مفیدند، زیرا نه تنها سلول‌ها و بافت‌ها را به ترکیبات ساده تجزیه می‌کنند، بلکه بدون تجزیه باکتری‌ها، محل تجمع مواد، مرده و بی استفاده می‌شد و در این صورت حتی مکانی برای زندگی وجود نداشت.

انواع دیگری از باکتری‌ها در عمل تخمیر بسیار سودمندند. ترش شدن شیر و آب میوه شیرین، مأنوس ترین نوع تخمیر به‌وسیله باکتریهاست. کارهای غیرصنعتی مختلف، مرهون عمل تخمیر باکتریهاست. آماده شدن خامه که طعم کره خوب را می‌دهد و نیز طعم خوب بعضی از پنیرها به خاطر عمل تخمیر باکتریهاست.

همان‌طور که می‌دانیم، گیاهان بدون باکتری، قادر به ادامه حیات نیستند، زیرا باکتری‌ها، نیتروژن را با سایر عناصر ترکیب کرده و نیترات‌ها را می سازند که برای گیاهان ضروری است.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.